Неговата империя “Майкрософт” му осигуряваше водещото място сред милиардерите в света цели 15 пъти за изминалите 20 години. През последните години Гейтс обаче се занимаваше главно със своята фондация и с благотворителни цели. Сега отделя повече време на “Майкрософт”, понеже Googlе и Apple напоследък все по-често засенчват неговата компания.
Традиционната класация на “Форбс” за 2014 г. включва 1645 милиардери. Всички те заедно притежават активи за 6,4 трилиона щатски долара, докато през 2013 г. са били 5,4 трилиона. Освен това, за да попадне човек сред 20-те най-богати в света, през 2013 г. са били достатъчни активи от 23 млрд. долара, докато през 2014 г. летвата е вдигната на 31 млрд.
През 2014 г. има и други рекорди, например 268 нови милиардери, като 42 от тях са жени. Общо в класацията са включени 172 жени. Това е повече отвсякога преди - през 2013 г. представителите на нежния пол са били 138.
След Бил Гейтс и Карлос Слим на трето място се нарежда испанският търговец на масова конфекция Арманио Ортега. Неговата най-известна марка е “Зара”. Ортега е на тази позиция вече втора година, изпреварвайки Уорън Бъфет, който остава четвърти. На пето място идва американският хазартен магнат Шелдън Аделсън. През 2014 г. той успя да добави нови 11,5 млрд. долара в сметката си, което го върна в челната десетка за първи път след 2007 г.
Марк Зукърбърг, основателят на “Фейсбук”, е богаташът, който е добавил най-голяма сума към състоянието си през последните 12 месеца. То нараства с 15,2 млрд. долара до 28,5 млрд., след като акциите на социалната мрежа поскъпнаха. Впрочем фейсбук помогна и на други хора да направят състояние и да попаднат в списъка на “Форбс”. Изпълнителният директор на социалната мрежа Шерил Сандберг е включен в него за първи път. Същото се отнася и за дългогодишния вицепрезидент на “Фейсбук” Джеф Ротшилд. Благодарение на сделката за 19 млрд. щатски долара, с която “Фейсбук” придоби технологичната копания WhatsApp, нейните основатели Джон Кум и Брайън Актън попаднаха за първи път в редиците на богаташите от Силиконовата долина.
Как се прави класацията
Изготвянето на класацията е трудна задача, тъй като репортерите на “Форбс” събират месеци наред старателно информация, изчисляват нетното богатство, акции и дялове в частни и публични компании, стойността на имоти, яхти, предмети на изкуството и депозити в банки.
Принцип е в класацията да не се включват членове от царски или кралски фамилии, нито пък диктатори, които печелят богатството си в резултат от тяхната властова позиция. За тях се изготвя отделен рейтинг. t
Най-много са от САЩ
Благодарение на технологичния бум и благоприятното развитие на борсата САЩ се оказва страната с най-много милиардери - общо 492-ма. Втори поред са Китай със 152-ма милиардери, и Русия - 111.
Общото състояние на 400-те най-богати американци възлиза на невероятните 2,29 трлн. долара, или с 270 млрд. долара повече от предходната година. Сумата се равнява приблизително на БВП на Бразилия, която е с население от 200 милиона души.
Тази година в класацията на най-богатите американци попадат 27 нови лица, като сред тях е и Елизабет Холмс, която е най-младата жена в класацията и най-младата жена милиардер, натрупала сама състоянието си.
Богатството обаче не е запазена марка само за определени страни. За първи път “Форбс” открива милиардери в държави като Алжир, Литва, Танзания и Уганда.
Своеобразен рекорд е фактът, че за първи път сред 25-те най-богати е включен и африканец - Алико Данготе от Нигерия. Със своето състояние от 25 млрд. долара той се изкачва тази година с 20 позиции напред. t
Кои са най-състоятелните европейци
Трима германци, двама французи, двама италианци, един руснак, един швед и един испанец са на върха по богатство на Стария континент през 2014 г. Така изглежда челната десетка на най-богатите европейци според изчисленията на “Форбс”.
В Европа има общо 468 милиардери, чието общо състояние възлиза на 1,95 трлн. долара, или 28% от богатството на всички милиардери по света. В тази група най-голям е броят на руснаците - общо 111. Само един от тях обаче попада в европейския топ 10 - узбекът Алишер Усманов, натрупал богатството си главно от металургия и производство на стомана.
Следващата по численост е групата на милиардерите от Германия, чийто общ брой е 85. В списъка попадат и 47 представители на Великобритания, 43 на Франция, а също така и по един от Грузия, Литва и Румъния.
До момента европеец никога не е бил начело на класацията на най-богатите хора в света. От Европа обаче е най-богатата дама в света - 91-годишната Лилиан Бетанкур, която е наследница на 30% от френската козметична империя “Лореал”. Сред най-богатите 52-ма души на континента има само още пет дами.
За поредна година обаче безапелационният първи в списъка на най-богатите европейци е испанският милиардер Амансио Ортега, създател на модната империя “Индитекс” с водещата ѝ марка “Зара”. През 2014 г. състоянието му се е свило с 3,1%, но дори и така общото му богатство от 62 млрд. долара остава близо два пъти по-високо от това на следващите участници в класацията. t
Чар, пари и влияние
Най-богатите жени по света притежават общо 114,6 млрд. долара лично богатство. На първо място като най-богата жена, както в Северна Америка, така и в света, се нарежда наследницата на “Уолмарт” Кристи Уолтън.
Нетното ѝ състояние се изчислява на 37,9 млрд. долара, по-голямата част от които са благодарение на търговската верига, основана от свекъра ѝ Сам Уолтън.
Плътно зад нея застава 92-годишната Лилиан Бетанкур.
Най-младата милиардерка в списъка - 33-годишната Янг Хуян, притежава 6,3 млрд. долара, след като нейният баща ѝ прехвърли 70% от акциите си в Country Garden Holdings преди първичното публично предлагане на компанията за строителство на недвижими имоти. Хуян оглавява списъка на най-заможните жени в Китай.
Първото място в Латинска Америка си поделят трите дъщери на мексиканския бизнесмен Карлос Слим - Сумая, Ванеса и Йохана, всяка от които разполага със състояние в размер на 6,3 млрд. долара.
В целия свят има едва 286 жени милиардерки на фона на 2039 мъже. Изследването показва, че над 65% от жените милиардерки са наследили своето богатство. t
Две трети сами са изработили парите си
Две трети от милиардерите сами са изградили своите империи, а не са наследили основната част от богатството.
Само 13% са наследили състоянието си, а 21% са развили полученото чрез завещание.
Сред новите имена през 2014 г. има няколко по-интересни, които до момента са отсъствали от класацията: Винс Макмаън, изпълнителен директор на World Wrestling Entertainment, модният крал Майкъл Корс и Денис Коутс от британската компания за онлайн залагания Bet365.
Въпреки впечатляващите цифри не може да се каже, че последната финансова година е била успешна за всички богаташи по света. Турция например е загубила 19 милиардери заради голямата инфлация