От структурата посочват, че при използване на електрически отоплителни уреди не бива никога да се оставят включени без наблюдение. Добре е преди напускане на дома да се направи проверка дали уредите са изключени. Важно е докато работи подобно устройство да не се оставят и децата без наблюдение. При неизправност доверие може да се гласува само на специалисти и квалифицирани техници. Не бива да се забравя, че в близост или върху електрическите уреди никога не трябва да се поставят горими предмети. Освен това в никакъв случай не трябва да се използват за сушене на дрехи.
При пожар уреди под напрежение или включени към електрическата мрежа не могат да бъдат гасени с вода. Това може да стане само след изключване на електрическия ток от централното електрическо табло или от етажното такова. Има опасност от токов удар с фатални последици.
По отношение на печките с твърдо гориво е недопустимо използването на самоделни такива. Трябва да бъдат спазени всички инструкции за монтаж и безопасна експлоатация. В комините на сградата не трябва да има фуги към помещенията и те най-малко един път годишно трябва да бъдат почиствани от налепи и сажди. Комините трябва да са измазани отвън и отвътре. Печките никога не трябва да се запалват с леснозапалими течности, както и да се зареждат с гориво от вечерта за другия ден. Опасно е т. нар. непълно горене или тлеене на дървесината, при което се отделя силно токсичният продукт на горенето въглероден окис. Той не се усеща, но може да доведе до задушаване. Ако печката се самозагаси, трябва да почистите горивната й камера. Никога не неизстинала сгурия не трябва да се изхвърля, където има горими отпадъци. Не бива да се забравя, че децата не трябва да остават без надзор при горяща печка и никога не бива да бъдат заключвани в помещение с такъв отоплителен уред.
При използването на печки с течно гориво трябва да се вземе под внимание високата пожарна опасност, която носи леснозапалимата течност. Риск представляват дори нагретите пари, които може да доведат до взрив. Недопустимо е зареждането с гориво на неизстинала нафтова печка поради нагретите пари в горивната камера. При разливане на гориво незабавно нагрятата течност около резервоара и печката трябва да бъдат отстранени. В жилищата трябва да се съхранява нафта само за ежедневни нужди. Недопустимо е съхраняването на леснозапалими течности в общите части на жилищни блокове. За безопасно съхранение трябва да се използват херметично затварящи се съдове, които не се наелектризират.
Ако все пак се възпламени пожар трябва незабавно да бъде напусната сградата като се използва най-близкия изход и да се запази спокойствие. Преминаващият през задимено пространство трябва да се придържа до стените, да се движи приведен, ниско долу – там концентрацията на опасните газове е по-малка. При възможност да се постави мокра кърпа на устата и носа, да се намокрят дрехите и да се покрият откритите части на тялото с мокри кърпи.
Ако се почувства повишаване на температурата, това означава, че се приближава към опасна зона и е най-добре да се смени посоката на движение. Ако се запали част от облеклото, в никакъв случай не бива да се тича. Така пламъкът ще се разпространи. Трябва да се спре и да се съблече дрехата.
При невъзможност за напускане на сградата е добре да се направи опит за изкачване на покривната площадка или излизане на балкона, като вратите бъдат затворени.
В случай, че човек се окаже блокиран в помещение трябва да се уплътнят вратите с кърпи дрехи, а самият той да се облее с вода, за да не прегрее организма.
Пожарът трябва да бъде съобщен при първа възможност на тел. 112. Ако пожарът е малък, опитайте се да го загасите с наличните пожарогасители, вътрешен противопожарен кран или подръчни средства (вода, намокрени одеяла или кърпи). За електрически инсталации под напрежение и леснозапалими течности най-ефективни са праховите пожарогасители. Ако има пострадали, изнесете ги на чист въздух, разхлабете дрехите им. Обгорените участъци се покриват с чиста тъкан.