На шестия ден от началото на акцията на "Ранобудните студенти" в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски" окупацията на висши учебни заведения се разрасна и обхвана освен София и други градове. Протестите в Алма матер бяха подкрепени и от други висши училища в страната. Аудитории в Нов български университет, НАТФИЗ и Великотърновския университет също бяха окупирани. Блокирани са зали в Техническия университет в София и в Пловдивския университет. Плакати имаше и в Медицинския университет в София. Днес се очаква протестните демонстрации да бъдат подкрепени и от УНСС.
Студентите настояват за възстановяване на демокрацията в България, върховенството на закона и конституционния ред в страната. Те са подкрепени от част от преподавателите си, както и от Съюза на артистите.
Окупацията на висшите училища обаче не се подкрепя от всички студенти, както и от Съвета на ректорите, които вчера след дълго заседание заявиха, че блокирането на учебния процес не е най-подходящата форма на протест и призоваха за прекратяване на демонстрациите.
Съветът на ректорите настоя да се спазва академичната автономия на висшите училища и обяви, че въпреки че е конституционно право на всеки, протестът отнема възможността за упражняване на правата на студенти, които искат да посещават учебните занятия, както и правото на труд на преподаватели и служители. Има реален риск да се провали академичната 2013/2014 учебна година, предупреди той. Според него висшите училища не могат да се използват като територия за политически искания и действия. Призивите за окупиране и на други университети могат да доведе до хаос в образователния процес, невъзможност зимният семестър и зимната изпитна сесия да завършат в определените срокове.
С подобно становище след тричасово заседание излезе и Академическият съвет на Софийския университет. С 37 на два гласа той прие предпазлива позиция, с която едновременно признава правото на студентите да протестират, но възразява да се пречи на учебния процес. "Убедени сме, че младите хора трябва да бъдат насърчавани да изразяват общественото си мнение, но окупацията е крайно средство", заяви ректорът на СУ Иван Илчев. Той не каза какво ще предприеме, ако "Ранобудните студенти" не се съобразят с решението на Академическия съвет. Хипотетично ръководството на СУ би могло да поиска полицията да се намеси и да възстанови реда в учебното заведение. До този ход обаче едва ли ще се стигне. Илчев обясни, че учебните занимания ще бъдат възстановени след решението на самите студенти да махнат окупацията, а семестърът ще бъде удължен със загубените дни. "Ректоратът се надяваме, че скоро време ще бъде отворен", отбеляза той.
"Ранобудните студенти" посрещнаха позицията с освирквания и викове "Оставка", като заявиха категорично, че остават в Ректората. "Ние продължаваме с окупацията. Това е формата засега и ние няма да се откажем", заявиха те, цитирани от БГНЕС. На уточняващия въпрос докога ще продължат с тези действия те отговориха: "Докато успеем".
Разделението и между студентите обаче се задълбочава.
Медицинският факултет на СУ се разграничи от протестиращите. Студентският съвет към Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" също се обяви против изразяване на политически пристрастия. Ректорът проф. Пламен Легкоступ заяви, че официално не е информиран за окупацията. Той каза още, че ще поиска списък с имената на студентите окупатори, които искат да нощуват там, за да носят материална отговорност, ако нещо бъде счупено или повредено.
Ректорът на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" проф. д-р Запрян Козлуджов заяви, че е наясно с действията на студентите и че в блокираната 5-а аудитория на Ректората на ПУ "Паисий Хилендарски" учебният процес ще бъде малко затруднен, но ръководството ще предостави други учебни зали. "Разбирам, че студентите така изразяват своята гражданска позиция", каза още проф. Козлуджов. Според него окупацията на сгради на висши училища няма да реши проблемите в страната.
Министърът на образованието Анелия Клисарова подкрепи ректорите, като заяви, че университетът като институция е над политиката и в него не бива да се прави политика. Според нея Академическият съвет на Софийския университет трябва да вземе решение и да организира така нещата, че учебният процес да не прекъсва.