Третият въпрос, който отправихме към кандидатите за кмет на Варна, е:
Смятате ли че има достатъчна прозрачност в работата на администрацията и нужни ли са /какви/ промени в тази насока?
№9 Димитър Карбов
Администрацията не работи в интерес на гражданите. Прекратяване на порочната практика за назначаване на ”удобни хора” и въвеждане на повече електронни услуги. Ще въведа конкурси за всяка една длъжност в общинската администрация. Ще направя необходимото, за да осигуря кариерно развитие на служителите с необходимите бонуси и стимули. Движение, а не застой на интелектуалния потенциал на администрацията и работа в интерес на гражданите.
__
№10 Радостин Морфов
Моето мнение е, че е нужно гарантирането на прозрачност и откритост на решенията на общинската администрация, включително в районните кметства, чрез публикуване в сайта на община Варна:
-на всички публични актове на кметовете, главните (районните) архитекти и директори на дирекции и общински фирми;
-на договорите за обществени поръчки и разпоредителни сделки с общинско имущество, не по-късно от 15 дни преди сключването им.
Създаване на граждански съвет от професионалисти в различни области на обществения живот, като консултативен орган към кмета.
Определяне на приемен (приемни) ден (дни) на кмета на община Варна (районите) за граждани, сумарно не по-малко от 8 часа месечно.
Предложенията на кмета на община Варна, за точки в дневния ред на заседанията на Общинския съвет – Варна да включват постъпилите в общината обществено значими предложения и искания на граждани и техни сдружения приоритетно.
__
№18 Данаил Папазов
Прозрачност!? За съжаление това звучи като шега, защото в работата на администрацията има всичко друго, но не и прозрачност. Ще дам само един пример и ще оставя хората сами да си направят изводите. Става въпрос за прословутия ремонт на зала „Конгресна“ в Двореца на културата и спорта. На свое заседание на 21 юли 2014 г. Общинският съвет на Варна реши всички разходи по ремонта да бъдат публично оповестени чрез медиите и на сайта на община Варна. Кметът не се съобрази и не изпълни това решение на местния парламент, който е призван да го контролира. Може би, защото на г-н Портних не му е удобно да каже къде „изчезна“ разликата между планираните и разходваните средства за ремонта. А тя по информация на неправителствени организации възлиза на около 15 млн. лв. Има много подобни примери за такава „прозрачност“. Очевидно е, че са нужни промени, защото ако хората не знаят какво става с парите им, ще откажат да плащат данъци.
__
№19 Миглена Темелкова
Не само че прозрачност няма, но спешно е потребно осветляване на дейността на администрацията през последните мандати. Нужно е да бъде предоставена информация кои са фирмите, ангажирани от общината със сметосъбирането, със снегопочистването, с ремонтните и рехабилитационните дейности, кога и с какъв срок са сключени договорите с тях, при какви условия, как се отчитат те за извършеното, на колко възлизат техните услуги и реално направените разходи съответстват ли на планираните.
Преодоляването на непрозрачността в работата на администрацията може да стане чрез гражданско участие във вземането на важни за града решения. Възможностите в тази посока са свързани не само с електронната среда и информационните технологии, но и с управлението чрез местни референдуми и допитвания до гражданите, с връзката на кмета и неговата администрация с гражданите чрез ежеседмична приемна, етапното отчитане пред гражданите от различните райони, достъпа до информация на варненци за разходването на средствата от общинския бюджет, въвеждането на обслужване на едно гише и електронна община.
__
№24 Чавдар Трифонов
Общината е далеч от думата „прозрачност”. Промяната ще дойде с пълната дигитализация. Колкото повече осветим работата на Общинския съвет и на общинската администрация, толкова по-малко ще могат да се създават илюзии. Както знаете, илюзионистите работят на тъмно. Колкото са по-осветени, толкова по-трудно могат да си правят фокусите.
В момента дигитализацията в община Варна е само на хартия с предлагането на няколко електронни услуги. Това е една от причините не само за ниската ефективност на администрацията, но и за корупцията. Почти всяка втора обществена поръчка на общината пада в съда или е наказана от управляващия орган по съответната оперативна програма заради нарушения и липса на прозрачност. Колкото повече са порочните обществени поръчки и санкциите към общината, толкова по-малко са инвестициите към и толкова по-ниски са доходите и качеството на живот на варненци. Това трябва да се промени!
__
№28 Кирил Йорданов
Категорично заявявам – не. Варненската общественост получава информация епизодично, манипулативно и неясно от какъв източник. Подменят се истинските отговори по важни въпроси, пропагандната политическа реклама подменя същинското съдържание. Изцяло липсва живият диалог между кмета на общината и гражданите - ФБ-присъствието осигури отсъствието на кмета. Прочее, това поведение продължава и сега – в условията на предизборна кампания. Разбира се, това поведение, до голяма степен, лишава варненци от възможността за информиран избор.
Необходимо е възстановяването на прекия, пълнокръвен и изчерпателен диалог между местна власт и граждани, във всичките му възможни форми, включително с оповестяване на цялата документация по важни, интересуващи обществото въпроси – нещо, което, до март 2013 г., бе факт за общинската администрация.
Ще добавя: в голяма степен прозрачността, в смисъла, в който ме питате, зависи и от прозрачността на информацията за личността на кмета – произход, биография, легитимно образование, контакти...
__
№29 Костадин Костадинов
Няма прозрачност. Аз бях 4 години общински съветник и дори на мен ми е отказвана информация, та какво да говорим за останалите граждани. Промените ще бъдат в посока на дублиране на административните услуги – всяка една да може да бъде предоставяна и електронно. Нещо повече – ще премахна режима на достъп в общината и ще превърна всеки ден в приемен за администрацията, като това ще важи за всички служители в нея – от младшия експерт до кмета.
__
№33 Младен Младенов
Прозрачност няма. Всички обществени сделки се правят на тъмно, промените са наложителни.
__
№39 Анелия Клисарова
Това варненци могат да го кажат. Работата на общинската администрация трябва да е гаранция за ефективността на общината, да работи прозрачно и под граждански контрол. Затова, както казах, най-важното е създаването на електронна община. Да може всеки да следи по електронен път до къде е стигнала преписката му, дали се бави и, ако да – защо и кой не си върши работата. Всяка похарчена от общината стотинка - било държавна, било по проекти, трябва да се изнася публично, за да могат всички варненци да следят за какво и как се харчат парите от данъците им. Има начин и самите варненци да определят заплатите на служителите според това, как всеки си върши работата. В атестационната оценка, която е основа за формиране на работните заплати в администрацията, трябва да има критерии, които отразяват оценката на гражданите.
__
№40 Иван Портних
Започнахме административната реформа – и структурна, и персонална, но за да е пълна, е нужен цял мандат. За 2 г. въведохме 11 електронни услуги, продължаваме да работим за още; въведохме обмен на данни по електронен път с електронен подпис с други институции; цифровизираме документите в архива; създадохме web-модул „Профил на купувача“ в сайта varna.bg, в който се публикува информация за обществените поръчки; създадени бяха два нови сайта за пряка връзка с гражданите – live.varna.bg ,visit.varna.bg; отменихме такса „Добър ден” по инициатива на сдружение СОПА. Тя е била въведена през 2008 г. и е задължавала гражданите да плащат такса за издаване на служебна бележка за липса на задължения към местната хазна като условие за извършване на исканата административна услуга; прецизираме работата по отношение на гражданските сигнали – до момента са извършени проверки по над 1100 сигнала в www.aktiven.bg, и 1823 получени по електронен път.
..................................................
Отговорите са подредени според поредните номера на съответните партии, коалиции и инициативни комитети, които стоят зад кандидатите в бюлетината за провеждане на местни избори.
..................................................
Вижте как кандидат-кметовете на Варна отговориха на останалите девет въпроса, касаещи управлението на морската столица.