Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

"Евксиноград" - обречен на разруха

Понеделник, 9 Септември 2013 11:54
Източник: в.Труд   
Сн.: Moreto.net
Перлата в короната на държавните имоти - резиденция “Евксиноград”, се размина със златен шанс да получи 10 млн. лв. евросредства, с които да върне завехналия си блясък. За това първи информира “Труд”. Провокиран от публикацията, бившият управител на резиденцията Стефан Капитанов разказа детайли около старта на проекта, чийто нерадостен финал обрича 130-годишният архитектурен шедьовър на бавна разруха.

Капитанов останал шокиран, след като научил, че Министерският съвет е прекратил обществена поръчка за избор на изпълнител на ремонтите, за които по ОП “Регионално развитие” бяха одобрени 5 млн. евро. Решението бе взето, защото само една от кандидатствалите 4 фирми отговаряла на условията. То се обжалва в Комисията за защита на конкуренцията и МС не може да обяви нов търг, а времето лети. Парите ще бъдат безвъзвратно загубени в края на т.г., когато изтича програмният период 2007-2013 г.

Единственото истинско шато

“Евксиноград” е златна мина. Дворецът е единственото истинско шато в България и не заслужава такава съдба. Проваля се готов проект, в който вложих много време, нерви и труд. Вбесява ме колективната безотговорност, под чийто чадър се вършат доста безобразия. В случая с двореца става дума за разсипване на национално богатство”, не крие мъката си Капитанов. Той оцеля като шеф на “Евксиноград” при 4 правителства - от 1999 г. до март 2011 г.

Последният сериозен ремонт на двореца е правен през 1981 г., разказа той. Тогава Тодор Живков докарал трудоваци, които извадили всички мебели и ги сложили в хангара за лодки край брега, за да боядисат залите. “Много бяла боя е играла върху махагоновия и ореховия фурнир. Когато Симеон Сакскобургготски дойде, откри сериозни разлики в интериора, липси на мебели и картини. Ясно е, че са карали през просото, но все пак ремонт е имало. 30 г. по-късно бе видно, че трябва реставрация - с консултанти от Националния институт по паметници на културата”, връща лентата Капитанов.

За идеята той потърсил съдействие от депутата и десен лидер тогава Иван Костов. “Всяка година той и съпругата му наемат бунгало на плажа и водят внуците на морето. През 2010 г. му се оплаках, че дворецът се руши и потенциалът на комплекса не се ползва. Той реагира веднага - свърза ме с Юлиана Николова, която отговаряше за европроектите в МС. Така кандидатствахме по ОПРР”, спомня си Капитанов. “МС стана бенефициент, а проектът бе спечелен, преди да напусна. Стартът му трябваше да е през 2012 г.”, твърди бившият шеф на резиденцията.

Планирани бяха монтаж на модерна поливна система във френската градина пред двореца, реконструкция на триетажната сграда и превръщане на конюшнята в музей. “В музея смятахме да изложим часовниковата колекция от двореца и част от ценностите, които сега са натъпкани в т.нар. Сребърна стая на тавана. Тя е пълна с инкрустирана посуда на царските семейства. По света хората дават милиони, за да видят такива експонати, а нашите прашасват, скрити под течащия покрив”, не крие възмущението си Капитанов.

През 12-те години, в които е управлявал “Евксиноград”, той е видял и други чиновнически грешки, довели до неусвояването на средства за модернизация на резиденцията. Държавата няма пари да поддържа това бижу, но са малко и хората с желание да помогнат за съхранението му, смята Капитанов.

Той се е пенсионирал през 2011 г., след което на поста бе назначена Меглена Роева. Пред “Труд” тя отказа да коментира какви са належащите ремонти на двореца.

Увисва консервацията на "Кастрици"

Новината за проваления търг по европроекта стресира и археолозите, които от близо 10 г. обследват късноантичната и средновековна крепост "Кастрици", разположена на нос Св. Яни в най-високата точка на "Евксиноград". В европроекта бяха отделени средства за консервация и за изграждане на туристически маршрут до "Кастрици".

Първите находки - две златни монети, изкопал навремето работник в резиденцията край бившата беседка на Фердинанд. "Цяла седмица ги беше крил, преди да вземе решение да ги предаде, но съвестта му надделя", спомня си Капитанов. "Кастрици" е идеално съхранена, тъй като в охраняваната зона иманярски крак никога не е могъл да стъпи. Досегашните експедиции, ръководени от проф. Валентин Плетньов, шеф на РИМ-Варна, откриха крепостни стени, складове, множество монети, християнски кръстове, керамика. М.г. финансовият министър Симеон Дянков обеща 60 000 лв. за разкопките, но кабинетът на ГЕРБ падна и това лято археолозите разчитаха само на 10 000 лв. от бюджета на музея. Неизследвани остават 10 дка.

Резиденцията не може да се самоиздържа

Недостъпният при социализма “Евксиноград” днес приема туристически групи. Входният билет за разходка с гид в двореца и градините от т.г. струва 8 лв. (преди бе 5 лв. ). В бившите царски покои се правят и сватби - срещу 5000 лв., а във вилите и бунгалата могат да почиват и редови българи. Според Капитанов това е грешна политика. “Сватби - да, но за милиони, каквито плащат известни люде, за да се венчаят във френски или италиански замък”, пояснява той. Сега приходите от туризъм и от продажба на вина и ракии с марката “Евксиноград” не покриват разходите. “По мое време при годишна субсидия от около 2 млн. лв., събирахме между 950 000 и 1,2 млн. лв. и винаги бяхме на червено. И сега е така - полугодието на тази година за “Евксиноград” приключи с 360 000 лв. приходи, 40% от които са от избата”, коментира бившият управител.

Спомен за спасяването на избата

Малко са хората, които са помагали за опазването на резиденцията, твърди Капитанов. Във фенклуба на "Евксиноград" той включва настоящия зам.-министър на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев, бившия земеделски министър Мехмед Дикме и ексминистъра на околната среда Джевдет Чакъров. През 2001 г. Ботев лобирал пред тогавашния вицепремиер Константин Паскалев избата на резиденцията да се върне в активите на Министерски съвет. "Не е ясно защо я бяха отделили. Върнахме си я, но нямахме читави лозови масиви, старите бяха негодни. Заехме се да търсим финансиране за нови. И намерихме, защото по това време германци и французи имаха голям апетит да навлязат на източните пазари. Ботев помогна много", разказва Капитанов. Германското лозаро-винарско дружество "ГТЦ" дарило лозите на "Евксиноград", от които днес се произвеждат 50 000 бутилки вино, 10 000 бутилки ракия и прочутото бренди "Евксиняк". През 2002 г. Симеон Сакскобургготски открил 105-те дка нови лозови масиви от врачански мискет, траминер, шардоне, ризлинг и малко мускат. Германците били готови да дарят и нова поточна линия за избата, но стопанинът - МС, трябвало да осигури 150 000 лв. за саниране на помещенията. Финансистите на ръководеното при тройната коалиция от Николай Василев МДААР така и не отпуснали навреме парите и договорът приключил без последната екстра.

При царското правителство пък "Евксиноград" бил на косъм да разшири лозовите си масиви. Мехмед Дикме зачислил на резиденцията 250 дка до с. Белоградец, върху които да се засадят лозови масиви с мускат за производството на вино, ракия и коняк. "Трябваха ни реално 100 дка. Но така и не стана нищо, защото не се намериха пари за лозите - 50 000 лв. Ефектът щеше да е голям - освен че щяхме да имаме собствена суровина, хората в Белоградец нямаше да са безработни", убеден е Стефан Капитанов. Малък успех той постигнал при тройната коалиция, когато Джевдет Чакъров одобрил проект за 360 000 лв., с които резиденцията се обзавела с автовишка за обработка на лозята.

Параклис за 1 лев

Летният пристан на властта се сдобил и с други екстри чрез дарения - тенискортове и параклисът "Св. Димитър", чиято балансова стойност в активите на резиденцията е точно 1 лв. Храмът бе вдигнат преди 9 години като реплика на едноименния манастир, чиито земи преди 130 г. откупил от патриаршията срещу 50 000 златни франка княз Александър Батенберг, за да си построи летен дворец. Сградата, проектирана от Виктор Румпелмайер в стил френско шато, била завършена от Фердинанд през 1885 г., а 8 г. по-късно била преименувана от "Сандрово" на "Евксиноград", което в превод от старогръцки означава гостоприемно море. "Днес копринените тапети в Двореца са побледнели от слънцето, а пердетата направо ще се сринат, ако ги дръпнеш", не крие мъката си Капитанов.


Коментари
22:01ч. 10 Септември 2013 #7
Дидo
Да се разрушава, щом го няма в Плана на Лудия.
19:48ч. 10 Септември 2013 #6
ven62
А и Капитанов стига с тези платени публикации!;Онези; от весника още ли са там ПЛАТЕНИ?
19:35ч. 10 Септември 2013 #5
ven62
Капитанов 9септември беше 1944! Стига си бъркал в лаината че ще се нацапаш ПАК!!!
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Най-новият ядрено-магнитен резонанс - с кампания за месеца на мъжкото здраве
Сряда, 20 Ноември 2024 09:30
Център по образна диагностика МЛАДОСТ се включва в инициативите за превенция рака на простатната жлеза, които традиционно се провеждат през ноември. Карциномът на простата е най-честото онкологично изменение...
Путин заяви, че конфликтът в Украйна е придобил "глобален характер"
Четвъртък, 21 Ноември 2024 22:10
Руският президент Владимир Путин заяви тази вечер, че конфликтът в Украйна е придобил глобален характер. Той не изключи удари срещу страните, предоставили въоръженията за удари дълбоко в територията на...
ИАРА отчита повече улов и по-добри запаси на риба
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:54
В световен мащаб уловът на рибни запаси намалява. Въпреки това през изминалата година Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) отчита повече улови и по-добри запаси на риба, която отдаваме...
Приключи спортният празник „Бързи и сръчни“ във Варна
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:42
150 малчугани от 13 училища премериха сили в надпреварата за IV клас в десетото юбилейно издание на спортната надпревара „Бързи и сръчни“ Есен 2024, организирана от Община Варна. В последния 4-ти кръг...
Червен код за ураганен вятър в две области в петък
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:29
НИМХ издаде червен код за части от две области у нас в петък. Утре в района на Враца и Монтана ще духа бурен и ураганен южен вятър с пориви над 30 м/с близо до северните планински склонове. В няколко...
Рекламират Варна на голямо туристическо изложение в Германия
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:16
Община Варна участва в най-голямото туристическо изложение в Източна Германия Touristik & Caravaning. Форумът се провежда от 1990 г. ежегодно в град Лайпциг и съвпада с началото на туристическите записвания...
Цигари без бандерол за близо 2 млн. лв. иззети при акция в Пловдив
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:03
Цигари без бандерол на стойност 1 881 600 лева са иззети при акция на ГДБОП в Пловдив. Задържани са четирима мъже - двама българи, словак и украинец, на които са повдигнати обвинения за държане с цел...
Съдът се произнесе по жалбата срещу премахването на 40 бараки на Колхозния пазар във Варна
Четвъртък, 21 Ноември 2024 17:49
Административният съд във Варна отхвърли исканията на общинската фирма „Пазари“ за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение по издадени заповеди на кмета на Варна, с които бе...
Забраниха на щатски транссексуален депутат да ползва дамската тоалетна
Четвъртък, 21 Ноември 2024 17:36
Законодателите и служителите в Камарата на представителите в САЩ ще трябва да използват тоалетната, съответстваща на техния биологичен пол. Новото правило е пряко насочено към новоизбрания представител...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Четвъртък, 21 Ноември 2024 17:22
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 22 ноември, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 до 16:00 - гр. Варна - част от...
Екоинспекцията глоби с 10 хиляди лева варненска фирма
Четвъртък, 21 Ноември 2024 17:08
С 10 хиляди лева е санкционирана варненска фирма, засечена при незаконен превоз на отпадъци, извършен без нотификация до заинтересованите компетентни органи и без съгласие на засегнатите компетентни органи....
МРРБ с мерки срещу риска от режим на водата по Черноморието
Четвъртък, 21 Ноември 2024 16:54
Започва работа по процедурите за изграждане на пречиствателна станция за питейни води към яз. „Ахелой“. Финансирането ще бъде осигурено от държавата, а очакването е тя да бъде завършена в рамките на една...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook