На официалното откриване присъстваха ректорът на ТУ – Варна проф. д-р инж. Овид Фархи и неговите заместници доц. д-р инж. Мария Маринова, доц. д-р инж. Росен Василев, доц. д-р инж. Христо Скулев, пом. ректор инж. Митко Александров, преподаватели и студенти от специалност „Агрономство” и др., съобщиха от учебното заведение за Moreto.net.
„Подобна комплексна лаборатория няма в нито един български университет” – с тези думи доц. Пламенов започна представянето на новата апаратура в лабораторията.
Със средствата по проекта са закупени 12 апарата от най-висока категория, които имат за цел да анализират почвени и растителни проби, а също така и компоненти на околната среда – въздух, води и др. Апаратурата позволява пробоподготовка и последващ анализ на разнообразни агроекологични показатели (химичен състав на растителни и почвени проби, съдържание на тежки метали, наличие на пестициди, определяне на термофизични характеристики, генетичен анализ, анализ на прах във въздуха и др.)
Лабораторията ще се използва за научно-изследователска работа на преподаватели от катедри “Растениевъдство”, “Екология и опазване на околната среда“, “Физика“ и “Корабоводене, управление на транспорта и опазване чистотата на водните пътища”. Ще могат да се провеждат научни изследвания по теми от дипломни работи на студенти и докторски дисертации.
По отношение на обучението на студентите – ще се провеждат лабораторни упражнения по специализиращи дисциплини и предварително изготвен график. Студентите – бакалаври от специалност “Агрономство” ще провеждат практически занятия в лабораторията по дисциплините “Почвознание”, “Генетика и биотехнологии”, ”Качество на растителните продукти”, ”Биологично земеделие и агроекология”, ”Окачествяване и съхранение на зърно”, а студентите – магистри от програма ”Производство на посевен и посадъчен материал” – дисциплините ”Екологична безопасност и растителна продукция” и ”Растителни и генетични ресурси”. Студенти и от други специалности в университета (ТТОМОС, ЕФП, Корабоводене, електроспециалности и др.) също ще могат да провеждат практически занятия.
В лабораторията разполагат с: Лабораторна машина за ситов анализ (за определяне на физичните характеристики на почвата), Брояч на семена, Лабораторна мелница (за Смилане на почвени и зърнени проби), NIR Анализатор (за Определяне съдържанието на влага, скорбяла, мазнини, влакнени и минерални вещества в зърното), Апарат за анализ на азот/протеин по метода на Duma (определяне съдържанието на азот/протеин в растителни и почвени проби), Микровълнова пещ (Изгаряне на проби за спектрофотометричен анализ), Спектрофотометър с индуктивно-свързана плазма (Определяне съдържанието на тежки метали), Газов хроматограф (Определяне съдържанието на пестициди.), EVM Преносим анализатор на прах във въздух ((РМ2.5, РМ4, РМ10)), Апарат за изследване ISOMET (Измерване на термофизични характеристики на растителни проби.), LСR метър (Измерване на електрични характеристики на растителни проби), Изследователски микроскоп (Цитологичен анализ на растителни проби.)
Новата апаратура в лабораторията веднага ще може да се използва за изследователски цели. Вече са взети проби от три варненски района: район с интензивно земеделие (преди засяване и след прибирането на култури), район с биологично отглеждани култури и район с интензивно замърсяване и наличие на тежки метали в почвата. След провеждането на анализите ще може да се даде една добра и обективна оценка какво е състоянието на заобикалящата ни среда във варненски регион.
Освен това наличната апаратура ще даде възможност на научният екип от проекта да участва в бъдещи конкурсни схеми по оперативни програми, което ще се използва за надграждане на новата агроекологична лабораторията в Технически университет - Варна.
Лабораторията е изградена по едноименен проект N: BG161PO003-1.2.04.0045-C0001/20.08.2013г. с бенефициент Технически университет – Варна и с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие и от националния бюджет на Република България. Ръководител на проекта е доц. д-р Драгомир Пламенов, който е и ръководител на катедра „Растениевъдство” в университета. Стойността на проекта е 680 000 лв.