На 1 август стартира най-голямото арт изложение в България- Международния панаир на занаятите и изкуствата “Булгарика“. В напрегнатите дни преди стартирането на най-голямото арт-изложение в България – Международния панаир на занаятите и изкуствата, разговаряме с Председателя на Организационния комитет- Веселина Савова.
Г-жо Савова, вече седемнадесет години Международния панаир на занаятите и изкуствата радва варненци. Това изложение е създадено по ваша идея. Разкажете ни малко повече за далечното минало. Как започна всичко?
Веселина Савова:
„Връщате ме седемнадесет години назад. Много събития се случиха във времето. И хубави, и лоши. Най-важното е, че днес Варна може да се похвали с първенството. Началото беше конкурсът „Сувенири“. Затова имаме 17 панаир и 18 конкурс „Сувенири“. Първото издание на конкурса беше в залата за пресконференции на Клуба на стопанския деятел. Интересът беше толкова голям, че още следващата година направихме първото издание на Панаира на занаятите. Мотото и до днес е „Човек е създаден, за да създава“. А панаирът освен на занаятите е и на изкуствата и от години е международен.“
Освен конкурс“Сувенири“ има и много авторитетен конкурс „Уникати“. Какви са регламентите за участие?
Веселина Савова:
„Подробностите и условията за участие могат да се видят в сайта на панаира. Тук само бих искала да подчертая, че за разлика от журито на конкурса „Сувенири“, което е на два етапа – посетители и журналисти, журито на конкурса „Уникати“ е професионално. Все пак, когато се оценяват произведения на изкуството, това трябва да става от специализирано жури. Председател е носителят на Награда „Варна“- художникът Николай Русев.“
Във времето имахте много неприятности с бившия кмет Кирил Йорданов. Спомням си дори за конфликти, забрани, плакати и протести. Как се отнасят сега държавните и общински власти?
Веселина Савова:
„Не искам да се връщам към онези години, когато единственото място, където можехме да проведем панаира беше т.н Дупка. Цели пет години бяхме там. Но това е минало. В последните години и Кирил Йорданов призна Панаира на занаятите и изкуствата. Към настоящия момент няма институция, която да не се отнася с уважение, за което сме много благодарни. Все пак това събитие се провежда във Варна и е най-голямото в България. Това е мястото, на което много български майстори получават своя старт, след което някой от тях стават и звезди на световно ниво. Победители в нашия конкурс „Уникати“, след това са канени на международни изложения и стават носители на международни награди.“
И все пак някакви проблеми?
Веселина Савова:
„Защо да говорим за проблемите? Това са неща, които ние като организатори трябва да решаваме, а не да се оплакваме.”
Не мога да не ви попитам за едно дублиращо мероприятие, което се провежда в един от варненските молове и доста агресивно се рекламира, сякаш Панаира на занаятите и изкуствата се провежда там.
Веселина Савова:
„Всеки има право да работи в областта и на занаятите, и на изкуствата. Единственото некоректно в случая е заблуждаващата реклама. Много наши почитатели ми се обадиха да ме попитат дали сме сменили мястото и периода. Дори наши автори в един момент се бяха объркали. Но да заблудиш хората, можеш само веднъж. Международният панаир на занаятите и изкуствата се провежда винаги от 1 до 21 август в Морската градина.“
Едно от новите събития е Международният пленер за изящни изкуства. Още с първото си издание той бе обявен, като едно от най-силните културни събития за сезона. Какво да очакваме през тази година?
Веселина Савова:
„Международният пленер за изящни изкуства наистина имаше летящ старт. През тази година имаме участници от Русия, САЩ, Корея, Румъния, Германия и разбира се- България. Очаквам заключителната изложба на пленера отново да предизвика голям интерес.“
Има още едно събитие, което се превръща в традиционно и е със сериозно национално звучене– Кръглата маса на тема „Църковните изкуства – съхранение и развитие“. Разкажете ни нещо повече.
Веселина Савова:
„Това наистина е едно от най-сериозните и надявам се резултатни мероприятия от програмата. Във Варна миналата година започна сериозен диалог между представители на църковните настоятелства, иконописци и дърворезбари, и представители на научните среди от Богословския факултет на Великотърновския университет. Ще присъства лично ръководителката на катедра „Църковни изкуства“ доц. Прашкова. Стартира сериозен дебат за тревожните явления свързани с благоустрояването на храмовете в България, които профанират преданията на Православната църква. Варна е инициатор на тези важни дискусии. Убедена съм, че това ще има своя позитивен резултат.“
Присъствието на големи майстори на Панаира на занаятите и изкуствата „Булгарика“ е едно от емблемите на варненското изложение. Изгражда се и специална галерия „Къщата на майсторите“. Има ли сблъсък, според вас, между самоуките майстори и тези, които са завършили художествени университети и академии?
Веселина Савова:
„Ако за нещо съм си мечтала през тези години, това е да видя възхита в погледа на голям художник, пред творбата на самоук автор. Уверявам ви, това всяка година се случва на Панаира на занаятите и изкуствата. Затова и галерията носи това име. Всички те са майстори. И в тази галерия до картините на професор Бабияк от Русия, можете да видите дървените миниатюри на Иван Костов от с. Жельо Войвода. А аз имам спомена от възхищението, с което професорът разглеждаше творбите на Иван Костов. Това са миговете, които ме правят щастлива.“
И накрая, кажете ни нещо повече за откриването.
Веселина Савова:
„Откриваме Международния панаир на занаятите и изкуствата“Булгарика“, както винаги на 1 август от 20 часа на сцена „Раковина“ в Морската градина. В концерта, ще участват Танцов ансамбъл „Гергана” и лауреати на наши и международни конкурси, като Теди Ганчева, например, която наскоро имаше самостоятелен концерт, заедно с Орлин Павлов. Учавстват още и лауреати от вокалния клас на Мила Маврова.“
Пожелавам успех на седемнадесетото издание на най-голямото арт-изложение в България.
Веселина Савова:
„Благодаря.“
Разговаря: Нелия Жекова