Разговаряме с проф.Корновски по този повод:
-Бихте ли запознали аудиторията с естеството на представената от Вас методика?
- В развитите страни ракът на маточната шийка е почти изкоренен или както ние се изразяваме - ерадикиран, благодарение на първичната и вторична профилактика. Първичната профилактика означава ваксинация на определени възрастови групи срещу HPV щамове, а вторичната профилактика означава откриване, диагностициране и лечение на предраковите форми, т. нар. преканцерози или дисплазии на маточната шийка, от които се развиват истинските, инвазивни форми на рака. В това отношение маточната шийка е благоприятна локализация - дава възможност и достъп лесно и безболезнено да бъдат установени тези форми, от една страна, а от друга - развитието на предраковите форми до рак отнема доста дълго време. Представената от мен методика на този национален форум касае вторичната профилактика на рака на маточната шийка. Тя се основава на диагностицирането и документирането на изменения върху маточната шийка чрез колпоскопия и тяхното лечение чрез LLETZ процедура.
- Моля, обяснете какво представлява тази процедура?
- Това е абревиатура- LLETZ (large loop excision of transformation zone) или бримково изрязване на зоната на трансформация (тази част от шийката и канала, от където най-често стартират предраковите изменения). Тази процедура има следните предимства:
1. LLETZ е метод едновременно за диагностика (хистологична т.е. тъканна) на предраковите изменения – CIN I, II, III, дори Ca in situ – (това е наличие на повърхностни ракови клетки) и лечение, тъй като за разлика от биопсията премахва изменения участък в здрави граници.
2. Чрез LLETZ се използват различни по размери бримки в зависимост от големината и разположението на изменения участък и по този начин отстранената тъкан е различна и индивидуална за всеки пациент, което е предпоставка за козметично зарастване на дефекта.
3. Зарастването е пълно след два менструални цикъла, липсват каквито и да било дефекти по маточната шийка. LLETZ процедурата не се отразява на възможността за забременяване и износване на последваща бременност.
4. Манипулацията продължава 3-4 минути, извършва се с локална (местна) анестезия с Lidocain и пациентката е свободна да упражнява ежедневните си дейности веднага след нейното приключване.
5. Липсва болка и дискомфорт както по време, така и след интервенцията.
6. Чрез лечението на предраковите изменения на маточната шийка – CIN I, II, III на практика се извършва профилактика на рака на маточната шийка – единственият рак на женските гениталии, който е напълно предотвратим.
Хистологичното (тъканно) изследване след LLETZ се изработва за около 1 седмица. Чрез LLETZ се премахват и хистологично диагностицират всички случаи на колпоскопски атипизъм. От своя страна колпоскопията е метод,който е неинвазивен и безболезнен ,прилага се в амбулаторни условия и има висока диагностична стойност.
-Кои пациенти подлежат на колпоскопия?
- Това са най-общо казано три основни групи пациенти:
1. Безсимптомни пациенти,които нямат оплаквания и посещават гинеколога си за профилактичен преглед. Трябва да се отбележи,че предраковите и някои инвазивни форми на рака нямат никакви оплаквания.
2. Пациенти с неспецифични оплаквания-вагинално течение (флуор) или контактно кървене(след полов акт)
3. Пациенти,които са цитологично сигнализирани (цитонамазка над III група) или с положителни HPV щамове,ако са си правили HPV типизация
-Какви други новости бяха показани на националната гинекологична конференция?
- Новостите са свързани с навлизането на все по-модерна апаратура,както за диагностика ,така и за терапия. Най-големият хит в областта на скрининга на рака на маточната шийка е високотехнологична апаратура,която въз основа на спектрофотометричен анализ на маточната шийка определя пациенти нисък,среден и висок риск за предракови заболявания. Изследването е много точно и надеждно и при пациенти с нисък риск не се налагат останалите методи за откриване на изменения като колпоскопия, цитонамазка или HPV тестуване. На практика при нисък риск жената може да бъде спокойна поне 1-2 год относно риска за предракови ,респективно ракови изменения по шийката. Голямото предимство на тази апаратура е,че резултатът се получава в момента на изследването (за няколко минути) ,не е инвазивно, не се взема кръв , а се скенира спектрофотометрично маточната шийка и нейния канал. Тази апаратура е въведена и функционира най-напред в САЩ и тепърва навлиза в Европа. В България работят 2 апарата в София и имам уверението на фирмата вносител, че скоро във Варна ще ни бъде предоставена за ползване тази апаратура за известен период с опция да бъде закупена. Цената на изследването ще бъде съизмерима с тази на HPV тестуването с високорискови щамове.
_________________________________________
Кабинетът на проф. Корновски работи всеки делничен ден от 14 до 18ч.
Tелефон за записвания: 0882/04 04 51.
За повече информация: www.yavorkornovski.bg