„Повече от половината висшисти у нас работят на длъжности за завършили средно образование, а 40% от българите в трудоспособна възраст въобще не работят. Това показват данни на Българската стопанска камара (БСК), представени в Пловдив на форума за регионалния пазар на труда.
Всяка година страната ни напускат 40 000 младежи, сред които са и 20% от абитуриентите, каза Томчо Томов, ръководител на центъра за оценка на компетенциите в БСК. Той посочи, че у нас безработицата се e превърнала в потомствена - близо 870 000 българи нито учат, нито работят, а 300 000 от тях са младежи. Данните на БСК показват още, че 41% от учениците над 15 г. са функционално неграмотни, 770 000 българи са без средно образование, 35% от които са млади хора на възраст до 25 г.
Всеки втори работодател среща сериозен проблем с намирането на подходящи хора за ключови позиции, алармира БСК. Остър дефицит се отчита за 190 професии и длъжности. Най-остър е дефицитът за техници, технолози, механици, заварчици, стругари, шофьори, кранисти и готвачи. Икономиката се нуждае от висшисти в областта на информационните технологии, инженери, бизнес анализатори и финансисти, сочи проучването на БСК." - в. „Стандарт".
„870 хиляди трудоспособни българи нито работят, нито учат
Почти 40% от българите в трудоспособна възраст, или около 870 хил. души нито учат, нито работят. Около 300 хил. от тях са младежи. Това сочат данните за пазара на труда на Българската стопанска камара, представени вчера съвместно с "Отворено общество" и Световната банка. Според изследването се наблюдава изключително тревожна тенденция на потомствена безработица - децата на безработни родители също са без работа. Според БСК 40% от безработните младежи у нас са от семейства, в които и родителите не работят. Годишно от пазара на труда отпадат между 30 хил. и 40 хил. заети.
Тези данни заедно със застаряването на населението са огромно предизвикателство пред пазара на труда. Миналата година например на всеки 60 деца от 15 г. до 19 г., влизащи в трудоспособна възраст, се падат по 100 възрастни хора - от 60 г. до 64 г. За сравнение, това съотношение само преди 15 г. е било в полза на младите - 124 деца към 100 пенсионери. Според прогнозата на БСК през 2050 г. от всеки 5-има българи трима ще са пенсионери и само двама работещи. За да се компенсира намаляването на работната сила, производителността трябва да нарасне с 3-4 пункта, изчисляват работодателите.
Въпреки високата безработица - почти 10%, половината от работодателите имат сериозен проблем с намирането на кадри за ключови позиции. Разминаването между търсене и предлагане е огромно, както и между образованието и позициите на пазара на труда...
Най-често срещаните дефицити в уменията на работещите у нас са в областта на търговските компетенции, личната ефективност, воденето на преговори, управлението на конфликти и процеси и вземането на решения, показват данните на БСК.
Според изследването структурата на икономиката също се променя. Увеличава се броят на микропредприятията - със 17%, а намалява броят на малките (с 13%) и на средните (с 22%) фирми. За 5 г. са закрити 85 големи предприятия..." - в. „Сега".
„До 2 г. - минимални заплати по длъжности
Синдикати и работодатели ще договарят нивата по браншове и постове
Механизъм за увеличаване на заплатите изработват социалното министерство, синдикатите и работодателите.
С него ще се определят минимални нива на заплащането по длъжности и браншове на база икономически критерии, потвърди зам.-министърът на труда Гълъб Донев в интервю за в. "24 часа".
Праговете ще се договарят между синдикати и работодатели всяка година и ще са задължителни за фирмите.
Държавата само ще регулира преговорите, но няма да се намесва. Ще си запази обаче правото да определя минимална заплата в бюджетния сектор.
Механизмът трябва да е готов през 2016 г. и евентуално да започне да се ползва от 2017 г., обясни зам.-министърът." - в. „24 часа".
Бюджетът на силовите структури продължава да е сред водещите теми на печата.
„Текстовете от проектобюджета за догодина, които предвиждаха орязване на социалните придобивки на полицаи и военни, ще са история около 20 ноември. Тогава между двете четения на законопроекта шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова (ГЕРБ) ще оттегли параграфи от 9 до 16 от проекта, обеща самата тя. Но подчерта, че в сектора "Сигурност" трябва да има реформи и ще покани синдикатите в МВР, чиито представители присъстваха на дискусията вчера, на специална среща, за да се обсъдят предложения. "Скоро ще има приемливи текстове, с които да се гарантира повишаване на ефективността на МВР", каза още тя.
Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, също се изказа за парите на МВР. По думите му като "нетни платци в бюджета сме дошли да направим рекламация на услугата, която ни се предоставя в сферата на сигурността, и да кажем, че нашият финансов принос не отговаря на качеството, което получаваме".
От началото на 2015 г. до 6 ноември системата на МВР са напуснали 1980 души, стана ясно от писмен отговор на вицепремиера Румяна Бъчварова в парламентарния контрол. Най-масово рапорти имало в дирекция "Управление на собствеността и социални дейности", 248 са напусналите пожарникари и спасители, 66 са граничарите, 25 - ГДБОП и отряда за борба с тероризма.
Една от идеите за реформа в МВР е окрупняване на администрацията - тя да се обедини в 6 района, всеки от които ще управлява по няколко областни дирекции.
Ченгета чакаха пред парламента
Близо 400 служители на МВР и надзиратели се събраха вчера пред парламента, докато в него се разглеждаше в комисия бюджетът за следващата година. Целта им бе да подскажат на управляващите, че са поели ангажимент да отпаднат предложенията за орязване на компенсациите на униформените.
"Не сме дошли да протестираме, а за да напомним за присъствието си и за обещанието към нас. Досега показахме достатъчно емоция, сега е време да покажем разум", каза Галентин Грозев от Синдикален алианс "Сигурност" към 13 ч, когато пристигнаха първите полицаи, пожарникари и надзиратели..." - в. „Труд".
„Силовите ведомства в актуализацията на бюджет 2015 получават 350 млн. лв. повече. Спрямо тези 350 млн. лв. те получават още 115 млн. лв. и сега искат още 8 млн. лв. Това обяви пред БНТ председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова (ГЕРБ).
Тя подчерта, че е крайно време да се реформират силовите ведомства.
"Нямам нищо против, че реформи не се правят със свиване, а с инвестиция, но не виждаме за какво", коментира Стоянова ситуацията в МВР...
"Обещала съм пред шестте синдиката на МВР в неделя лично с мои колеги - ще внесем предложение между първо и второ четене тези текстове да отпаднат от Закона за държавния бюджет", увери Менда Стоянова.
"Сега правим бюджета. Имаме допълнителни приходи над 1.5 млрд. лв. повече през 2015 г. спрямо 2014 г. Планираме приходи 1.5 млрд. лв. повече от това, което ще се случи 2015 г. за 2016 г. и едновременно с това трябва да намаляваме и дефицита", обобщи Стоянова. Тя посочи, че приоритети са образованието, науката, здравеопазването, социалното подпомагане.
По думите й всички смятат, че бюджетът е длъжен да им дава пари без да полагат усилия в своята сфера и да направят такива промени, за да бъдат по-ефективни с парите, с които разполагат..." - в. „Дневник".
Записите с разговори на съдия Владимира Янева, които изтекоха в публичното пространство, също са сред широко отразяваните теми във всекидневниците.
„Записите с Владимира Янева не са резултат от приложени СРС-та, т.е. са на незаконно записващо устройство.
Това каза главният прокурор Сотир Цацаров преди редовното заседание на Висшия съдебен съвет във връзка с изтекли телефонни записи, касаещи него, като последният е от снощи, съобщи "Фокус".
"Ако разгледаме самите разговори, ще коментирам като слушател - имаме разговори, които се водят в една стая. На записа има две жени, един мъж и едно куче, което мисля, че е най -добросъвестният участник", заяви той.
"Извършената проверка показва че записите не са резултат на приложение на специални разузнавателни средства т.е. са на незаконно записващо устройство", уточни той. "Прави впечатление, че г-жа Владимира Янева излага факти, а другият участник, също дама, е изключително пестелив в коментарите си", посочи Сотир Цацаров.
Той добави, че доколко успява да разбере, записите са правени в понеделник и сряда вечер, защото в четвъртък има заседание на ВСС. "При цялото ми уважение на записа има две дами, едната, към момента на провеждане на разговора, е лице с образувано досъдебно производството конкретно срещу нея. А втората е вече привлечена като обвиняема. Към настоящия момент едната е подсъдима, другата засега е привлечена като обвиняема" конкретизира главният прокурор.
На въпрос дали е оказвал премиерът молба или натиск да бъде Владимира Янева "опраскана", както се чува от изтеглите в пространството записи, Сотир Цацров отговори с не. "Премиерът не е оказвал на мен каквото и да било влияние", подчерта главният прокурор." - в. „Труд".
„Ако Висшият съдебен съвет ще проверява изтеклите записи на разговори между Владимира Янева и Румяна Ченалова, тя трябва да обхваща не само лицата, които разговарят, но и всички, които се споменават.
Това каза главният прокурор Сотир Цацаров в четвъртък при дебата във ВСС по повод поредните записи, изтекли в сряда вечерта. В тях се споменават трима от съвета - Ясен Тодоров, Димитър Узунов и Милка Итова, главният прокурор Цацаров, шефът на Върховния административен съд Георги Колев, правосъдният министър Христо Иванов, премиерът Бойко Борисов.
"Това е сценарий, в който участват хора, които знаят какво правят. Друг е въпросът дали ще постигнат това, което искат. Всяка неделя за понеделник се пуска запис, всяка сряда за четвъртък - втори запис и това е, за да се вдига шум. Замесените в този запис не са само хора в тази зала /на ВСС, но и извън нея", подчерта Цацаров.
Дебатът за записите започна министър Христо Иванов - той призова ВСС да направи проверка без участието на споменатите в записите Тодоров, Узунов и Итова, за да няма съмнения. Иванов каза, че проверката трябва да е не само за законността на записите, но и на конкретната фактология и същината на разговорите.
Един от споменатите - шефът на Етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров съобщи, че още в понеделник комисията е поискала от сайта, който пуска записите, всички записи, а от прокуратурата - информация за законността на записите. Главният прокурор Цацаров му отговори, че отговорът на държавното обвинение ще е: Записите не са в резултат на прилагане на СРС..." - в. „24 часа".
„Няма да се разследва търговия с влияние в скандала с подслушването
Прокуратурата няма да проверява фактите, изнесени в записаните разговори между съдиите Владимира Янева и Румяна Ченалова, а само кой е направил записите. Това стана ясно от думите на главния прокурор Сотир Цацаров. Разследващите реагират по изпитана рецепта - по същия начин държавното обвинение действаше и когато изтекоха записите от къщата на премиера Бойко Борисов в Банкя преди две години, както и при скандала "Мишо Бирата". Сега отново проверката ще е за незаконно използване на записващо устройство.
В изтеклите записи на разговори на Янева и Ченалова става дума за драстична търговия с влияние. Чува се разказ как председателят на Върховния административен съд Георги Колев се е опитвал да спасява бившата шефка на СГС, как Цацаров й е обещал да завоалира разследването и как премиерът настоявал да бъде "опраскана". В последния запис, разпространен от сайта "Биволъ", Янева разказва, че самият Борисов й е писал по Вайбър от Брюксел, за да я успокои, че няма да има проблеми. Като посредници в комуникацията се споменават трима членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) - Димитър Узунов, Ясен Тодоров и Милка Итова. Янева разказва, че получила от премиера съобщение: "И тук вятърът е много силен. Синоптиците казват, че времето ще се оправи. Да не забравяме, че Сандански е най-топлият град. Ако Митко (Узунов - бел. ред.) каже, можем да отидем да се разходим в парка", както и уверения от колегите си от ВСС, че той говорил срещу нея само за пред медиите.
На заседанието вчера правосъдният министър Христо Иванов призова ВСС да направи адекватна проверка без участието на споменатите от Янева членове на съвета, за да няма съмнения в замитане на случая.
Иванов каза, че проверката не трябва да обхваща само законността на записите, но и конкретната фактология и същината на разговорите, за да не остават съмнения, че се симулира някаква дейност.
Вместо това се реши, че премиерът Бойко Борисов ще бъде поканен в Етичната комисия в понеделник. Неин председател е Ясен Тодоров, който смята, че след явяването на Борисов фактите щели да се изяснят.
"Доколкото разбирам, тази проверка в Етичната комисия няма да е по същество, а ще се сведе до това става ли дума за законни или незаконни записи. Това безспорно е важен въпрос, но след него трябва да се занимаем със същината на разговорите, да направим добросъвестно усилие, за да дадем отговор дали фактите са верни или неверни, и то от лица, които не са замесени, т.е. за които може да има подозрение, че не биха били безпристрастни", посочи Калин Калпакчиев от ВСС.
Въпреки че прокуратурата няма да проверява твърденията в записите, самият Цацаров заяви, че там се изнасят факти. Той и Димитър Узунов обясниха, че зад записите стои Ченалова. Цацаров дори намекна, че ще й бъдат повдигнати още обвинения." - в. „Сега".
Вестниците проследяват и скандала с упояваните деца в центъра от семеен тип в столичния кв. „Малинова долина".
„С валериан са укротявали сираците от столичния център в Малинова долина. Стряскащите порядки в дома бяха огласени след проверка на инспекторите от Държавната агенция за закрила на детето. В него са настанени 4 хлапета, лишени от родителска грижа, на възраст между 3 и 8 години. Освен с хапчета, те са били усмирявани и с наказания като затваряне в санитарните помещения. Софийската районна прокуратура се самосезира и днес започна проверка на центъра за настаняване от семеен тип, който е собственост на фондация "Смайл България". Тя е лицензирана за извършване на услугата от ДАЗД в началото на т.г. От април има и регистрация в Агенцията за социално подпомагане, когато в новопостроената луксозна на пръв поглед къща са настанени децата.
Очаква се прокурорите да проверят установените нередности до 10 дни..." - в. „Стандарт".
„Софийската районна прокуратура се e самосезирала и е разпоредила проверка по разпространена от медиите информация за недопустимо отношение към деца в център за настаняване от семеен тип в София, съобщи пресцентърът на прокуратурата.
Деца от центъра за настаняване от семеен тип на фондация "Смайл България" са били затваряни в санитарното помещение. Еднократно са им дадени и непредписани от лекар транквиланти, е установила проверка на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), съобщиха в сряда от агенцията.
Прокуратурата ще изиска от ДАЗД цялата информация от извършената проверка - доклади, снети обяснения, документи за статута и функционирането на центъра за настаняване. Въз основа на документацията обвинението ще прецени дали има достатъчно данни за извършено престъпление против децата. Проверката ще приключи в 10-дневен срок, се уточнява в съобщението." - в. „Дневник".