На 31 март 2010 г. тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов обяви, че в "хода на операция "Медузите" са задържани бизнесменът Даниел Славов, известен като Дидо Дънката, председателят на Общинския съвет на Варна Борислав Гуцанов, директорът на общинския автотранспорт Пенчо Пенчев. Арестувана е и главната счетоводителка на "Автотранспорт"-Варна Яна Кръстева.
"Рано тази сутрин заедно с Окръжна прокуратура във Варна стартирахме отдавна планирана операция. Нарекохме я с името "Медузите". Обект на проверки са сградата на община "Варна", предприятието "Автотранспорт" на град Варна, офиси и хотели", похвали се по онова време Цветанов.
Всички те са обвинени в участие в организирана престъпна група и неизгодна сделка за покупката на рециклирани автобуси от Франция и Германия за градския транспорт във Варна, реализирани през 2003 г., 2005 г. и 2007 г.
При представянето на операция "Медузите" Цветанов удобно пропусна да спомене за действията на служителите на МВР при ареста на Гуцанов.
Зрелищният арест пред децата
На 31 март. 2010 г. в 06.30 ч. група по задържането от Областната дирекция на МВР във Варна, заедно с група от "Борба с организираната престъпност", всички въоръжени с късо и автоматично оръжие и маскирани с качулки, атакуват къщата на Гуцанови със силни крясъци. Дежурният частен охранител отключва портата на имота, но служителите на МВР разбиват масивната дървена врата на къщата и нахлуват в помещенията, където спят Борислав и Моника Гуцанови, както и дъщерите им - на 5 и на 7 години – Сирма и Бояна, се казва в доклад на Българския хелзинкски комитет по случая "Гуцанов".
На призива на Моника Гуцанова маскираните с автоматите да излязат от стаята, за да не плашат децата, тя получава отговор - "Завийте ги презглава!" Към 6.45 ч. маскираните си отиват и идват униформени и цивилни.
След успешното "неутрализиране" на семейството, полицаите започват претърсване на къщата, без да обяснят на Гуцанови какво търсят и без да покажат дължимото според чл. 161, ал. 2 от НПК съдебно разрешение за претърсването, пише още в доклада на БХК. При претърсването и изземането са прибрани мобилните телефони, лаптопът на Моника Гуцанова, оригиналният нотариален акт на къщата, кредитните карти с пин-кодовете, които притежателите им съобщават сами на служителите на МВР.
По същото време са арестувани още Даниел Славов и Пенчо Пенчев.
Към 22.00 часа в деня на задържането Гуцанов е обвинен за участие в организирана престъпна група, сключване на неизгодни сделки, както и за престъпление по служба и склоняване към лъжесвидетелстване. По искане на прокуратурата съдът налага постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража" на тримата мъже.
На 25 юни 2010 г. Варненският апелативен съд го пуска под "домашен арест". А месец по-късно Варненският окръжен съд изменя мярката му за неотклонение в "парична гаранция" в размер на 10 000 лева.
На 10 март 2011 г. окръжният прокурор на Варна Владимир Чавдаров заявява, че разследването по операция "Медузите" ще приключи до месец-два. Получени са резултатите от шест съдебни поръчки от четири европейски държави, които трябва да помогнат на разследващите, допълва Чавдаров.
Жалба в Съда в Страсбург
През май 2010 г. семейство Гуцанова депозира жалба в Съда в Страсбург срещу бруталния арест. Техният адвокат Михаил Екимджиев казва тогава, че жалбата е от двамата съпрузи в качеството им на законни представители на малолетните им дъщери. Основната теза в жалбата е, че бруталните полицейски действия при ареста на Борислав Гуцанов са допустими в крайни случаи, но са се разиграли без никаква причина и без разумно основание. Това, по думите на Екимджиев, е целяло пропаганда и злепоставяне на експредседателя на общинския съвет във Варна.
Адвокат Екимджиев казва още, че в жалбата са описани и нарушения от страна на съдебните инстанции, допуснати по време на заседанията по мярката за неотклонение на Борислав Гуцанов. Съдът не е разгледал всички аргументи на защитата, както и фактите, че Гуцанов е с чисто съдебно минало, неговата обществена длъжност и факта, че няма да се укрие и да извърши други престъпления, пояснява адвокатът.
Самият Цветанов не вижда нищо нередно в ареста на Гуцанов. Оправдава действията на служителите на МВР с думите, че председателят на ОбС-Варна се опитал да попречи на полицаите да влязат в дома му. Но служителите действали като "по книга". А на въпроса какво наложило провеждането на операция "Медузите" Цветанов обяснява, че "всеки втори варненец вижда, че има корупция".
Всъщност през тези три години, през които се води разследването, Цветанов неведнъж използва случая "Гуцанов", за да атакува левицата. Така например в началото на 2012 г., вбесен от критиките на БСП, ДСБ и ДПС, че ГЕРБ покровителства полицейското насилие, Цветанов нападна опозицията с думите, че тя пък покровителства хора от престъпния свят и пита БСП защо не се разграничава от Борислав Гуцанов след ареста му за източване на общината във Варна.
"Дело на трупчета"?
След като през март 2011 г. окръжният прокурор на Варна Владимир Чавдаров обяви, че остават още месец-два до финала на разследването по операция "Медузите", то в средата на 2012 г. изказването му звучи почти идентично, но прави и една уговорка: "Има сериозно развитие по разследването. Вече са получени и отговорите по шест международни съдебни поръчки, направени във връзка с разследването. Тези отговори обаче породиха нови въпроси и по тази причина се наложи изготвянето на нови съдебни поръчки, които предстои да бъдат изпратени в чужбина."
Чавдаров тогава обясни, че разследването върви бавно поради необходимостта от "проникването в сложна система от финансови машинации и потоци, преминали през сметките на няколко юридически лица в шест държави". А тяхното доказване било много трудно и бавно, по думите на Чавдаров.
Адвокатите на обвинените обаче твърдят съвсем друго пред "Правен свят". Според тях делото с месеци седи "на трупчета", по него въобще не се работи, а като аргумент за забавянето се използват именно съдебните поръчки.
След парламентарните избори на 12 май т.г. при главния прокурор Сотир Цацаров се проведоха редица съвещания, на които се докладваха заварените дела срещу депутати от 42-рото Народно събрание и на какъв етап са те. На едно от съвещанията е бил извикан и окръжният прокурор на Варна Владимир Чавдаров заради разследването срещу вече депутата от БСП Борислав Гуцанов. По неофициална информация на "Правен свят" Чавдаров не е успял да убеди ръководството на прокуратурата, че по делото "Медузите" са събрани достатъчно доказателства, за да бъде вкарано то в съда.
Според източници на "Правен свят" прекратени са и обвиненията за организирана престъпна група срещу останалите от операция "Медузите". Срещу тях е останало само обвинението за неизгодна сделка. Материалите са били отделени и пратени на Районна прокуратура - Варна, която е компетентна да разследва престъпленията по чл. 220 от НК.