Около 39,5 милиона от тази сума ще отидат за купуване на стационарни камери и за изграждането на Единен център за обработка на нарушенията в София. Останалите пари (около 13 млн. лв.) са за разходи по отпечатването и при изпращането на електронния фиш по пощата до шофьора нарушител, става ясно от обявление на МВР. Стойността на тези услуги е калкулирана за 54 месеца напред, колкото ще бъде срокът на договора с фирмата изпълнител.
Предстои обявяването на обществена поръчка. Техниката трябва да бъде купена с парите от Фонда по безопасност на движението, в който постъпват глобите, наложени с електронен фиш. В момента не е ясно каква сума има по сметката (виж по- долу).
Допълнителни 20 радара
Първоначално по проект бе заложено да се купят 174 нови камери. Заради бума на катастрофи експерти от КАТ през последния месец са актуализирали картата с опасни отсечки и са включили още 20 точки, където трябва да се сложи техника за контрол на скоростта.
Така през следващите месеци МВР ще купи 194 снимащи радара и още минимум 28 стационарно-преносими установки (може да се местят на различни места), чиито данни при нарушение ще служат за издаването на електронен фиш. Устройствата ще покрият основната пътна мрежа, по която преминават 70% от автомобилния поток. Те ще снимат за скорост. Техниката ще разполага с програма за разчитане на автомобилните номера, по които пък ще може да се прави справка за валидна полица „Гражданска отговорност“ и годишен технически преглед. Изискването на МВР към фирмата изпълнител е да осигури камери, които да заснемат поне 95% от преминаващите возила по всяко време на денонощието и през всеки сезон. Експерти изразиха недоволство, че техниката няма да контролира по-широк кръг от прегрешения, описани в Закона за движение по пътищата.
Всички нарушения - в Единен център
След изграждането на новата система всяка снимка, независимо в кой край на България е заснета, ще се предава по защитен канал към Единен център за обработка на нарушенията в София. Той ще бъде изграден в Главна дирекция „Охранителна полиция“. Обработката на едно нарушение трябва да става за максимум секунда и половина. Нормативът за шест работни часа пък е 13 637 нарушения.
Записът с нарушението трябва да съдържа следните реквизити: населено място, дата и час, джипиес координатите, въведеното с пътен знак ограничение и др. Електронният фиш ще бъде изпращан по пощата до шофьора нарушител. В случай че не бъде открит, той ще бъде призоваван в полицията.
При заплащането на фиша информацията ще постъпва незабавно в системата. Неплатените глоби пък ще бъдат пращани за принудително събиране в НАП. Водачите ще може да гледат в интернет снимката с нарушението по номера на електронния си фиш. В случай че колата е шофирал друг, те имат право да обжалват.
Според разчетите стойността на един електронен фиш е 14 лв. - разходите по обработването излизат 10 лв., за отпечатването и поставянето в плик отиват още 1,50 лв. и 2,50 лв. за изпращането по пощата.
В момента КАТ разполага с 25 стационарни камери. Полицията има и 134 мобилни системи, но Върховният административен съд забрани издаването на електронен фиш с данни от тях. Проектът за новите камери отлежава от 3 г. Тази пролет Министерският съвет възложи на вътрешния министър Цветлин Йовчев да стартира процедурата за закупуването на нужната техника. Предстои обявяването на обществена поръчка. Срокът за монтирането на камерите е 2015 г., но никой не се ангажира, че ще бъде спазен.
Не е ясно колко пари има във фонда за безопасност
В момента КАТ разполага с 25 стационарни и 134 мобилни камери в цялата страна. Общо стойността им е 1 354 462,80 лв., става ясно от справка, поискана от „Преса“ по Закона за достъп до обществена информация.
Нови 194 стационарни камери за контрол на скоростта ще бъдат поставени в страната до 2015 г.
Техниката е била купена през 2007 и 2009 г., тоест още преди създаването на Фонда за безопасност на движението.
Той функционира от 2011 г., когато вътрешен министър бе Цветан Цветанов. Оттогава до юни т.г. постъпилите приходи във фонда са 37 344 616 лв. В края на миналата година по сметката е имало почти 26 млн. лв. Не е ясно каква е сумата в момента. На въпрос на „Преса“ от МВР отговарят, че по указание на Министерството на финансите сметката няма салдо, а остатъкът по нея се формира в края на календарната година. За 2014 г. одобрените разходи на фонда са 6 млн. лева.