Десетима кандидати атакуваха обаче мястото на кмета Иван Портних в оспорвана предизборна битка. Със заявка да стане „капитан на кораб Варна“ в надпреварата за вота се включи министърът на транспорта от кабинета „Орешарски“ – Данаил Папазов. Колегата му, ексобразователен министър проф. Анелия Клисарова, също бе сред претендентите, но с независима кандидатура. Атакуващият кметската позиция за втори път Чавдар Трифонов получи подкрепата на Реформаторския блок, а местната структура на АБВ застана зад другата дама в битката за местната власт – Миглена Темелкова. Националният фронт за спасение на България отново заложи на Димитър Карбов, а бившият член на структурата Костадин Костадинов представяше новата си партия „Възраждане“, подкрепен от Атака и съветниците Петър Липчев и Ивайло Бояджиев. В кампанията за кметския стол се впуснаха и две сравнително непознати лица – университетският преподавател от Движение за радикална промяна „Българска пролет“ Радостин Морфов и издигнатият от „Национална републиканска партия“ кандидат, 83-годишният – Младен Младенов. Фурор за изборите обаче предизвика появата на достигналият до четвърти мандат начело на Варна, Кирил Йорданов. Подкрепен от инициативен комитет той направи заявка да продължи започнатото преди четири години и да изчисти името си след февруарските протести през 2013 година, и самозапалването на Пламен Горанов.
Изненада се оказа и отказът на групата на „Нашият град” да участва в изборите за Общински съвет. От партията обясниха, че няма да регистрират своя листа тъй като 90 % от членовете й се занимават с бизнес и управлението на града не им е самоцел.
Същевременно четирима варненски бизнесмени се появиха на билборд с голям надпис „Не искаме да сме общински съветници". Николай Димитров, Нелко Начев, Владимир Павлов и Кольо Кечовски обясниха, че предприели закачливата акция, за да призоват да се гласува на референдума, а новите общински съветници да дарят заплатите си.
Набрали енергия и организация с протести за паркирането в Морската градина, недоволните от забраната за движение на коли в парка обявиха, че ще се включат в изборите. Сдружението на собствениците, наемателите и работещите в местността „Салтанат“ обещаха подкрепа за Данаил Папазов в кметската надпревара на местните избори.
Въпреки оспорваната на вид битка и последвали обжалвания в съда, с подкрепа от 76 258 гласа, варненци все пак преизбраха стария нов градоначалник Иван Портних.
И докато Виталий Кличко набираше все повече подкрепа за нов кметски мандат начело на Киев, а на сръбската политическа сцена се развихри мегаскандал с белградския кмет, който купил 24 луксозни апартамента на българското Черноморие, във Варна отчетохме поредните куриозни случаи на влезли в местната власт с преференциалния вот. ГЕРБ получиха рекорден брой места в новия Общински съвет. Групата на управляващата партия наброява 22-ма членове. В местния парламент влязоха реформаторите, БСП, Атака - „Възраждане“, „Живот за Варна“, СДП, ДПС, „Отечество“, НФСБ. Най-интересна бе победата на Земеделския съюз „Ал. Стамболийски", който изненадващо успя да вкара трима съветници.
В районите драматична бе загубата на Неделчо Михайлов във „Владиславово“, който на втори тур не успя да пребори опонента си Николай Костадинов от ГЕРБ. След обявяването на изборния резултат, бившият телевизионен водещ даде заявка, че ще се отдаде на музикална кариера и размисъл.
Повече от две седмици след изборите се забави сформирането на новото мнозинство в Съвета, председателстван от младия кадър на ГЕРБ и бивш председател на бюджетната комисия Тодор Балабанов. На официалното откриване на Депото за отпадъци в село Въглен, премиерът Бойко Борисов обяви, че ще водят разговори с лидера на реформаторите Радан Кънев.
Недълго след сформирането на новия Общински съвет обаче, последваха размествания в състава му. Чавдар Трифонов, а седмици по-късно и Ивайло Митковски напуснаха групата на реформаторите. „Надявах се моделът "Кирил Йорданов" да се промени, но тези мои очаквания не се оправдаха. Отказвам да криволича по тесните велоалеи на варненския политически живот“, заяви Митковски. Той добави, че ще остане общински съветник от ДСБ.
В средата на декември пък, стана ясно, че градското ръководство на АБВ може да бъде сменено заради неудовлетворителния резултат на АБВ на местните избори. „Във Варна имаме много качествени и солидни хора, но не съумяхме да излезем от вътрешнопартийната черупка", обясни слабите резултати зам.-председателят на партията Румен Петков.
Изненади имаше и на първите сесии на новия Общински съвет. Божидар Чапаров, който се отцепи от групата "Живот за Варна" на Данаил Папазов, заяви, че ще работи съвместно с Янко Станев, Валентин Станев и Добромир Джиков. Четиримата образуваха групата "Граждани-експерти и СДС“. Новата формация даде възможност на Янко Станев отново да стане заместник-председател на местния парламент. Този път заедно с Лидия Маринова от ГЕРБ и Светлан Златев от реформаторите.
И макар кметът на Варна да обеща, че догодина варненци няма да плащат по-високи данъци, в първия от последните три работни дни, съветниците решиха друго. По предложение на Станислав Иванов от ГЕРБ, членовете на местния парламент вдигнаха налога за имотни сделки. Макар и придружено с критики, гласуването мина с мотива, че така в морския град ще се създаде по-добра среда за инвестиции.