Това каза на пресконференция министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов, предаде репортер на БГНЕС.
Папазов уточни, че очаква всеки момент да се проведе финалната среща за реализиране на споразумението и поясни, че кредиторите искат срокът на погасяване на дълговете да е все по-кратък, но този срок е посочен, за да може дългът да бъде погасен с разчетите на приходите на БДЖ.
Транспортният министър уточни, кои са неотложните цели на министерството. На първо място да се следят тези проекти по ОП "Транспорт", чиито срок на завършване е около края на периода, когато могат да се усвояват средствата, защото е опасно да няма закъснение. Завършване на преговорите с кредиторите на БДЖ, како и ремонтите, които са по жп инфраструктурата също налагат ежедневен контрол, за да могат да приключат по-бързо и да започнат да осъществяват нормално превоза на пътници и товари, обобщи министърът.
Папазов коментира и ситуацията с Гърция и големият талон, който нейните власти изискват, като обясни, че пропускът е българското законодателство. Към настоящия момент сме направили всички необходими предложение за промяна на законодателството, свързани с Министерство на транспорта на Гърция.
Относно ситуацията със споразумението с Турция и транспортното и министерство Папазов уточни, че между двете министерства, техните специалисти и администрации няма никакви противоречия. Противоречията са в непреодолимите искания на двата бранша, ако не се направи отстъпка от двете страни няма как да бъде подписано споразумение, което дълго време да действа и да не създава никакви проблеми Разумният вариант е да се върви към либерализация на пазара, но това е доста бавен процес, поясни Папазов и добави, че двете министерства са създали ред, по който да се издават разрешителни от всички разрешителни ма достатъчен брой.Той посочи, че главният проблем пред либерализацията са разрешителни от и за трета страна, като Турската страна не иска да бъде включена в тях, а българския бранш настоява на този вид разрешителни.
Зам.-министър Петър Киров обяви, че по всички приоритетни оси по ОП "Транспорт" се изпълняват активно всички включени проекти. По приоритетната ос, свързана с жп транспорта са приключени вече първите проекти, като връзката между Свиленград и турската граница, както и Лот 1 на връзката между Пловдив и Бургас, която е между Михайлово и Калояновец.
По отношение на приоритетната ос, свързана с пътна инфраструктура също продължава реализацията на всички основни обекти. Като вече Лот 1 на АМ "Струма" вече приключи, Лот 2,3 и 4 на АМ "Тракия" също е финализиран. Завършени са и проектите за "Хемус" и Кърджали-Подкова. Само за една година има 20 % физическо изпълнение на Лот 2 на АМ "Струма". Като известни забавяния се наблюдавали при Лот 4 на АМ "Струма" и Лот 1 на АМ "Марица".
Относно интермодалния транспорт е подписан първият договор у нас за строителство на интермодален терминал в гр. Пловдив. Киров отчете добрата съвместна работа с "Метрополитен", като към момента над 60% е изпълнението на участъка на метрото между Младост 1 и Бизнес парка, а 53% е изпълнението на линията на метрото между Летище-София и Младост 1. В ход е изграждането на бреговите центрове във Варна и Бургас, които се очаква да приключат през ноември по реализацията по оста за развитието на корабоплаването по вътрешни водни и морски пътища.
Другият зам.-министър Георги Тодоров разясни ситуацията около "Български пощи", като заяви, че от както сегашното ръководство на това министерство "Български пощи" е било тяхна основна грижа. Само за няколко месеца през миналата година министър Папазов, заедно с МС успяха да осигурят близо 7,5 млн. лв., които бяха предоставени на "Български пощи" по отношение на докомпенсиране на несправедливата финансова тежест, която дружеството понася при упражняване на универсалната услуга. След като цялото правителство реши, че това е един от основните приоритети в Закона за държавния бюджет за тази година бяха заложени 12 млн. лв., заяви Тодоров. През ноември миналата година пък заплатите на част от персонала в пощите са били увеличен между 3 и 12%. "Български пощи" имат още много работа, заключи той.
Тодоров коментира и сектора "Електронно управление", като обясни, че стратегията за електронно управление е с хоризонт 2020 г. Той отчете и успешният завършек на цифровизацията.