„Предвид засилващото се напрежение на македонско-гръцката граница, където има десетки хиляди блокирани мигранти, страната ни е готова на бърза и адекватна реакция". Това съобщи премиерът Бойко Борисов във Фейсбук, където публикува снимки от посещението му на ГКПП "Кулата", където днес стартира учението „Граница 2016"...
Аз съм изключително доволен за колко кратко време след промяната на Закона сме тук, благодаря на всички политически партии, които го подкрепиха, защото виждате, че армията си е армия, заяви премиерът на брифинга на ГКПП "Кулата". И изтъкна, че е видял "много добра стиковка между МВР, нейните сили, „Гранична полиция", жандармерия и съответно нашите военновъздушни сили и бригадите".
„За да не издам някоя военна тайна – няколко стотин човека са дислоцирани в момента - над 400 от армията, жандармерията и от полицията. Те ще стоят постоянно тук. Разиграни бяха всички възможни варианти, които на няколко километра оттук вървят за наше най-голяма съжаление. Проиграни са местата – диги, всички възможни места, където могат да заобикалят – говорим за нелегалните мигранти", подчерта премиерът...” – в. „Стандарт”.
„Поне половината от техниката и личния състав, или 400 военни и полицаи остават на границата с Гърция, за да я пазят от имигранти. Това каза премиерът Бойко Борисов след учението „Граница 2016“.
„В рамките на часове имаме възможност да дислоцираме други, които са в Благоевград и други центрове”, обясни премиерът. По думите му, няма смисъл да държат служителите на палатки и да уморяват хората, когато имаме тази бърза магистрала, предаде "Фокус"...
В същото време имаме приготвени КПП-та, ако случайно някъде стане пробив, да бъдат веднага локализирани само в едно място, като ги върнем обратно”, добави Борисов по повод чаканите имигранти...
Европа гледа България
Всички държави вече ме подкрепят защото се убедиха, че твърдият вариант на нашия приятел Виктор Орбан, нито пък другата позиция - кой откъдето иска, да може да влиза, са вариант, посочи Борисов по повод предложението му в ЕС мигрантите да влизат само през официалните КПП-та.
Според него най-лошият сценарии е в понеделник Брюксел отново да не излезе с решение по този въпрос...” – в. „Труд”.
„Два хеликоптера се включиха в започналото учение „Граница 2016“ на МВР и Министерството на отбраната. Участваха 50 бойни единици сред които джипове с висока проходимост, бронирани машини тип "Пустинна котка", жандармерия, пожарна и линейки.
Това наложи затваряне за един час на граничния пункт Кулата за преминаване на всички моторни превозни средства, съобщиха от пресцентъра на МВР. След 12 ч. минаването през граничния пункт ще бъде изцяло възстановено. От МВР поднасят извинения на гражданите за причиненото неудобство.
Съвместното учение бе разпоредено от премиера Борисов в сряда заради усложнената обстановка на гръцко-македонската граница, където са струпани хиляди мигранти...” – в. „Сега”.
„Мисля, че на базата на това, което видяхме в момента, можем да доразвием нашите планове и да гарантираме на българските граждани, че ние сме в пълна готовност да реагираме дори и при най-тежка ситуация за нелегално преминаване на българската граница от мигранти. Това каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, по време на брифинг за проведеното съвместно учение „Граница 2016“, което се състоя в зоната за отговорност на ГПУ-Петрич, съобщава „Фокус”.
„Основната цел на обучението беше в реална ситуация да видим разположението на силите, как се изпълняват основните задачи и най-важното да синхронизираме усилията между армията, "Националната полиция", "Гранична полиция" и жандармерията. Една ситуация, която е нова в момента и оттук нататък трябва да развиваме умения, за да можем да действаме така синхронизирано, както е необходимо”, обясни Бъчварова. „Това, което видяхме в рамките на 1 час съдържаше няколко ситуации, които са възможни – включително и оказване на помощ, спасяване на пострадали хора, така че да гарантираме сигурността и на нашите служители”, посочи тя и добави, че премиерът Борисов е имал възможност да даде оценка.
В обучението участваха 50 бойни единици сред които 2 хеликоптера, джипове с висока проходимост, бронирани машини тип "Пустинна котка", жандармерия, пожарна и линейки. На учението присъстваха министър-председателят Бойко Борисов, транспортният министър Ивайло Московски, министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова, Областният управител на Благоевград Бисер Михайлов, кметовете на общините Петрич и Сандански - Димитър Бръчков и Кирил Котев, началникът на отбраната ген.-лейтенант Константин Попов...” – в. „24 часа”.
Вестниците проследяват ситуацията с бежанския поток на Балканите и мерките, предприемани от ЕС.
„Фалшиви линейки превозват мигранти от Гърция към Македония, разказа запознат със схемата пред БНТ в бежанския лагер край Солун.
Мъжът, представящ се като Абдул Абиб, сирийски бежанец, отрича да е трафикант, но подборно разказва как се организира преминаването през територията на Гърция към границата с Македония при Идомени.
Най-често това ставало с линейки, защото полицията не ги спирала. "Това е фалшива линейка, която всъщност е такси. И за 1000 евро на човек превозва до границата", казва Абиб. В една "линейка" се качвала група от 20 мигранти.
Придвижването можело да стане и с такси, но това струвало двойно повече. "Аз наемам такси от Кавала до границата. Стоях на границата 3 дни. Първият ден преведох 20 човека. След това не премина никой, защото границата беше затворена. След това ме арестуваха, защото съм трафикант", разказва Абиб.” – в. „Труд”.
„Меркел призова Гърция да ускори настаняването на мигранти
Гърция трябва да спази бързо обещанията си да осигури настаняване за 50 000 бежанци и Европейският съюз трябва да помогне на Атина в тази задача, заяви германският канцлер Ангела Меркел в интервю, публикувано във в. "Билд" днес, предаде Ройтерс.
"Първоначално Гърция трябваше да изгради 50 000 места за настаняване на бежанци до края на 2015 г.", заяви Меркел. "Това изоставане сега трябва да бъде наваксано много бързо, защото гръцкото правителство трябва да гарантира подобаващо настаняване".
Меркел, която се намира под натиск да намали броя на новопристигащите, след като над един милион мигранти влязоха в Германия миналата година, каза още, че Гърция може да разчита на по-голяма помощ от останалите страни от ЕС.
"Знам от моите разговори с гръцкия премиер Алексис Ципрас, че той иска да направи това, но се нуждае от нашата помощ, и затова ЕС може и ще подкрепи Гърция, проявявайки солидарност", посочи германският канцлер...” – в. „Сега”.
„Турският президент Реджеп Ердоган предлага в северната част на Сирия да бъде изграден нов град, който да помести част от милионите бежанци, бягащи от гражданската война в страната.
По време на изявление, направено от Ердоган късно в петък, той оповести, че планира новият град да се намира в близост до границата с Турция и заяви, че дори е обсъждал идеята с президента на САЩ Барак Обама.
Турският президент сподели, че градът ще е размер от 4500 квадратни километра и инфраструктурата му може да бъде изградена в сътрудничество с международната общност.
Бежанците от Сирия могат да бъде "преселени" там, каза той, като според него градът ще бъде сравним с някои от най-големите градски центрове в Съединените щати.
"Ние обсъдихме това с Обама и дори обсъдихме координатите, но идеята все още не е „узряла” за да се осъществи”, сподели Ердоган, цитиран от БГНЕС.
В изявлението си президентът на Турция не оповести срок за изпълнение на проекта...” – в. „24 часа”.
„Европейската комисия отпусна 95 млн. евро за хуманитарните нужди на бежанците в Турция.
55 млн. от средствата ще послужат за достъпа на децата на бежанците до образование, а останалите 40 млн. ще бъдат похарчени за хуманитарна помощ през Световната продоволствена програма на ООН и Турския червен кръст.
Според европейския комисар за политиката на съседство Йоханес Хан отпуснатите средства ще подпомогнат образованието на 110 000 сирийски деца в Турция. До момента чрез европейски пари се обучават 200 000 деца на бежанци в южната ни съседка.
40-те млн. евро по изчисления на ЕК ще стигнат до 735 000 души в турските бежански лагери.
Инструментът, чрез който се отпускат европейските пари за Турция, е съвместно финансиран от европейския бюджет и вноски от държавите членки. Чрез него ще бъдат разпределени обещаните от Брюксел на Анкара 3 млрд. евро в помощ на бежанците за следващите две години...” – в. „Дневник”.
Вестниците съобщават също, че страната ни връща в Гърция селскостопанска продукция.
„Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е спряла близо 19 тона продукти след проверки на тържища и борси. "Предимно са пресни плодове и зеленчуци, с произход от Гърция", обясни пред "Фокус" инж. Антон Величков, заместник изпълнителен директор на агенцията.
Проверките за произход и качество на пресни плодове и зеленчуци, влизащи в страната ни през граница, първоначално са били по борсите, но вече са се изместили на границата, допълни той.
"Вследствие на 4-5-дневни бързи проверки бяха спрени близо 19 тона. Това ни провокира да направим и следващата крачка – да застанем на границата", обясни заместник-изпълнителният директор на БАБХ.
Основно се следи за качеството на стоката, която влиза в страната и е предназначена за нашия пазар. "Следи се дали пратките имат всички необходими документи, както и за произхода ѝ. По отношение на доматите имахме проблеми с тези, които идват от Гърция, и проверяваме дали и тези не са заразени с миниращ молец", припомни инж. Величков.
По думите му се проверяват ГКПП "Капитан Петко войвода–Орменион", ГКПП "Илинден-Екзохи" и ГКПП "Кулата – Промахон".
"Има практика, когато се установяват подобни проверки, вносителите да променят маршрута си. Затова за такъв тип контрол сме включили и македонските пунктове "Гюешево" и "Златарево", уточни той.” – в. „Дневник”.
„Общо 19 тона портокали и 3 тона прясно зеле с неясен произход ще бъдат върнати в Гърция. Това заяви пред "Фокус" инж. Антон Величков, заместник изпълнителен директор на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). И уточни, че проверките на плодове и зеленчуци, влизащи в страната ни през граница, ще продължат до края на април.
„Движението по отношение на стоката с произход от Гърция не е засилено. Минали са общо 11 пратки, две от тях са върнати – това не е малък процент, при това в рамките на два дни", заяви той. По думите му, основната цел на тези проверки е да не се допусне нискокачествена стока да бъде реализирана на нашия пазар.
Величков посочи, че от 2 март има заповед на изпълнителния директор на БАБХ за засилен контрол по граничните пунктове с Гърция. „Проверките ще продължат до края на април. Няма да има почивни дни, възможно е и нощно време да се провеждат", поясни заместник изпълнителният директор на БАБХ. Той поясни, че са получили сигнали, че от борсата от Солун се товарят некачествени стоки. „Затова сме по-бдителни на „Кулата" и на „Илинден", уточни той.
Засилени проверки ще има и на борсата при село Кърналово до Петрич. „Там също ще има внезапни проверки за качество и произход на стоката. Районът е такъв, че има доста местни търговци, които ходят в борсата в Солун и купуват по-нискокачествена стока, а след това се предлага на нашата борса в Кърналово", добави представителят на БАБХ.” – в. „Стандарт”.