За участие в конкурса са се включили общо 16 екипа с 26 проекта за оформление на четири характерни градски пространства- площадното пространство около Община Варна, около "Кукления театър", "Шишковата градинка" и площадното пространство пред Областната дирекция на МВР-Варна. Предвид това, че има и участници непрофесионалисти журито е избрало за основен критерии наличието на ярка, смислена и четлива идея за всяко от четирите пространства.
“За „Шишковата градинка“ и пространството около Кукления театър има най-много проекти, защото тези пространства са по-добре познати и осъзнати като завършеност. Едно пространство, за да бъде влязло в съзнанието, трябва хората да имат опит с него. За Кукления театър предполагам, че се дължи на факта, че това беше преди време много стойностна реализация. Тя постепенно във времето загуби функциите си и добрата поддръжка. За площада пред полицията, който е много трудно пространство, имаше постъпили три проекта, но журито не се спря на никоя от идеите. “, коментира пред Moreto.net председателят на журито проф. Росица Никифорова, която е и председател на Варна Дизайн Форум.
А ето кои са и отличените в конкурса „Визия за Варна“
Площадно пространство Община Варна
Първа награда плюс парична награда от 800 лева получава Людмила Господинова. Тя предлага проект за "Грамадата" пред Община Варна. Идеята й е да се направи обемно сърце от метална конструкция и мрежа, където да бъдат поместени камъните, превърнали се в символ на варненските протести. Предлага още отстрани на съоръжението да бъдат монтирани две стълбички, чрез който да могат да се пускат още камъни през оставен отвор в мрежата. „Това е активна скулптура, в която сътворци са гражданите. Във времето би могло да се оформи като добра среда за засаждане на растения и да стане едно живо сърце. От камъните на нашето недоволство към цветята на нашата любов!“, аргументира се Господинова.
Втора награда получава Явор Панев. Той също е автор на една от идеите за съдбата на "Грамадата". Според него от камъните би могла да се направи пътека пред общината. Тя да се състои от плочки и камъни поставени върху пясъчни възглавници.
Трета награда отива при Светослав Радев. Идеята му е да се направи цялостна подмяна на настилката на площада около общината, а част от нея да бъде светеща. Материалите, които да бъдат използвани да са черен гранит, видим бетон и бетон с фосфоресиращо покритие. Обработената настилка „поглъща“ слънчевата светлина през деня, а през нощта излъчва светлина в продължение на до10 часа. Освен това предлага каменните цветарници в района да се превърнат в осмоъгълни пейки. А някои от тях да бъдат използвани за инсталирането на интерактивна маса, осигуряваща достъп до интернет.
Пространството на пл. „Екзарх Йосиф“ („Шишкова градинка“)
Първа награда плюс парична награда от 800 лева получават Жулиан Начев, Калоян Димов и Християн Облаков. Екипът има идея за преработката на ул. „Михаил Колони“ в смесена зона за паркиране само на електрически и хибридни МПС и връзка между пешеходната зона и Приморски парк. Идеята им е за разширяване и облагородяване на пешеходната зона и паркирането по ул. „М. Колони“, изграждане на велоалея и паркинг за велосипеди. Предвижда се изграждане на пешеходен остров. Освен това бетонни скулптури във формата на ученически раници биха могли да разделят пространството за паркиране и движение на автомобили.
Награда на Община Варна от 300 лева получават Сияна Бонева и Симеон Георгиев. Те си представят площада със светлинен електронен часовник, който да бъде вграден в новата подова настилка в центъра. Чешмата пък да попада в центъра на часовника. Предложили са и варианти за визията на околните сгради, за да се постигне една завършена и цялостна визия на пространството.
Награда на САБ-Варна от 300 лева получава Виктория Иванова. Нейната идея е за запазване на съществуващата растителност и добавяне на нова. Смяна на настилка и използване на мозаечна техника. Водата, както и при повечето от останалите проекти, е център на композиционното решение. Присъства сух фонтан, който може да бъде изграден от мраморен полусферичен корпус. Дървени арки и веобразни осветителни тела пък допълват визията на площада.
Втора награда получават Ирина Русанова и Михаела Петрова. Те предлагат преместване на някои от дърветата с цел облагородяване на екстериора и отваряне на пространството в центъра на площада. На мястото на днешната занемарена с времето чешма предлагат новопроектирана метална стена с модулни кръгли елементи на различна височина. Двустранна чешма с допълнително нощно осветление. Имат идея за стилизиран тревен кръг в центъра на площадката. Мястото може да бъде поле за изява и възможност за творчески идеи-различни скулптури.
Трета награда получава Моника Димитрова. Според нея схемата на зелените площи на мястото трябва напълно да се трансформира. В проекта за визията на чешмата се предвижда използването и от различни възрастови групи. За целта изводите за водата да са на различна височина, а пускането й да се контролира чрез педали на земята.
Пространството при Кукления театър
Първа награда плюс парична награда от 800 лева получават Николай Савов, Владимир Попов и Александър Иванов. Екипът предлага обособяването на изложбен комплекс в района. Идеята, която авторите развиват, е да върнат на варненските художници онази съвкупност от артистично и функционално гостоприемство, каквото би представлявала една Общинска изложбена зала, наречена с артистична носталгия „Вулкан“. Циментовите площадки в лявата част на ул. „Шопен“, останали от съборените къщи още преди десетки години, са идеално поле за разположение на залата и са напълно достатъчни за помещение с размери 20/12 м, смятат авторите на идеята.
Награда на КАБ-Варна от 300 лева получава Инна Колева. Нейната идея в площадното пространство да бъдат включени мебели от дърво и бетон. Целта й е максимално да се намери приложение и на старите елементи от визията като кашпи, чешми и други. Освен това е необходимо освежаване и обогатяване на зелените площи.
Втора награда отива при Георги Карамихайлов, който предлага огромната скулптура в градинката до кукления театър да бъде оцветена в багрите на дъгата.
Целта на обявителите на конкурса бе да добият представа за мечтите на хората, касаещи оформлението на различни части от града. Идеите и възможните решения ще бъдат представени на Община Варна, като основание да избере и изпълни реално някои от тях, след техническо доразработване на идеята или организиране на професионално насочен конкурс. В надпреварата имаха възможност да се включат безпалтно български граждани - артисти, художници, архитекти и всички хора с отношение към проблематиката, с възможност да изразят визуално и вербално идеята си.