Основни изводи от анализа на състоянието и прогнозите за бъдещо развитие в управлението на отпадъците на територията на общината сочат, че в периода 2012-2014 година се отчита леко увеличение в количествата на събраните битови отпадъци. Средната норма на натрупване на битови отпадъци за 2011 година за ЕС е 520 кг. годишно на жител, докато за България по данни на НСИ е 488 кг., а за община Варна е 367 кг. Варна е общината в България с едно от най-ниските нива на депонираните битови отпадъци. През 2014 те са 9.7% от общото количество.
В последните години се отчита увеличение на строителните отпадъци, показва анализът. Налице е изоставане на процеса по осигуряване на площадки, на които домакинствата и фирмите могат да оставят разделно събраните строителни отпадъци в малки количества от ремонтната дейност. Често това е една от причините този вид отпадъци да се изхвърлят в конетейнерите за смесени битови отпадъци или до тях. Освен това изпълнителите на строителни и ремонтни дейности, не винаги доставят отпадъците на съответното депо, а се случва да ги изхвърлят на нерегламентирани места сред природата.
От 2011 година в село Езерово е изградена и работи Инсталация за механично и биологично третиране на твърди битови отпадъци с капацитет 450 т/денонощие смесени битови отпадъци и 248 т/денонощие оползотворяване на биоразградими отпадъци чрез биологично третиране. Oстатъчната фракция от битовите отпадъци заедно с производствените висококалорични отпадъци служат за производство на гориво от битови и производствени неопасни отпадъци с максимален капацитет 224 т. на денонощие, става ясно още от документа.
Вече е приключено изграждането на инфраструктурата за управление на битови отпадъци в рамките на проект „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Варна(Аксаково)". В това влиза изграждането на първа клетка от регионалното депо с площ от 52.7 дка, капацитет 402 хил. тона отпадъци, период на експлоатация 5 години за депониране на битови отпадъци и производствени неопасни отпадъци, включително остатъка от третирането в инсталацията в с. Езерово. В рамките на проекта са доставени контейнери за разделно събиране на „зелените" отпадъци от паркове и градини и камиони за транспортирането им към новата инсталация за компостиране на „зелени" отпадъци по технология за компостиране „Покрити с мембрана аерирани статични купове". В рамките на проекта е изградена инсталация за рециклиране на строителни отпадъци и отпадъците от разрушаването на сгради и клетки за депониране на строителни отпадъци. Доставен е контейнер за временно съхранение на опасни отпадъци от домакинствата като луменисцентни лампи, излезли от употреба батерии и акумулатори, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване.
Сред забележките в програмата е необходимостта от обособяване на отдел „Управление на отпадъците" в общината. Освен това в количествено отношение броят на служителите в звената за управление на отпадъците не е достатъчен за изпълнение. Има недостатъчно добро ниво на информационно обезпечаване на процесите, свързани с вземането на информирани управленски решения. Недостатъчни мерки и стимули, които да допринесат за предотвратяване образуването на отпадъци.
Община Варна реализира постъпления от такса битови отпадъци на 1 жител малко по-високи от средните за страната, но по-ниски от средното за най-големите общини в страната, които са с население над 100 хил. жители. Общината изразходва повече средства за управление на отпадъците на 1 жител и на 1 тон отпадъци в сравнение със средното за страната и средното за най-големите общини в страната. Разходите за управлението на отпадъците на 1 тон генерирани отпадъци също са над средните за страната стойности, но са съпоставими с тези на най-големите общини, показва програмата.
През 2012 г. в националното законодателство се заложи общоевропейската цел за рециклиране на битовите отпадъци. Изискването към община Варна е до 2020 година рециклирането на битовите отпадъци от хартия и картон, метали, пластмаса и стъкло да достигне най-малко 50% от общото им тегло. По отношение на строителните отпадъци пък до 2020 година трябва да се рециклира най-малко 70% от общото им тегло.
Проектът на програмата ще бъде достъпен на сайта на Община Варна до 5 март, както и на място - в стая 411 на администрацията.
Аргументирани предложения и становища могат да бъдат депозирани в указания срок в деловодството на Община Варна, до Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване".