С текстовете се определя следният минимален размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст:
от 1 януари до 30 юни - 150 лв.; от 1 юли до 31 декември - 154.50 лв.
Не сме съгласни с намерението на управляващите за замразяване на пенсионната система, заяви Светлана Ангелова от ГЕРБ в началото на дебатите. Предлагате увеличаване на пенсиите с 4.50 лв. Няма и за един килограм сирене, коментира Ангелова. Управляващите предлагат дефицит в бюджета на ДОО, ние от опозицията предлагаме излишък в бюджета на ДОО, подчерта тя. Това ще стане според нея чрез преструктуриране на някои разходи и приходи. Ако не се вземат мерки за стабилизиране на осигурителната система, по думите на Ангелова, ще се увеличи дефицитът в бюджета на ДОО.
„Три години в бюджета на ГЕРБ нямаше и стъпка за увеличение на пенсии", репликира Валентина Богданова от Коалиция за България.
„Загрижеността за сметките за ток трябваше да бъде в периода, когато се повишаваше цената за електроенергия", каза Красимир Янков от Коалиция за България.
„Много моля да не правите следващи опити да се харесате на гърба на един бюджет, който е прецизно преценен на база инфлация и възможности за растеж", каза още той.
Ще сринете осигурителната система, категорична бе Светлана Ангелова. Ще съсипете пенсионния фонд с тези дивотии, които сега предлагате, добави тя.
Бившият социален министър на ГЕРБ Тотю Младенов подкрепи колежката си от ГЕРБ като заяви: "Ние сме против замразяването на пенсионната система, това ще бъде пагубно за българските граждани". Според него, след като се замразява пенсионната реформа, трябва да се даде алтернатива, каквато обаче днешното управление не дава. Предлагаме да продължи реформата в пенсионната система, поиска Младенов.
Според Владислав Горанов трябва да се търси баланс между потребностите и възможностите. Социалните разходи на държавата надминават 35%, изтъкна той. Според него пенсионният ни модел е достатъчно объркан, не без участието на десни партии, както той се изрази. Този модел ще постави на колене цялата финансова система след години, притеснен е Горанов. Затова и той настоява да се внимава с пенсионната реформа.
Корнелия Нинова, председател на социалната парламентарна комисия в НС, защити предложенията на кабинета. Тя обясни, че се замразява пенсионната реформа за 1 година, за да се потърси консенсусно решение по темата пенсиониране. Мерките на червените предвиждали повече хора да работят, да се изсветли икономиката, за да влизат повече осигуровки в бюджета на ДОО. Искаме да направим системата солидарна и справедлива, каза Нинова. Друга цел на управлението било системата да стане стабилна.
Управляващите предлагат размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии" да се запази на нивото от 2013 г. - 17,8 на сто за родените преди 1 януари 1960 г., при запазено съотношение - 9,9 за сметка на работодателя и 7,9 за сметка на работника и 12,8 на сто за лицата, родени след 31 декември 1959 г., съответно при съотношение 7,1/5,7, както и размера на вноската за работещите в специалните ведомства.
Държавното участие във финансирането на фонд „Пенсии" се запазва, като държавата ще осигури трансфер в размер на 12 на сто от осигурителния доход за всяко осигурено във фонда лице. Не се предвижда промяна на съотношенията между работодател и работник за останалите осигурителни рискове, като те остават съответно 60 към 40 на сто.
Минималните осигурителни прагове по основните икономически дейности и групи професии нарастват средно с 2,6 % за 2014 г. в сравнение с 2013 г. с ефект върху приходите от около 22,7 млн. лв. увеличение. За 2014 г. са договорени минималните осигурителни прагове за 43 икономически дейности със средно увеличение спрямо 2013 г. от 3,0 %.
За останалите икономически дейности, където не бяха постигнати споразумения са запазени минималните осигурителни прагове за 2013 г. Най-ниският минимален осигурителен доход е равен на 340 лв., очакваният размер на минималната работна заплата за 2014 г. Диференцираният минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съобразно облагаемия им доход за 2012 г., съответно 420 лв., 450 лв., 500 лв. и 550 лв., се запазва на нивото на 2013 г.
Диференцираният минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съобразно облагаемия им доход за 2012 г., съответно 420 лв., 450 лв., 500 лв. и 550 лв., се запазва на нивото на 2013 г. Общата сума на приходите и трансферите се предлага в размер на 9 376,1 млн. лв. Тази сума е по-голяма от сумата по закона за 2013г. с 321,4 млн. лв.
В рамките на общата сума 9 376,1 млн. лв. с най-голям относителен дял са осигурителните вноски, които за 2014 г. се предлагат на сума 4 422,9 млн. лв., или в повече от закона за 2013 г. с 135,8 млн. лв. Осъвременяването на пенсиите се извършва от 1 юли на съответната година с процент равен на 50 на сто от индекса на потребителските цени и 50 на сто от нарастването на средния осигурителен доход през 2013 г.
Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст да се променя по правилото на осъвременяване на пенсиите, предвижда бюджета на ДОО. Увеличава се размерът на обезщетението за отглеждане на малко дете от една до двегодишна възраст на 340 лв.
Хората трябва да се пенсионират по-рано, смята Павел Шопов от Атака. Той е против неолибералната политика по отношение на пенсионирането - хората да работят повече и по-дълго, за да внасят повече пари в хазната. Вижте колко е перверзно едно такова мислене, изумен е атакистът. 60 години пенсионна възраст за мъжете и 55 години за жените, предлагат от "Атака".