Интервю на Николета Стойчева
- Г-н Цветанов, по целия свят, като че ли, върви една тенденция и тя се превръща в мода - политиците да бъдат обвинявани в какво ли не. Но в същото време върви и тенденцията те да не бъдат осъждани за техните обвинения. Това означава ли, че още преди да бъдат отправени тези обвинения, като се знае, че няма доказателства по тях, целта е определени хора да бъдат омаскарени? Нека тръгнем по-отдалеч и после ще преминем към конкретния случай с Вас.
- Не бих искал да правим аналогия с моя случай и други, които са в Европа и в света. Мога да кажа, че всичко това, което се случва като обвинения спрямо мен, е абсолютно несериозно, защото под никаква форма не съм давал подобни разпореждания, нито съм помислял да правя такива разпореждания, но, разбира се, че трябва да мине този период и да може да се свърши политическата работа, която е възложена в този процес.
- Казахте възложена?
- Няма как по друг начин да си го обясня.
- Тоест според Вас някой, лице или политическа сила, е възложил това. На кого?
-Давам фактите. Сергей Станишев вкарва анонимен сигнал в началото на кампанията. След това започва проверка, излизат някакви данни. След това имаме основания за образуване на досъдебни производства. В един момент се казва, че имунитетът е пречка, за да може да се води това разследване. Дори не съм се запознал с папката, която е внесена.
- Прокуратурата заедно с искането за свалянето на имунитета е внесла в секретното деловодство на НС доказателствата, които има, за да може народните представители да вземат обосновано решение дали да гласуват за свалянето на имунитета. Вие всъщност предотвратихте това. Защо не се запознахте с доказателствата на прокуратурата?
- Защото съм убеден, че няма абсолютно никакви доказателства в тези твърдения, които бяха лансирани в продължение на повече от месец и половина. Те доведоха до политическо говорене от всички политически партии от тройната коалиция- „Атака”, БСП и ДПС, които днес ни управляват. Това ще стане факт, когато приключи всичко. Всеки говори за незаконните подслушвания и как съм ги поръчвал, а всъщност главният прокурор каза, че към настоящия момент няма доказателства в тази посока и е назначена експертиза.
- Главният прокурор миналата седмица каза, че няма все още събрани доказателства за наличието на незаконно подслушване в МВР, но че има достатъчно събрани доказателства в момента, в който бъде свален вашият имунитет да Ви бъдат повдигнати обвинения по чл.285 от Наказателния кодекс, който е за това, че Вие в качеството Ви на министър на вътрешните работи не сте упражнили достатъчен контрол върху вашите подчинени от служба СДТО и те са осъществявали подслушвания, които излизат извън законовите рамки.
- За това, което в момента се случва, прокуратурата трябва да има някакви основания, на които да са уповава. За всичко това, което се лансира в публичното пространство от политици, от прокуратурата, защото делото знаете, че е засекретено, само можем да гадаем и да предполагаме. Нека да изчакаме да приключи всичко и ще видите каква ще бъде истината. Но важно е всички, които правораздават от парламентарната трибуна и главният прокурор, дали тогава ще имат доблестта да се извинят, защото той беше въвлечен в този политически сценарий, който наблюдавахме през тази предизборна кампания. Всичко това доведе до нечиста служебна победа на тройната коалиция и да се състави правителство, което да управлява страната. Това обаче не отговаря на обществените нагласи.
- Правилно ли Ви разбирам, че вие обвинявате в прав текст главния прокурор на Република България в говорене на неистини, в твърдения, че има доказателства, които не съществуват?
- Не, не казвам главният прокурор, казвам прокуратурата, но тя е под негово ръководство.
- Може ли всъщност министърът на вътрешните работи да бъде обвиняван за използването и законното или незаконно прилагане на разузнавателни средства?
- Всичко е възможно, защото виждаме, че вече е факт. Но дали ще има някакъв резултат, който да бъде с достатъчно доказателства, мога от сега да ви кажа, че няма как да има доказателства в тази посока и няма как да се търси това правораздаване, за което се говори от политическите лица.
- Нека да изясним чисто законодателно каква е постановката за използване на СРС-та в този момент, защото предполагам, че голяма част от хората не знаят.
- Закона много ясно е разписал компетентностите на всички, които имат отношение към прилагането и използването на СРС-та.
- Каква е вашата роля в този процес?
- Моята роля е да се съглася с всички процедури, които са изпълнени преди това. Трябва да има мотивирано искане от заявителя за това искане. Това е оперативната служба или прокуратурата. След, което минава през съдебна санкция за даване на разрешение и това, което всъщност прави министърът на вътрешните работи е след неговия подпис да започне експлоатирането на това СРС.
- Вие имате ли право да откажете поискано от прокурор използване на СРС?
- Трябва да Ви кажа, че единственото, което следя и това, което имам като компетентност, е да не надвишаваме срока от 180 дни. Съдът е органът, който разрешава използването на СРС. Когато дойде мотивирано искане, подписано от съдия и министърът на вътрешните работи е написал „не”, това означава, че в момента щях да бъда с много повече обвинения, защото всъщност веднага ще кажат, че съм възпрепятствал дадена разработка или разкриването на едно тежко престъпление.
- Нека поговорим малко по-конкретно за обвиненията по конкретния член от Наказателния кодекс. Нека изясним, че до момента обвинения по този текст не е имало към никой. Отваря ли се оттук нататък кутията на Пандора всеки министър да може бъде обвиняван за всяка нередност, извършена от негов подчинен, за която той не е знаел или е разбрал, след като е тръгнало конкретното разследване?
- Няма министър, който да е застрахован от това да не му се подвига обвинение. По чл. 285 поне аз не знам до сега да има повдигнати обвинения и до колкото знам няма и осъдено лице в България, но в момента адвокатите проверяват съдебната практика, за да мога да бъда по-категоричен,
- Защо е било необходимо да се закупи тази мобилна техника за подслушване?
- Всяка една правоохранителна система трябва да може да бъде адекватна и да може да реагира на новите предизвикателства, които има в съвременния свят. Във всяка една държава се използва подобна техника, дори с много по-широк параметър на софтуер и хардуер. Това, което беше изведено от прокуратурата, е на база техни предположения, а не на база експертиза. Калин Георгиев много ясно каза, че от проверката, която е направена, е ясно, че няма изтрита информация. Тази информация е архивирана и за нея е уведомена прокуратурата.
- Било ли е практика в МВР да се дават устни нареждания за използване на СРС-та?
- Всичко това е толкова несериозно, че не си заслужава да го коментира човек, защото в МВР всичко, което се е случвало, е да се спазват законите. Няма министър, който да си позволи лукса да разпореди незаконно използване на СРС.
- Подозирате ли, че някои от тези бивши директори на служба СДТО, които са били разпитвани, са посочили Вас?
- Аз знам, че не съм давал такива разпореждания. Убеден съм, че и те няма как да твърдят обратното.
- Г-н Цветанов, вие отложихте свалянето на имунитета си заради планирано предварително пътуване до Брюксел, където проведохте редица срещи с ръководството на ЕНП. В разговорите Ви с тях, какво Ви казаха те за случващото се в България?
- Определено са обезпокоени от политическата ситуация в България и са притеснени за управлението на тройната коалиция-социалисти, либерали и националисти. Най-неприятното е, че всичко това, което ще се случва в държавата, ще бъде с много тежки последствия. Видно е, че начинът, по който беше формиран този кабинет, подкрепата, която беше дадена от лидера на „Атака” показа едно- имаме една конфигурация на три диаметрално противоположни партии с различни политически послания в предизборната кампания и единственото, което ги обедини, това е реваншизма, омразата към ГЕРБ и разбира се проруските интереси, които ще бъдат защитавани със съответните енергийни проекти. Видно е как се правят рокадите в МВР, в сектора за сигурност.
- След изказванията от ЕНП последва светкавична реакция от председателя на ПЕС Сергей Станишев, който каза, че фактът, че Вие пренасяте тази тема в Брюксел е продължаване на вашата политика за предателство на България. Тази теза беше повторена и от новия външен министър и досегашен евродепутат Кристиан Вигенин. Нека само припомним, че по време на управлението на ГЕРБ евродепутатите и на БСП, и на ДПС, и на либералите остро критикуваха правителството на ГЕРБ.
- Това, което съм направил аз, е да запозная нашите партньори в ЕП, защото знаете от 2007г. България е част от ЕС и България проведе първите избори за ЕП. Всички политики, които се правят в националните парламенти, трябва да кореспондират и с политиките, които се правят в ЕП. С присъединяването на България към ЕС е въведен механизъм за оценка и сътрудничество, за да се следи за напредъка за покриването на тези дефицити, които са в организирана престъпност и съответното законодателство. Всичко, което сме правили през тези 4 години, сме го правили в партньорство с ЕК, винаги сме правили обществени обсъждания.
- Ще продължат ли евродепутатите на ГЕРБ практиката на евродепутатите на БСП и ДПС по времето, когато те бяха в опозиция?
- Ние ще бъдем градивна опозиция и никога няма да направим политики, които да бъдат в ущърб на България. Аз смятам, че е наше задължение да информираме ЕП и ЕК относно това, което се прави в момента от тройната коалиция, защото иначе обричаме членството на България да бъде поставено под въпрос и разбира се да има санкции относно финансовите параметри.