Губим най-хубавите си плажове заради рушащи се буни
Неделя, 9 Февруари 2014 09:02Източник: bTVnews
 
Черноморието е на път да изгуби едни от най-хубавите си плажове. И тази зима морските бури, които рушат бреговете от години, „изядоха" част от крайбрежието, алармира в репортаж bTV. Застрашен от изчезване е пясъкът в Бургас, Варна и плажовете в област Добрич.
За разрушителната сила на вълните и пораженията, които те нанасят, за първи път публично се заговори през зимата на 2012 г. Тогава, освен че някои от плажните ивици и по Северното, и по Южното Черноморие значително намаляха, бяха разрушени крайбрежни алеи, пристанищни съоръжения, активизираха се свлачища. Основната причина за това беше липса на буни, които да спират вълните в морето.
Две години по-късно, справка в Регионалното министерство показва, че цялостно е укрепен единствено участък край шабленското село Дуранкулак. През тази пролет се очаква да стартира вторият етап от брегоукрепването на района от къмпинг Европа до нос Лахана край Поморие, но ако процедурите се забавят, строителството може да се отложи за есента. Готови са проектите за ремонт и укрепване на плажната зона във Варна и в Ахтопол.
В село Крапец на север проучванията още продължават. Свлачището, което погълна пътя между Кранево и Златни пясъци, пък е на етап геодезическо заснемане. Проблемните участъци по морето обаче са много повече.
Липсата на 200 метра защитна буна от години унищожава централния плаж на Ахтопол. През 2002 г. изваждането за скрап на потънал край скалите кораб, служил като изкуствена преграда, променя течението. Планът за спасяване на ивицата, започнал още тогава, и до днес не е приключил. „Всяка пролет се молим да има течения, които донасят пясък”, обясни кметът на Ахтопол Атанас Желязков.
Снимки от близкото минало показват как Царево е побирало на Централния си плаж над половината от летовниците в града. Сега трудно хавлиите си тук могат да сложат и десет на сто от туристите. Изчезването на плажа провокира местните да започнат подписка за спешно укрепване на брега. „Ние няма как да се развиваме, ако нямаме плаж”, опасява се жителят на Царево Димо Фешев.
Брегоукрепването тук спира през 2003 г. заради заведено срещу държавата дело, а от свлачището е поддала и една от централните улици. Свлачище е унищожило плажна ивица и край Сарафово, и бавно напредва към Бургас. „Плажът на Бургас може би ще остане с 30-40% по-малко, ако не се спрат тези процеси”, признава кметът на Бургас Димитър Николов.
На север, разрушена и потопена буна в един от най-красивите заливи в света - Болата край Каварна, застрашава не само плажа, но и природата в резервата. „Морето нанася първо щети на брегоукрепителното съоръжение, след което отива в кладенците за питейна вода и много често в нашето населено място водата е със солен привкус”, обясни кметът на село Българево Георги Георгиев.
„Територията на България намалява прогресивно всяка зима. На места морето е навлязло в сушата над 25 метра”, предупреждава зам.-кметът на Шабла Мариан Жечев.
В резултат плажната ивица на Крапец е пред изчезване. И във Варна, следите от морските бури личат - по крайбрежната алея, заплашена от срутване. „До ден-днешен нищо не е направено, освен ние, като концесионери на отделни участъци сме изливали бетон”, казва Андрей Василев, концесионер от Варна.
За да започне ремонтът, общината ще инвестира 1,7 млн. лв. от концесионната такса на плажовете.
От регионалното министерство обясниха за bTV, че поради ограничения финансов ресурс, предвидените в бюджета пари ще стигнат само за превантивна дейност. Строителство на нови обекти, дори и с готови проекти, тази година не се предвижда.
На практика само Варна може да използва за по-мащабни проекти поправката в Закона за Черноморското крайбрежие, според която половината от парите от концесиите, остават в общината, в която са плажовете. На Север ивиците са концентрирани във Варна и се получава добра сума, но на юг са разделени в шест общини. Таксата, която остава в Бургас, например, за година, е около 200 000 лв. За сравнение, за укрепване на трите опасни участъка в района са необходими близо 27 млн. лв. От друга страна, общините не могат да кандидатстват за подобни проекти, тъй като брегът е държавна територия.
|
Коментари |
08:54ч. 10 Февруари 2014 #16  TitutuЗа съжаление не само плажовете си губим!
00:06ч. 10 Февруари 2014 #15  SUN Плажната ивица е държавна собственност, а тя изчезва... както и държавата... на това му се вика безстопанственност! Нямаме ли плажна ивица - туристите ще намерят къде да ходят на море - в съседните ни държави...
19:23ч. 9 Февруари 2014 #14  mustermann Българина е натуралист. Дали има буни, пясък, чадъри, шезлонзи - все тая. Все ще намери място за хавлия. Никой не го интересува. Виж ако почнат да падат къщи и имоти в морето, ситуацията се променя коренно. :) Тия които си построиха хотели и къщи до брега до му мислят. Природата си взима своето.
17:17ч. 9 Февруари 2014 #13  fido Всичко е парички и кой ще ги гушне! А що се отнася до природата (морето и теченията) те са си действали преди нас и ще действат и след нас. За какви плажове говорим, като няма плаж, няма, ще има на друго място, ако има плаж там ще има кръчма на някой НАШ. В крайна сметка пак за пари говорим, а не за алтруистични подбуди! Царица парица.
12:58ч. 9 Февруари 2014 #12  APOLON Към всеки един плаж следва да се подхожда индивидуално в зависимост от хидродинамичните особености и възможното техногенно въздействие и на съседните участъци.
В момента, варненската частна фирма Геозащита подхожда към отделните участъци по един и същ начин -корупционно и каменоломно.
11:59ч. 9 Февруари 2014 #11  Дидo Като казвам Шкорпиловци имам предвид района от естакадата до Черни нос. Там течение има, главно южно. Камъните са близо до брега и пречат на вълните да разрушават плажа. На север от естакадата и особено на север от устието на р.Камчия плажовете са закътани от южното течение, идващо от север и там няма проблеми с плажовете. Същата картинка се повтаря и по на юг - между Черни нос и Бели нос. Течението идващо от север носи пясък, който се отлага където е закътано. А където не е закътано, само камъните спазяват плажа, иначе няма плаж ами свлачище.
10:23ч. 9 Февруари 2014 #10  Lightning Нормално е да намалява пясъка по брега. Не са засипвали с пясък от 25г.
10:17ч. 9 Февруари 2014 #9  WEB men На Шкорпиловци няма силно течение,тъй като е открит брега от към изток! Също така няма и "големи подводни камъни" / личен ,професионален опит/! Там подводната прилежаща зона е плитка,вълните са дълги ,но с нисък връх. Отнемането на пясък от брега е минимално и се възстановява всяка пролет. За сметка на това ,обаче вълнението е по-често,при северен и източен вятър.
10:15ч. 9 Февруари 2014 #8  Fifiperoto пясъка по БГ Черноморие намалява/увеличава пропорционално със стандарта на живот !Докато навсякъде намалява, ивицата на плаж Еквсиноград се увеличава!Е.....ние от Траката лекинко ударихме кьоравото :)
10:11ч. 9 Февруари 2014 #7  striderОдеса има вълноломи - на дълбочина от 1 м под водата и на разстояние от 30-50м от брега. Бетонни плочи, които защитават плажовете на града.
10:04ч. 9 Февруари 2014 #6  Дидo Ей затова хората по света правят ВЪЛНОЛОМИ - навътре в морето, несвързани с брега съоражения, които намаляват енергията на вълните. Може и да не се подават над водата. Я вижте например край Шкорпиловци, където има много силно течение, но плажа си стои, защото има огромни подводни камъни. Навремето даже имаше и много миди по тях. Естествено сега всичко се изтъргва до голо. Едно време там беше като Иракли, сега започва да заприличва на Сл.бряг.
09:56ч. 9 Февруари 2014 #5  kirka Automania, в град Добрич плаж и море няма. В област Добрич са общини Балчик (Албена, Кранево), община Каварна, община Шабла. Т.е. в област Добрич плажове има.
09:52ч. 9 Февруари 2014 #4  APOLON Буните не служат за "спиране на вълнението на морето". Те не са панацея за брегоукрепването и образуването на плажове. Буните са срадство за защита на бреговете само там, където има скоростни течения - най-вече за реките. Много малко са местата по нашето черноморие където буните могат да помогнат.
За съвременните брегоукрепители проблемите се решават като затрупат брега с камъни и бетон. Вижте къмпинг Европа, Несебър север, Бургас - Сарафово, парк Росенец, централния залив на Царево и много други места, където съвременните са "укрепвали". Има плаж - има проблеми, няма плаж - няма проблеми.
Така става, когато с това се занимават само кметовете, които се интерисуват най-вече от комисионните при хвърлянето на пари на вятъра.
Кой измисли цифрата 27 мил. лв. - бургашкият кмет, разбира се и даже му се струва малка. Защо не се публикуват изказвания на специалисти и експерти, но не от частното дружество "Брегозащита" във Варна, защото и те мислят като кметовете.
09:20ч. 9 Февруари 2014 #3  Стефанов Varna_men, нямам идея дали са проектирани неправилно, обаче служат вече няколко десетки години. Съмнявам се, че ако ги бяха проектирали и строили сега (с държавни пари) щяха да изкарат същото време.
Обаче, аз се питам преди 200 години примерно, като смя нямали буни, да не би да сме били без плажове?
09:19ч. 9 Февруари 2014 #2  Automania Извинете ме ако греша,но къде в Добрич сте виждали пясък(море),освен по строителните борси и детските площадки.Понякога се чудя дали тези които пишат статиите,някой ги проверява преди да бъдат публикувани?И толкова много правописни грешки!
09:14ч. 9 Февруари 2014 #1  WEB men Буните във Варна по принцип са проектирани и изпълнени неправилно и 3-те! Вътре в тях-западната им част дъното е мъртво-тиня. Трябвало е да има проток под тях за водата изток-запад,чрез тръби през 15м.,но..!? А същота и някой да се грижи периодически за премахване наслагите в тях,разбира се.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 От 1 юни 2025 г. трудовата книжка става електронна
Събота, 12 Април 2025 16:51
От 1 юни 2025 година хартиената трудова книжка ще бъде заменена от единен електронен трудов запис, информира БНР, позовавайки се на КНСБ. Промяната е част от законодателна реформа, приета през есента на...
| |
 |
 Земетресение край Самоков
Събота, 12 Април 2025 16:25
Земетресение с магнитуд 3.2 по скалата на Рихтер е регистрирано в 15:34 часа днес в района между град Самоков и град Ихтиман.
По данни на Националния Сеизмологичен Център към Национален Институт по Геофизика,...
| |
 |
 230-метров кораб гигант с 58 хил. тона рапица акостира на Пристанище Варна
Събота, 12 Април 2025 16:03
Един от най-големите товарни кораби в света за първи път пристигна на „Пристанище Варна“. Той е от клас Panamax и достави 58 000 тона рапица в България. Дължината му е 229.00 метра, а ширината - 32,26...
| |
 |
 С радост и сълзи Варна посрещна 33-тата Антарктическа експедиция (фоторепортаж)
Петък, 11 Април 2025 21:25
С тържествен военен ритуал, точно в 17:30 ч. българско време, след 155-дневна мисия и 45 дни престой на ледения континент, Варна посрещна българския научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“....
| |
 |
 Разширяване на „Капитан Андреево“ и координация в Черно море – приоритети в диалога между България и Турция
Събота, 12 Април 2025 15:21
Министър-председателят Росен Желязков подчерта ключовата роля на приятелските и партньорски отношения между България и Турция за опазването на националните и външните граници на ЕС. Това стана по време...
| |
 |
 Фрапорт с нова стратегия за развитие на Летище Бургас с акцент върху ръст на трафика и зимни полети
Събота, 12 Април 2025 13:59
По повод Международния ден на авиацията и космонавтиката „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД представи нови данни за инвестициите и развитието на Летище Бургас, чийто концесионер е компанията от...
| |
 |
 Във Варна всичко е по-бързо с Kolichka.bg
Четвъртък, 10 Април 2025 13:54
Пролетта във Варна е радостно изживяване – разходка край морето, пейзаж в живи цветове, намигване към лятото и обещание за ново начало. И както природата възкръсва, така и масата ни се преобразява – по-свежа,...
| |
 |
 Генерал от екипа на Тръмп: Възможно е разделяне на Украйна по модела на Берлин след ВСВ
Събота, 12 Април 2025 13:35
Специалният пратеник на Доналд Тръмп – генерал Кийт Келог – заяви пред британския The Times, че мирно споразумение между Русия и Украйна би могло да включва създаване на зони за контрол, подобни на тези...
| |
 |
 Какво ще бъде времето във Варна в неделя?
Събота, 12 Април 2025 13:09
Тази нощ облачността ще се разкъсва и намалява. Ще е почти тихо. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6°.
Утре по Черноморието ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен югоизточен вятър....
| |
 |
 Fitch потвърди рейтинга на България „BBB“ с положителна перспектива, отчете напредък към Еврозоната
Събота, 12 Април 2025 12:45
Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута на ниво „BBB“ с положителна перспектива, съобщиха от Министерството на...
| |
 |
 Медицински Университет е комплексен победител във Юбилейната XXV-тa Варненска Универсиада
Събота, 12 Април 2025 12:20
На тържествена церемония в „Юнашки салон“ бяха наградени шампионите в юбилейната XXV Варненска универсиада. В най-масовото спортно събитие за студентите от шестте варненски университета тази година премериха...
| |
 |
 От понеделник затварят за ремонт част от ул. „Н. Вапцаров“ във Варна
Събота, 12 Април 2025 11:24
От 9 часа сутринта в понеделник – 14 април, се затваря за движение част от ул. „Никола Й. Вапцаров“ в кв. „Чайка“, съобщават от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна....
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|