- Как започва кампанията по обработка на зърнени товари на варненското пристанище?
- Неспорим факт е, че „Пристанище Варна” ЕАД с двете си съставни пристанища Варна-изток и Варна-запад се утвърди като основен износител на зърнени товари в България. Както през изминалата, така и през настоящата година износът се извършва почти непрекъснато през всички месеци. Това се дължи на обстоятелството, че големите зърнопроизводители вече разполагат с нужните складови мощности. Така те могат да съхраняват значителни количествата в очакване на подходящата пазарна конюктура. Ето защо зърнените товари се превърнаха в целогодишен, а не сезонен товар, както беше преди време.
- Тръгна ли износът и от тазгодишната реколта?
- От началото година вече сме изнели близо 1 млн. т зърнени товари.
От тях 600 000 т пшеница, 200 000 т слънчоглед, останалите количества са ечемик, царевица и рапица. Около 250 000 т от общото количества са от новата реколта. Естествено, очакванията са количеството да нараства.
Към момента само корабите за товарене на рейд са за над 200 000 т. Запитванията и заявките към нас непрекъснато растат.
- Какво показва съпоставката със същия период на миналата година?
- Като цяло общият товарооборот към момента е съпоставим с миналогодишния. Изоставането е по-малко с около 2% на годишна база. Има такова при зърнените товари, но компенсираме с увеличението на други товари. Независимо от метеорологичните условия през това лято имаме уверение от зърнопроизводители, че реколтата е добра и очакванията са да бъдат изнесени около 4 млн. т зърно. За сравнение ще припомня, че миналата година през пристанище Варна бяха изнесени 4,140 млн. т. Имаше денонощия, в които обработвахме едновременно по 11 кораба само със зърно, като постигахме претоварна норма от 33 000 т на денонощие.
- Сега колко кораба обработвате на денонощие?
- Към момента на пристанище Варна-изток се обработват изключително кораби зърновози. Най-големите от тях товарят по над 50 000 т. В момента на рейд има още два кораба тип “Панамакс”, с дължина над 200 м. При осигурени достатъчно количества и бърз подвоз това позволява да се постигне по-висока претоварна норма, защото се спестява време за допълнителни маневри и прешвартоване на кораба.
- Какви са основните направления, по които отплава българското зърно?
- Основното направление, по което се изнасят зърнените товари, са страни от Европейския съюз - Италия, Испания, Португалия, Франция, Германия и др. Известни количества са за страни от Централна и Северна Африка като Алжир, Мароко, Либия, Египет, Израел, Нигерия, а също и за някои страни от Близкия изток.
- Ситуацията в Украйна дава ли отражение на работата на пристанище Варна?
- Нашата статистика показва, че едва 4% от товарите, които сме обработвали през последните няколко години, са в посока от и за Украйна. На фона на товарооборот от близо 11 млн. т, какъвто отчетохме през 2013 г., количествата са незначителни, за да могат да нарушат производствения ни ритъм. Ако говорим дали ни засяга кризата в Украйна, то е по-скоро с положителен знак, тъй като се отразява благоприятно на круизния туризъм у нас. За тази година имаме заявени близо 50 посещения на пасажерски кораби на морска гара Варна. Заявките са драстично повече от 2013 г., когато обстановката пак отново беше изкривена от събитията, свързани с арабската пролет. Реално средногодишно пристанище Варна се посещава от 20 - 22 круизни кораба. В тази посока можем да търсим връзка със събитията в Украйна.
- Какво ново ще предложите в обработването на зърнените товари, за да привлечете повече клиенти?
- Усъвършенстването на технологиите и организацията е едно от нещата, върху които не спираме да работим. През тази година и на пристанище Варна-изток ще бъде въведена уникална технология за обработка на зърно, която е разработена изцяло от наши специалисти. Тя се основава на използването на преустроен 20-футов контейнер, тип „open-top“ с полезен обем около 27 куб. м. С помощта на кофъчен товарач контейнерът се напълва със зърно в тиловата част на пристанището. Оттам върху терминален влекач той отива до кея, където кранът го закача и с дистанционно отваряне на клапите се изсипва в трюма на кораба. Тази технология вече е въведена на пристанище Варна-запад и показа рязко повишение на капацитета на полезно действие при обработката на зърното в сравнение с класическата технология на товарене с грайфер. В момента подготвяме контейнерите и очакванията са до средата на август, когато е разгарът на активната лятна кампания, тази технология да заработи.
Работим и по нов ред на движението в района на пристанището. В резултат на няколко срещи със специалисти от общинската и областната администрация, областната дирекция на полицията и други заинтересувани страни успяхме да организираме и въведем промяна в движението на невралгичните точки. По нова схема са разположени пунктовете за вземане на проби на зърно. Те са изнесени под Аспаруховия мост, за да не се възпрепятства движението на автомобили по него. На входа на т. нар. западен портал на територията на пристанището е създаден буферен паркинг, който поема голяма част от колоната, която се образуваше на Апаруховия мост. В най-скоро време ще има и светлинно информационна табло, което ще указва коя компания на кое кейово място товари своята стока. По този начин шофьорите ще бъдат максимално улеснени в организацията на движението. Моите наблюдения показват, че новата организация на движение вече дава резултат - значително е облекчен трафикът на Аспаруховия мост, без онези големи задръствания и опашки, които ставаха дълги години. Желанието ни като пристанищен оператор е да правим всичко възможно, за да подобряваме качеството на предоставената услуга.
Във връзка с това работим усилено и по закупуването на нова техника. До края на август пристигат 4 нови терминални влекача. Пак в този срок ще бъде доставен още един ричстакер. Политиката ни е хората и техниката да бъдат достатъчно и мобилни, за да могат да се обслужват бързо и качествено двете пристанища, които оперираме.
- Какви са стопанските резултати за първото полугодие?
- Споменах вече, че отчитаме съизмеримост на общия товарооборот и респективно на стопанските резултат към същия период на миналата година, които бяха рекордни за цялата история на пристанището. Още повече, че предстои стартирането на голям трансграничен инфраструктурен проект, в който ние активно ще участваме. Очаквам през август проектът да стартира на пристанище Варна-изток, а до края на годината и на Варна-запад. Имаме пълна готовност да посрещнем товара.
Тук е мястото да кажа, че порт Варна остава основен спонсор на представителния баскетболен отбор на града. Резултатите, които постигнахме миналата година, ни обнадеждават, имаме амбицията и мисля, че това е нормалната практика в цял свят - всяка голяма компания да поддържа един представителен отбор. Още повече, че баскетболът е емблематичен спорт за Варна. А ние сме водещата компания в града, което е безспорно във всяко отношение. Пристанище Варна е и собственик на активите на яхт клуб „Кап. Георги Георгиев”. Ето защо съм възложил на колегите да бъде развита по-сериозно детската школа. Имам дадено обещание на младите ветроходци, че през следващото лято ще има няколко лодки брандирани с логото на пристанище Варна.
- Как върви работата по новия интермодален терминал Варна?
- Всички процедури, свързани с това, се организират и провеждат от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Знаем само, че има осигурено финансиране за проектиране и в момента тече процедурата по избор на проектант. В комисията, натоварена с тази задача, са включени трима наши колеги.
- Какви други товари обработвате?
- Споменах, че известното изоставане на зърнените товари през първото полугодие компенсираме до голяма степен от увеличението на почти всички останали видове: насипна сода, въглища, каолин и т.н. Едновремрнно с това привличаме и нови товари като метални рулони, балирана слама и др.
Предстои и въвеждането в експлоатация на специализирания кей за опасни наливни товари на Варна-запад. През август очакваме да получим разрешение за експлоатацията му. Така че пристанище Варна определено се развива с нужните темпове, и то във вярната посока. Това, разбира се, не ни прави самодоволни, а ни амбицира да продължаваме да следваме посоката.
- Какво още бихте искали да кажете на читателите на в. „Черно море“?
- Може би нещото, което остана малко невидимо за гражданите, бе огромната помощ, която нашата компания оказа на бедстващите ни съграждани от кв. “Аспарухово” при наводнението там. Още от първия ден специализирана техника и подготвени колеги бяха на мястото на трагедията и до окончателното почистване на района даваха всичко от себе си, за да се възстанови нормалният ритъм на живот там.
С това ние за пореден път показахме, че освен към морето, сме обърнати с лице и към града ни и не оставаме безучастни към случващото се в него!