Със съдействието на Арт зона „На тъмно” във вътрешния двор на Археологическия музей ще се състоят безплатни кинопрожекции. (при лошо време прожекциите няма да се състоят)
20:00 ч. – отваряне на музея
20:30 ч. – демонстрации на техники по средновековна фехтовка (пред централния вход на музея)
21:00 ч. – прожекция на документални филми за археологическото и историческо наследство във Варна и нейните околности (вътрешен двор на археологическия музей)
22:00 ч. – прожекция на френския игрален филм „Адел и проклятието на пирамидите”
За седма поредна година Парк-музей „Владислав Варненчик”, филиал на Националния военноисторически музей, ще се включи в Европейската нощ на музеите, като отвори врати за безплатни посещения на 17-и май (събота) от 18.00 до 24.00 ч.
В 18.00 ч. в залата за временни експозиции ще бъде открита изложбата „Български средновековни костюми“. В нея са включени реплики и илюстрации на облекла от XIII – XIVв. Основната идея на автора и художник Калина Атанасова е да покаже външния вид на средните и нисши слоеве на населението в България през този период – дребни боляри, граждани и селяни.
Част от костюмите представляват експериментални възстановки: чрез външно наподобяване на старинното изображение или от частична находка е реконструиран оригиналът. Друга част са изпълнени с детайлно спазване на оригиналните материали и технологии от това време.
Много от илюстрациите, включени в изложбата, са правени по оригинални стенописни портрети на боляри, запазени в българските църкви.
В 19.00 ч. в залата за временни изложби ще отвори врати „Ретро фото”. За да усетят атмосферата на Второто българско царство, посетителите ще имат възможност да пробват реплики на средновековна ризница, меч и щит и да се снимат с тях.
До полунощ отворени за посещения ще бъдат и постоянната експозиция на музея, мавзолеят на крал Владислав и зала „Петър Димков“.
За безплатни посещения ще отвори врати и Военноморският музей във Варна на 17 май (събота) от 18 до 24 часа.
Програмата ще стартира в 18.00 ч. с една от атракциите на вечерта – демонстрация на стрелба със средновековно еднофунтово корабно оръдие. То е част от „арсенала” Сдружение „Клуб миноносец Дръзки” и е изцяло тяхна изработка.
В 18.30 ч. ще започне концертът на Представителния духов оркестър на Военноморските сили, с диригент капитан III ранг Мирослав Трифонов.
В „Училището за моряци” между 18.00 и 21.00 ч. посетителите ще имат възможност да се научат как се правят морски възли и как се мята хвъргало. А най-малките от тях ще направят своите първи стъпки в морячеството с морските пъзели.
В залата за временни изложби от 22.00 ч.ще бъде прожектиран документалният филм на режисьора Костадин Бонев - „Вапцаров. Пет разказа за един разстрел”. На базата на автентични документални свидетелства и архивни кадри, филмът представя вълнуващ разказ за емблематичната личност на българския ХХ век, каквато е Никола Вапцаров. Чрез нов ракурс на проблематиката филмът предлага на зрителите по-различна интерпретация на сблъсъка между поетичния талант и личността на Вапцаров, и политическата действителност.
На разположение на посетителите до полунощ ще бъдат и постоянната експозиция на музея и най-новите временни изложби: „Воини светци” и „Учебните ветроходи на България 1879-2014 г.”
2014 е юбилейна година на европейската инициатива „Нощ на музеите”, начената през 2005 г. Хиляди музеи, галерии и публични пространства в Европа днес са локации на свободния достъп на хората до местата и храмовете на памет и културно наследство. В необичайното нощно време посетителите преживяват незабравими мигове сред реликвите и ценностите на миналото.
Още от 2005 г. Музеят за история на Варна (1878-1939 г.) се включва в тази инициатива и е един от първите в страната. Той отбелязва юбилейната „Нощ в музея” като своя и като достояние на града, който желае и работи за идеята да бъде столица на европейската култура през 2019 г.
Програмата за европейската инициатива „Нощ на музеите” в Музея за история на Варна на 17 май от 18,00 часа до 01 часа на 18 май 2014 г. включва:
18.00 ч. - "Грозното патенце"
Спектакъл на Детски театър "Арти" при Тракийско д-во - Варна.
Постановка - Даниела Стойчева
19.00 - 20.00 ч. - Разглеждане на музея
20.00 ч. - "15 години палас"
Концерт на детска вокална формация "Палас". Музикален педагог Снежанка Димова
21.00 ч. - "Боговдъхновеният глас"
Есе на д-р Олег Бенов по случай 100-годишнината от рождението на Борис Христов
21.10 - 22.00 ч. - Разглеждане на музея
22.00 ч. - "Гибелта на Титаник и Варна"
Документален образователен филм от цикъла "Пътуване към миналото"
22.20 ч. - "Регата Тол Шипс 2014 - Варна"
Теодор Роков и поглед от варненския бряг
22.30 ч. - "Човекът и морето - преоткриване на миналото"
Документален образователен филм от цикъла "Пътуване към миналото"
22.45 - 23.30 ч. - Разглеждане на музея
23.30 ч. - "Знамението Пламен Горанов". Есе на д-р Олег Бенов
23.40 ч. - "Виновните нямат вина". Видеоклип на Студио Палас
Вход свободен
За Международния ден на музеите варненци ще имат възможност да видят безплатно аудио-визуалният спектакъл „Легенди от Аладжа манастир”, научи Moreto.net. Началото е 21:00 часа на 18 май в "Аладжа манастир".
Режисьор на "Легенди от Аладжа манастир" е Николай Йотов, а композитор - Георги Андреев.
По време на спектакъла стените на Аладжа манастир се превръщат в киноекран. Върху скалите се прожектират филмови импресии. В основата на сценичната разработка са стари легенди, забулени от тайнството на времето. Спектакълът “Легенди за Аладжа манастир” е нещо уникално за цяла Югоизточна Европа, заяви преди време Валери Кинов уредник на Аладжа манастир.