Защо грамотността е толкова важна?
Събота, 24 Май 2014 10:55Източник: Hera.bg
 
Помните ли предложението за отпадане на правилото за пълния и непълния член на съществителните имена в мъжки род? Много мнения прочетох тогава, че на кого му е нужен в крайна сметка този пълен член. Имаше дискусии за тенденцията езикът да се опростява и модернизира. И още въпроси, какво сме се хванали за този така ненужен казус, не е като да се забавляваш на ученически и кандидатстудентски бисери. А връзката между двете има, и то много пряка, пише авторката в Hera.bg.
В житейски план, ако пишеш "пролетта" с едно "т", това не е критерий, дали си по- добър или по- лош човек, нали така? Това не говори за личностните ти качества, пък и постоянно ни успокояват за известни личности без, едва ли не, начално образование, но станали гениални учени или звезди в риалити шоу, което днес е съизмеримо по слава. Има и много професии, към които няма претенции за високо ниво на грамотност. За хората на изкуството или спортистите често чувам: "Е, той е толкова добър, защо му е да слага запетаите по правилните им места. Какво толкова!" Да, не е нужно всеки да бъде експерт, но това значи ли, че не е трябвало малко повече да се постарае в училище. И да не спира.
Защо да си грамотен е толкова важно?
В последните изследвания на грамотността става ясно, че децата в средното образование са на ниво първично разбиране на текст, т.е. те разбират езиковите единици, схващат целостта на текста, основната тема и подтеми, но на следващо ниво – четене с разбиране, интерпретация, извеждане на изводи и заключения, те се провалят в болшинството. Това недвусмислено говори за следното – те просто нямат умения и навици да мислят. Това, а не грешното едно "т" в пролетта, ги прави неграмотни, но от "т" - то започва пътят надолу в тези класации за грамотност.
И да, пак стигаме до книгите. Намирам връзката между четенето на книги ( защото текстовете онлайн понякога изобщо не се редактират от грамотни хора ) и грамотността за много пряка. Понякога запаметяваме думи и цели конструкции по правилния начин, именно защото сме чели толкова много, че те просто се набиват подсъзнателно. Често не мога дори да обясня, защо нещо се пише така или така, но го знам със сигурност по правилния начин. Това отдавам единствено на скромното количество книги, които прочетох именно в ученическите си години, защото тогава имах това свободно време.
Четенето е единственото средство за постигане на грамотност и нито една учебна система, нито един онлайн речник, не може така да разгърне вътрешния живот на езика, цялото му богатство и пъстрота
Но в единството грамотност – четене – мислене има и друг пласт. Връзката между привидно статичната езикова структура ( краен брой правила, които могат да се усвоят за период от време ) и мисленето прави именно четенето на текстове. Може да не е непременно художествена литература или задължителния списък за лятото. Добри текстове има навсякъде.
Художествената литература обаче стига по- далеч.
Тя развива способността не само да се мисли, но и да се фантазира. Тя влияе на въображението, на свободата на мисълта, на мечтите. Тя те изкарва от клишето, дава идеите, размаха, свободата да искаш и да постигаш. Отваря очите ти за света, предлага представи за добро и справедливо, които са извън обърканото ежедневие и морал. Това е особено важно във възраст, когато личността се оформя.
Тук можем да намесим и Системата, която отврати децата от книгите, дори и да обичат да четат вкъщи и да имат навици. Тя представи литературата като едно чудовище с хиляди глави, които бълват неразбираеми за учениците думи. Децата повтарят наизуст литературоведски термини, защото са принудени заради заветното външно оценяване и матури, заради едната оценка. Учителите изпитват на гърба си тази изкуствено създадена пропаст и понеже са лицето на Системата, най- лесно е да ги посочим с обвинителен пръст.
Но докато родителите, които сме и част от обществото, не разберем, че грамотността е пряк израз на интелигентността на човек, нищо никога няма да се промени и ще затъваме във всички класации. Да осъзнаваме това и да държим за нея, да я изискваме. От престижния университет до добрата кариера или старта на свой бизнес, от интервюто за работа до пазаруването в интернет – няма успешна дейност човешка без по- добра от приличната грамотност. А колкото по- висока е тя, толкова по- успешни сме ние. И шлосерите, и художниците. Защото по пътя все някъде ще срещнем човек, от който зависи всичко и който ще държи на грамотността.
Тя не е само правилно писане и гладко четене, разбиране на краен брой граматични правила. С нивото на грамотност показваме, че внимаваме за начина, по който се изразяваме, че имаме умението да подбираме правилните думи, да намираме тона в ситуацията и подхода към проблемите. Да знаем тежестта на думите, влиянието, което имат и ролите, които им възлагаме – отразяват отношенията ни, изразяват ни като личности.
За съжаление, средното ниво ако е ниско, то какво остава за по- ниското от средното - градове и села със смесена етническа принадлежност, малцинства. Далеч от елитни училища, Районния инспекторат и официалната статистика. Там какво става - никой не подозира. Детската неграмотност е един от основните проблеми в глобален мащаб, не само регионална особеност. Мотивацията да се ходи на училище, достъпност до светско образование - това е предизвикателна кауза на модерната дигитална епоха.
Ясно е, че времената се менят, езикът се адаптира, както сме принудени всички ние. Затова Оксфорд прие думата "селфи" преди известно време и тя си стана легитимна, наред с всичките й езикови белези. Но казусът с пълния и непълния член показва, че не може с лека ръка да опростяваме езикови правила, така че да правим по- малко грешки. Това е изцяло грешна тенденция, която има многопосочни отражения. Грамотността трябва да е константа, да бъде критерий и ако си мислите, че е ненужна, отживелица, това изобщо не е така. Който и да е работодател, от бригадир на шивашки цех до Човешки ресурси в Гугъл, ако разглежда 5 или 5000 кандидатури на ден, тази автобиография с правописните грешки или мотивационното писмо с клишета, които никой не разбира, точно те ще отидат в кошчето. А с тях много надежди и мечти.
Не искаме това за детето си, нали?
Цветослава Цанева
|
Коментари |
20:19ч. 24 Май 2014 #10  Simeon11 В текст, в който се възхвалява грамотността, още в първия абзац има правописна грешка. Кандидатстудентски е правилното изписване. Да, съществителното е кандидат-студент, но производните му прилагателни се пишат без тире. Въпреки това страхотна статия- съгласен съм авторката.
19:53ч. 24 Май 2014 #9  Венче Важно е да пишем грамотно, но не по-малко важно е и какво пишем. Колко пъти тук сме чели грубости, опити да се унижи опонента, цинизми, вулгарни изрази,...! Не е зле да се замислим и върху това.
18:25ч. 24 Май 2014 #8  ivanbradata политиката на бсп енд ко ,бе :на нас не ни трябват умни и можещи , а ОБРАТНОТО! ИЗГОНИХА УМНИТЕ и останаха циганите и тези с робски манталитет!
18:12ч. 24 Май 2014 #7  DJ Bobo Ако могат...
17:34ч. 24 Май 2014 #6  ironskiДа четат лефер и робист!!!!
15:42ч. 24 Май 2014 #5  Murmorana Поздравявам всички с една невероятна реч - на един писател, изречена на 24. май м.г. - (виж линк...)
14:33ч. 24 Май 2014 #4  tatyana1 Гледам и не вярвам на ушите си! Наистина ли има хора, които трябва да бъдат убеждавани в нещо толкова очевидно?
12:44ч. 24 Май 2014 #3  БКП Актуална тема и добре написано!
А МоРсКи сам да си отговори, като си провери написаното!
12:31ч. 24 Май 2014 #2  curosawa Неграмотни са защото имат "грамотни" родители като теб "МоРсКи" !
11:36ч. 24 Май 2014 #1  МоРсКи И защо в момента масово са не грамотни?
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Варненско розе с отличие от винения мондиал
Днес, 9 Април 2025 08:11
Тазгодишните награди на световния винен конкурс Concours Mondiale de Bruxelles донесоха гордост на варненското винопроизводство. Сребърен медал в надпреварата получи Sallinas Rosé на Salla Estate...
| |
 |
 Бърз тест насочва при първи съмнения за инсулт
Днес, 9 Април 2025 08:25
Инсултът често е наричан „мозъчен удар“ тъй като поразява човека внезапно. Възниква следствие на стеснение или запушване на кръвоносен съд или в резултат на спукване на съд в мозъка с последващ излив на...
| |
 |
 Лятна занималня с технологии, игри на открито и приключения от Advance Academy!
Днес, 9 Април 2025 09:12
Advance Academy започва своята лятна ИТ занималня от 2 юни и очаква децата от 6 до 12 години във Варна за едно забавно и пълноценно лято! Ако търсите място, където денят минава в игри, творчество и полезни...
| |
 |
 Сезонен бизнес, устойчив успех: силата на временната заетост на българското Черноморие
Днес, 9 Април 2025 08:43
Сезонният бизнес по българското Черноморие е изпитание за гъвкавостта на работодателите, особено в пиковите месеци, когато нуждата от персонал рязко нараства.
Петър Тодоров, Регионален мениджър Централна...
| |
 |
 БНБ одобри окончателния дизайн на българските евромонети
Днес, 9 Април 2025 13:57
На свое заседание днес Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) одобри финалните графични проекти за българската национална страна на евромонетите от всички номинали – от 1 цент до 2 евро....
| |
 |
 Кметът на Варна: Търсим трайно решение за избягване на конфликт между велосипедисти, водачи на тротинетки и пешеходци
Днес, 9 Април 2025 13:46
Община Варна предприема активни стъпки към намиране на устойчиви решения за градска мобилност и трайно уреждане на конфликтите между шофьори, пешеходци, велосипедисти и собственици на електрически тротинетки....
| |
 |
 Регионалният министър поиска оставките на двама директори в Пътната агенция
Днес, 9 Април 2025 13:33
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска от председателя на Управителния съвет на АПИ освобождаването на директора на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ в...
| |
 |
 Какво време ни очаква утре по Черноморието?
Днес, 9 Април 2025 13:19
Тази нощ облачността над страната ще се разкъса и намалее, като по-значителна ще остане само над източните райони. Западният вятър временно ще отслабне. Минималните температури ще са между минус 2° и 3°,...
| |
 |
 ЕС удря "червените щати" на Тръмп с мита върху соя, цигари и авточасти
Днес, 9 Април 2025 13:05
Отговорът на Европейския съюз на решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи така наречените реципрочни мита на всички търговски партньори на Америка може да е по-малко агресивен от очакваното,...
| |
 |
 Варненец с оранжерия за марихуана излиза на свобода срещу 15 000 лв. гаранция
Днес, 9 Април 2025 12:52
Апелативният съд във Варна промени мярката за неотклонение на мъж, обвинен в отглеждане и държане на марихуана с цел разпространение. Вместо задържане под стража, съдът му наложи парична гаранция в размер...
| |
 |
 Днес и утре затварят част от АМ "Тракия" в Старозагорско, ще вземат проби от асфалта
Днес, 9 Април 2025 12:40
Днес и утре – 9 и 10 април, поетапно ще се ограничава движението в два участъка на АМ „Тракия“ в платното за София в област Стара Загора. Спирането на трафика е за вземане на проби от асфалтовата настилка,...
| |
 |
 Дженифър Лопес с концерти в Турция и Румъния през юли
Днес, 9 Април 2025 12:27
Дженифър Лопес ще изнесе концерти в Турция и Румъния този юли. Това стана ясно от публикации в официалните профили на американската изпълнителка в социалните мрежи.
Изявите са част от световното й турне...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|