Припомняме, още във временната комисия за правилника от ДПС и БСП се заканиха, че ще сезират Конституционния съд заради спорен текст, който според тях, ограничава петъчните питания.
Текстът гласи: „Въпросите се отправят чрез председателя на Народното събрание в писмена форма най-късно 48 часа преди началото на заседанието, на което министрите следва да отговорят. Отговорът може да бъде устен или писмен. Отговорът е устен само когато народният представител е изразил изрично желание за това. Отговорът е писмен, когато народният представител е изразил изрично писмено желание за това или когато се поставя въпрос, засягащ лични права или интереси".
Според опозицията така ще се крият премиерът и министрите, които няма да отговарят устно, а основно щели да дават писмени отговори.
Днес от ГЕРБ обаче прочетоха разпоредбите в основния закон за контрола, където не се посочва, че отговорите трябва да са устни. Въпреки това мнозинството реши да угоди на опозицията и да не разписва изрично кога отговорът е устен- при изрично посочено желание от питащия депутат.
До консенсуса се стигна обаче не без дежурните спорове. Намесени бяха тоалетите на Мая Манолова и модния филиал на Държавна сигурност.
Кое налага да се промени принципът на задаване на въпрос по време на парламентарния контрол, попита червената депутатка Мая Манолова. Според нея с тези разпоредби се нарушава основния принцип на парламентарния контрол, заложен в Конституцията. Парламентарният контрол не е петъчният ден с полу-празната зала, коментира Манолова.
Идеята на контрола била неговата публичност, за да чуят гражданите членовете на кабинета. Според социалистката ГЕРБ искат да ограничат парламентарния контрол и парламентарните дебати.
Очаквам това поредно погазване на парламентаризма от страна на ГЕРБ да не намери подкрепа в пленарна зала, изрази надежда Мая Манолова.
Нищо не се променя с текста така, както той е предложен, успокои я председателят на НС Цецка Цачева. За да са по-сигурни червените, че няма да бъдат ограничени правата им, тя предложи ГЕРБ да склонят на изискванията на Манолова.
Шефката на временната комисия за правилника, Десислава Атанасова от ГЕРБ, също склони да се угоди на червената депутатка. Никога ПГ на ГЕРБ не е имала намерение да ограничава народните представители от устен или писмен въпрос, изтъкна тя.
Манолова изрази задоволството си от решението на герберите. Виждаме обрат в позицията на ГЕРБ, отчете депутатката от БСП.
Според нея явно вчерашното изказване на лидера на социалистите Михаил Миков, който обяснил на мнозинството идеята на парламентарния контрол имало ефект.
Хамид Хамид от ДПС също е доволен, че няма да се скрият министрите.
Димитър Лазаров от ГЕРБ пък се изненада, че се коментира това, тъй като в петък нямало обикновено депутати от опозицията, както и днес.
Министрите трябва да отговарят устно тук, настоя и патриотът Велизар Енчев. Той призова ГЕРБ да не допускат друг път подобни несъзнателни грешки.
Атанас Атанасов от Реформаторския блок пък похвали днешното зелено „костюмче" на Мая Манолова, подчертавайки, че вчерашния й син тоалет обаче бил по-хубав.
Смирете се и спрете да губите парламентарно време с дребна селящина, подчерта той. Атанасов поиска „по-сериозно поведение от бившите комунисти".
Поздравявам ви за модните и естетични умения, защити колежката си социалистът Филип Попов. Явно в ДС е имало такъв филиал, предположи той, намеквайки за миналото на Атанасов.
Манолова пък атакува реформатора с яростни критики към вчерашното му поведение в пленарна зала, когато с гласа си подкрепил ГЕРБ за разпределението на депутатите в комисията за спец служби и така дал мнозинство на управляващите.
Моля успокойте обстановката, настоя заместник-председателят на парламента Росица Янакиева.
За мен е обидно да твърдите, че имам нещо общо с ДС, ядоса се генерал Атанасов, припомняйки, че ДС е репресивнят апарат на тоталитарния режим. Госпожо Манолова, аз ви правя комплимент, вие ми се карате, изненада се той.
Лидерът на ДПС Лютви Местан се опита да върне дебата в нормалната му форма и настоя: „да вървим напред и да не губим парламентарно време".
След него в „укротяване" на страстите се включи и Цвета Караянчева, която поиска прекратяване на дебатите по тази точка. Така спорното изречение „Отговорът е устен само когато народният представител е изразил изрично желание за това" отпадна от правилника на 43 НС.