Варненската туристическа камара Георги Шипковенски.
- Какви теми бяха обсъждани на скорошното заседание на Обществения съвет по туризъм?
- Беше докладвано за резултатите от проведените туристически борси, на които присъства община Варна. До този момент това са борсите в Хановер, Щутгарт, Прага, която завърши наскоро, и борсата в Истанбул. Предстоят борсите в Мюнхен, Санкт Петербург, Киев, Москва, Букурещ. Както виждате, застъпена е рекламата на най-активните пазари – немския и руския, но с едно разширение в географията на туристическите изложения – за пръв път ще има участие в Дубай, есента планираме участие в Познан, Будапеща и може би в Новосибирск.
- Можем ли да кажем, че тази година кампанията е по-активна?
- Общо взето е съпоставима. Община Варна заявява участията на туристическите изложения след консултации с неправителствените организации в бранша. Предложенията се обсъждат на консултативния съвет и по-правило влизат в графика на община Варна за участие в световните туристически изложения.
- Ефективна ли е тази рекламна стратегия и има ли нужда Варна от допълнително промотиране?
- Ако погледнем данните за гостувалите у нас туристи през миналата година, които получихме съвсем скоро от летище Варна, заключението може да бъде само в тази посока – че рекламата в сферата на туризма е ефективна. Например за двата ни основни пазара – руският е с ръст от 20%, ръстът на германския е 14%. За отбелязване е фактът, че Беларус на практика удвоява броя на гостувалите у нас граждани – над 100% е ръстът там. Явно берем плодовете на промоционалните си усилия.
- Къде е добре тази реклама да бъде разширена, на кои пазари трябва да наблегнем?
- През тази година се появяват изложения, на които в предходните години община Варна не е участвала – такива са Будапеща, Прага, Дубай, вероятно и Новосибирск. По този начин се разширява палитрата от борси, на които се представяме. Че тази политика е успешна, говори и ръстът на събраната туристическа такса, която за 2012 година е в размер на 4 388 000 лева – осезаемо по-голяма сума от предходната година. Определено можем да кажем, че 2012-а беше една добра година за туризма.
- Какви са очакванията за предстоящия сезон?
- Информацията, която ни подават туроператорите до момента, е, че очакват ново увеличение на броя на туристите. Какво ще е то, ще стане ясно, когато мине берлинската борса - това е едно от най-важните изложения в Европа заедно с московската борса. Тогава ще има по-ясна картина, но, общо взето, големите немски туроператори дават обнадеждаващи сигнали.
- Как се финансира участието на Варна на тези борси?
- Финансирането идва от община Варна след решение на Общинския съвет част от реализираната туристическа такса да се насочва за популяризиране на Варна като курортна дестинация, и по-специално участието на туристически изложения. Друга съществена част отива за издръжката на туристическия информационен център, за рекламни материали, както и за други прояви с такава насоченост. През миналата година Варненската туристическа камара организира кулинарен фест. Ежегодно, вече 5 години, правим Черноморски туристически форум, посветен на различните видове туризъм. За такива прояви община Варна дава своята подкрепа.
- Нужно ли е брандиране на Варна?
- Мисля, че Варна вече е утвърден бранд. Туристическите комплекси в района са запазени марки с половинвековна история. Не мисля, че Варна има нужда от отделно лого – достатъчно е логото на страната.
- Какво очаквате да се промени през тази година?
- Ние при всички случаи зависим от двата основни пазара – немския и руския. Те, за щастие, в последната година, а и малко по-назад във времето, вървят нагоре. Защото от други пазари имахме сериозен отлив. Диференцирането на пазарите обаче дава възможност за уплътняване на базата и реализирането на повече нощувки. Напоследък все по-важен за нас става румънският пазар, трайно наложил се с уплътняване на базата в по-краткосрочен план, особено по празниците. Естествено, ние обръщаме по-голямо внимание и на важни пазари в миналото като Чехия, Полша, Швеция, където също се надяваме на ръст.
- Ще има ли промяна в типовете туризъм през тази година? Ще бъдем ли отново дестинация за алкохолен туризъм?
- Алкохолният туризъм не е характерен за северното крайбрежие. Това е една по-млада категория туристи, които пребивават по принцип на юг. Всяко разчупване на формулата слънце - въздух - вода – това, което имаме да предложим като даденост, би довело до желани резултати. През есента организирахме поредния форум, този път за здравния туризъм, и стана ясно, че разполагаме с всичко, за да има успех този специализиран вид туризъм – и минерални води от всякакъв тип и характер, и адекватна и оборудвана база, и висококвалифициран персонал. Така че това несъмнено е направление, което би било ефективно за развитие. Естествено, Варна има потенциал за развитие и на културен туризъм, при който туристите са с по-дълбоки джобове, и това би било от полза за всички.
- Каква е прогнозата ви за предстоящия сезон?
- Следвайки логиката на данните, предвиждам един ръст от 3 - 4% за тази година, което на фона на минали години, в които сме имали и спад, е доста добър показател. Ако и тази година постигнем ръст, значи трендът е позитивен и развитието ни е в правилната посока.