Недоволството и на четирите национално представени работодателски организации у нас не е стихнало през „горещия" август месец и на 30-ти септември те отново ще излязат на протест в столицата.
И този път протестът ще бъде срещу цените на електроенергията за индустрията, които влязоха в сила от 1-ви август. Припомняме, още, когато от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обявиха намерението си за увеличаване на цените за третото тримесечие на 2015-та година, работодателите „скочиха" и потърсиха помощ от премиера Бойко Борисов с мотива, че подобно поскъпване ще доведе до съкращения, по-високи цени и на дребно и не на последно място съсипване на родната икономика.
Тогава министър-председателят посъветва енергийният регулатор да забави с един месец новите цени, а в същото време депутатите да направят спешни законодателни поправки за запълване на „дупката" в българската енергетика.
„Увеличението на цената на електроенергията за индустрията е между 15 и 20%", отсече на пресконференция председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
Рамо до рамо с председателите и на другите работодателски организации Велев уточни, че именно толкова е било поскъпването на цена на тока за бизнеса и това се доказва с получените вече в предприятията сметки за август по новите цени.
„С това си решение КЕВР каза на крадците в енергетиката - „Спокойно, продължавайте да крадете. Намерили сме кой да ви плати сметката - българската индустрия", недоволства още Велев и добави - „Те сами влязоха в капан, омотаха се като патета в калчища, даже не могат и да излъжат интелигентно".
Васил Велев предупреди, че с тези цени на електроенергията ще се стигне до съкращения на работници, по-скъпи цени на дребно за крайния потребител, както и орязани социални добавки и не на последно място - без премия за Коледа и Нова година в много родни фирми.
„Проблемът с електроенергията става все по-тежък за българската икономика и индустрия", призна и изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев и предупреди, че енергетиката сега клати цялата ни икономика. „Ако не промени енергетиката, България се обрича дългосрочно на неконкурентоспособна икономика", отсече шефът на БСК.
Именно на него се падна задачата да представи исканията на четирите работодателски организации. На първо място работодателите няма да спрат да настояват за връщане на старите цени на електроенергията за бизнеса от преди 1-ви август.
Запазва се и искането за създаването на пътна карта за реформи в енергетиката, в която да участват и самите работодатели. „Ние имаме достатъчно идеи и предложения за това как да бъде променен сектор Енергетика", отбеляза Данев.
Бизнесът обръща поглед и към парламента, тъй като в списъка с исканията има и редица законодателни промени. „Настояваме за отмяна на последната поправка в Закона за ВЕИ, разширяваща възможностите за включване на нови мощности. Искаме и разкриване на информация за собствениците на ВЕИ, договорите и дейността на дружествата", обясни шефът на БСК.
Той посочи още, че работодателите ще се обърнат с предложение към парламентарните групи за внасяне на проект за налагане на мораториум върху задължителното изкупуване по преференциални цени на електрическа енергия от мощности, които влизат в експлоатация след 1 октомври 2015-та година.
„Независим международен одит на енергетиката, защото нарушенията в енергетиката добиват все по-катастрофални размери", е друго искане на работодателите у нас. Не на последно място бизнесът не се отказва и от желанието си за оставка на председателя на КЕВР Иван Иванов. „Той доста непочтено говори в публичното пространство неистини", обясни Божидар Данев, а Велев допълни - „Той дори не може да излъже качествено".
„Нямаше оценка на въздействието на това увеличение", критикува и председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов.
„Нашите искания са резонни и са в защита на индустрията и на българското общество", се включи и шефът на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев и заключи - „твърдо ще държим за преразглеждане на цените. Ще протестираме и ще продължаваме да протестираме".