Дуалното обучение работи много активно в държави като Германия, Швейцария и Австрия. У нас се очаква да влезе официално през 2015 г., но и сега училища работят по тази система.
Основното е, че учениците в 11-и и 12-и клас учат по два дни теория в училище, а останалите три дни са в производството. Там те се обучават от наставници в реална работна среда и срещу заплащане. Така учениците учат нещо полезно, а работодателите получават кадри, които ще са им нужни в бъдеще.
В момента образователното министерство и партньорите му работодателските организации обмислят създаването на рамков договор, който да уреди трудово-правните отношения между училищата и фирмите.
“Труд” попита директорите на няколко гимназии в страната, които от години работят с фирми, какво мислят за дуалното обучение.
Самуил Шейнин, директор на строителната гимназия в Перник и изпълнителен директор на Съюза на работодателите в системата на образованието:
- Г-н Шейнин, смятате ли, че има условия в България да бъде въведено дуалното обучение в професионалните гимназии? Или това е модел, който просто трябва да изкопираме от Германия.
- Дуалното обучение е нещо важно и добро. Коментирах този въпрос вчера и с новия служебен министър Румяна Коларова, тъй като, както знаете, през последните години професионалното обучение е приоритет на министерството. Доста често работата ми налага да пътувам в Германия и имам преки впечатления от системата там. Тя се развива от години, но и там колегите са категорични, че има нужда от подобряване. Основното ми притеснение е, че у нас няма достатъчно предприятия, които имат нужните условия за обучение на учениците.
- Това означава ли, че практиките ще се провеждат “както дойде”, според вас?
- Нашата гимназия е член на Българската търговско промишлена палата и там сме коментирали въпроса за готовността на работодателите и училищата. Не съм убеден, че фирмите към момента са готови. Проблемът е, че много от тях не разполагат с нужната модерна техника и методика, с която да готвят учениците. Това обаче не е причина да се откажем.
- И как смятате, че може да се развива дуалната форма?
- Има модел, ако предприятието по някаква причина не може да работи с учениците. Видях го в Бремен. Там няма развита химическа промишленост, но има желаещи ученици да изучават професии в тази област. Държавата е инвестирала в невероятни лаборатории в училищата, в които децата трупат реални практически знания. В нашето училище също се опитваме да работим така. Защото в региона няма кой знае колко фирми, а не мога да водя децата през ден в София или другаде. Направих лаборатории и кабинети, които са изключително добре обзаведени. Така учениците работят в реална среда, на реални обекти, но в училище. Фирмите трудно дават пари на ръка, но няма проблеми да ни дарят вар, цимент, тухли и т.н. Така децата работят и после показват. Работодателите знаят, че кадрите са ни добри и ги назначават, а после в училище идват куп благодарствени писма.
Дуалното обучение е най-доброто за нас
Георги Славов е директор на професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия в Стара Загора. Тя е най-голямото училище за подготовка на такива кадри в областта. В училището се обучават 730 деца и всички те учат и работят в реални фирми. Ето какво казва директорът за професионалното и дуалното обучение:
Училището ни е член на Строителната камара в Стара Загора и благодарение на това ние работим пряко с фирмите, а техни представители участват в нашия учебен процес и в изпитните комисии. Това ни дава пряк достъп до новите технологии, методики и материали. Учениците от 11-и и 12-и клас имат учебни практики в реални производства. Някои работят и през лятото. Бизнесът е доволен, независимо дали е голяма или малка фирма, защото познава нашите ученици. Дуалното обучение, за което от 5 г. Министерството на образованието и науката работи много активно, е най-доброто за професионалното обучение. Да, няма да тръгне веднага, но ние трябва да гледаме за след 4-5 години какво ще ни трябва. В момента работим по сключването на договор със Строителната камара, в който ще определим регламента за съвместна работа между учениците и фирмите.
Това е шанс за отпадналите от училище
Стоянка Узова е директор на професионалната гимназия по туризъм в Бургас. Училището е най-търсено не само в региона, но и в страната от учениците, които искат да работят в тази сфера. От самото си създаване през 1959 г. получава отличия за своите постижения:
Избират ни, защото учителският екип е на високо ниво. Той прави училището институция и учителите и родителите ни предпочитат. В момента при нас се обучават 960 ученици в дневната форма и още 55 в самостоятелната. Върви активно и новата система на валидиране на знания (лица, които работят дадена професия, но нямат документ, след изпит го получават). От 4 г. учениците от 12-и клас работят в реална работна среда. Имаме договори с множество фирми, правим борси, на която работодателите избират учениците. Другата причина, заради която ни избират учениците, е, че след като завършат имат работа и то високоплатена. Дуалната система е решение за тези, които отпадат от училище. Тя им дава шанс да се върнат, да получат квалификация и бърз достъп до работни места. Правим анкети сред учениците и работодателите за въвеждането на дуалната форма и отзивите са повече от положителни.