20 милиона лева бяха заложени в бюджета на общината за тази година за изграждане, ремонт и поддръжка на уличната мрежа. Част от програмата продължи с обновяването на улица „Брегалница". Всъщност строителството започна още през октомври 2013 година, но заради лошите атмосферни условия довършването й се проточи чак до пролетта. В деня на Националния празник бе даден ход и на основния ремонт на най-разбития булевард във Варна – „Трети март". Строителството обхвана участъка от бул. „Република" до бул. „Янош Хуняди" и „глътна" 5.5 млн. лева от общинския бюджет.
И докато жители на „Аспарухово" се наеха сами да запълнят дупките по ул. "Димчо Дебелянов" със собствени средства и труд, варненски майки стегнаха количките за протест. Младите жени се жалваха, че тротоарите в града са блокирани от паркирали автомобили и поискаха общината да предприеме спешни мерки.
Междувременно, поетапното затваряне на кръстовището на бул."Осми Приморски полк" с ул."Н. Вапцаров" и ул."Д-р А. Железкова" предизвика „творчески" хаос в трафика до стадион „Тича", но пък започна изграждането на тласкателя на станция "Акациите". За ремонт през пролетта бе затворен и част от бул. „Цар Освободител". До финалното полагане на асфалтовата настилка пък, много от шофиращите в града вече бяха свикнали да чакат, заклещени в километрични задръствания. Ремонтът на най-дългия булевард в морската столица започна през февруари. Изцяло ремонтиран бе участъкът от Морската градина до кръстовището с ул."Отец Паисий". Подменени бяха ВиК мрежата, бордюрите, тротоарите и асфалтовата настилка. В реконструкцията бяха вложени над 2 млн. лв. от общинския бюджет.
Авто тапите в центъра на града продължиха и по време на регатата „Тол шипс", която съвпадна с ремонтните дейности. Точно преди откриването на значимото морско събитие обаче заработи нов паркинг с около 150 места за автомобили покрай бул. „Приморски". За съоръжението бяха похарчени 1.5 млн. лева, осигурени по програма JESSICA чрез дългосрочно финансиране с много ниски лихвени проценти.
Основен ремонт през ранната пролет стартира и на ул. „Акад. Андрей Сахаров". Проектът бе за 684 795.33 лв. с ДДС. Обновление започна и по част от тротоарите на варненските булеварди "Мария Луиза" и „Владислав Варненчик". В движение бяха пуснати 30 тролеи с модел Шкода 26 ТР Соларис. Екологичните превозни средства, на стойност около 28 млн. лв., са резултат от успешен проект на общините Варна, Бургас, Стара Загора и Плевен по Оперативна програма „Околна среда".
За да се следи качеството и бързината на работа още в първите месеци на годината в центъра на града, на бул. "Княз Борис І" и ул. "Шипка" беше монтирана уеб камера. „Видеоокото" на общината трябваше да следи стриктно как центърът придобива нов вид.
Въпреки амбицията на градската управа обаче, новият пешеходен ринг да бъде готов за началото на сезона, първите летовници буквално се разхождаха из строителна площадка. Финансиран с 4,5 млн. лв. по програма „Зелена и достъпна градска среда", проектът трябва да се реализира в две фази – от Катедралата до хотел „Черно море" и след това – в посока към входа на Морската градина, както и по улиците „Преслав" и „Сан Стефано" - за връзка с Римските терми.
Некачественото подреждане на немските плочки клинкер по градското ларго наложиха кметът Иван Портних да се закани, че няма да даде нито лев за изпълнителите докато не види качество. Така се стигна и до смяна на работниците, участвали в реконструкцията на централната пешеходна зона.
Първоначално вълнообразно поставените плочки предизвикаха критики сред варненци и това наложи полагането на павета по т. нар. "мострен участък" на площад "Независимост". В горещото време работници на фирмата изпълнител се наложи да редят старателно червени и сиви блокчета, след като първия път не им се получи. Инженери обещаваха, че проблемът с разстоянието между паветата ще бъде преодолян с поставянето на метални пластини, които ще синхронизират и релефа на фугите.
"Проектът за Главни пешеходни зони на Варна се нуждае от спасяване преди поразяване на цялата централна зона с аморфни настилки, сбъркан мащаб и куриозни детайли. Община Варна има инструменти за това – нека ги приложи своевременно", заяви през септември председателката на неправителствената организация Варна Дизайн Форумпроф, арх. Росица Никифорова. Мнението й постави начало на обсъждане по темата за вида на центъра, в което се включиха практикуващи дизайнери, архитекти, преподаватели и студенти във висши учебни заведения, журналисти, юристи, дейци на културата. Те се обединиха в подкрепа на важни каузи за Варна. Идеята бе позиция да изразят именно хора, които са активно ангажирани със случващото се в града.
Сагата с плочките в центъра продължи до самия край на 2014 година. На 17 декември кметът отново обяви, че за ремонтните дейности ще бъдат ангажирани нови работници. Пренареждането на проблемния 200-метров участък около Дупката ще започне в началото на януари догодина, за да не се пречи на търговците и дребния бизнес по време на празниците.
След като повече от 10 години няколко правителства обещаваха на Варна нова Съдебна палата и след направени 4 първи копки без нищо насреща, кабинетът „Орешарски" издаде постановление, от което стана ясно, че на морската столица се отпускат 30 млн. лв. за нов храм на Темида. Към днешна дата обаче проектът не е мръднал много от състоянието на първите копки. И докато новата Съдебна палата така и не видя бял свят, един от символите на града – Арката на входа на Морската градина започна да се руши все повече. Влошеното състояние наложи спешен ремонт, а кметът Иван Портних обясни, че повредата може да е предизвикана от окачването на огледалната инсталация миналото лято, заради която са били пробити дупки в камъка.
През годината отвори врати покритият басейн към плувен комплекс „Приморски". Покритата част на комплекса заема площ от 1300 квадратни метра. Новият басейн разполага с 6 коридора, дълги по 25 метра, ще има две трибуни, 320 седящи места за зрители и фоайе за правостоящи. Спортното съоръжение има съблекални, бани и всички необходими санитарни помещения. Договорът за строителството бе на стойност 2,493 млн. без ДДС.
В бюджета на община Варна да постъпят обещаните почти 9,8 млн. лв. за реконструкцията на зала „Конгресна" в Двореца на културата и спорта – това реши на свое заседание дни преди края на 2014 година Министерски съвет. Средствата ще бъдат похарчени за доставка на материали и оборудване с цел подобряване на възможностите за многофункционално използване и увеличаване капацитета на ДКС.
Ремонтът на Двореца на културата и спорта бе даден от кмета на Варна Иван Портних на 20-ти ноември. След реконструкцията капацитетът на зала „Конгресна" ще бъде увеличен от 3000 на 5000 места, с което ще се покрият изискванията на Федерацията по волейбол. При провеждането на концерти и други културни мероприятия капацитетът ще бъде дори по-голям, заради осигурена възможност за правостоящи. Ще бъдат преустроени всички инсталации и цялостната вътрешна инфраструктура, която е силно амортизирана.