И в трите плана най-важното и ключово нещо е програмата от мерки. Средствата за реализирането им ще бъдат осигурени от оперативни програми. Стойността на програмата от мерки е 860 млн. лева за плана за управление на речните басейни, а за плана за управление на риска от наводнения е 98 млн. лева.
След провеждането на обществените обсъждания и нанасянето на необходимите корекции документите предстои да бъдат утвърдени от Министерски съвет. За Варненска област са идентифицирани осем района, които са в риск от наводнения- шест са речни, а другите два са морски. За Варна морският район е езерото, което е с широко разливане. Това означава, че при евентуален воден прилив ще бъде засегнат целият град. Рискови райони има още по поречието на реките Провадийска и Девненска и на други места.
В плана за управление на риска от наводнения влизат и мерките за подобряване на проводимостта на речните легла. Контрол относно проводимостта на речните русла осъществява Басейнова дирекция.
„В момента текат пролетните проверки. При есенните проверки миналата година има дадени 20 предписания, от тях 12 са изпълнени. Осем не са, за което има съставени осем наказателни постановления. Основно по почистването на речните легла. Ние искаме изпълнение от кметовете. Те искат помощ от междуведомствената комисия, ако става дума за по-голяма сума, но когато не се отпусне на практика не могат да си изпълнят задълженията.“, коментира Консулова.
Шефката на дирекция „Черноморски район“ посочи като недостатък при разработването на плановете, че не е включена оценка на дъждовните наводнения. В момента няма разработена национална методика за такава оценка. Предвид случилото се в Аспарухово обаче е направено моделиране и оценка на дъждовните наводнения там. Картината, която рисуват моделите, е не по-различна от това, което сполетя квартала, заяви Консулова.