Тя поясни, че тъй като ДКС са общинско търговско дружество това създава невъзможност за кандидатстване по евро проекти. Въпросите за покриване на Летния театър, за закупуване на оборудване и други по тази линия остават неразрешени. По думите на Димова е много по-лесно една държавна културна институция с подкрепата на община Варна да види какви биха били възможностите за кандидатстване по евро програми, за да може тази перла на нашия град да заблести за по-голям отрязък от време. „Виждала съм по други фестивала в Европа покрития с модули на пилони, при които покритието се слага и включва само когато има проблеми с времето.“
Според нея при промяната в стопанисването на емблематичната за града сцена ще има и други разлики. „При управление на ТМПЦ в летния афиш би могло да се очаква едно много по-голямо богатство, по-голямо разгръщане на творческите възможности и специфично програмно менижиране. Всички общински фестивали биха запазили своето място във фестивала и културния календар на Летния театър, ще бъдат поканени за гостуване и звезди от всички жанрове.“
Акумулираните средства дори приходите от по 100 000 лева, които носи Летния театър не могат да спасят минусовите баланси на ДКС, добави Димова. „Много е жалко, когато тези средства не отиват в по-богат културен календар, за нови премиери и за подобряване на материалната база, а отиват за погасяване на пасивите на дружеството, което я стопанисва.“ Димова посочи още, че в стаите, където гостуват международни звезди няма дори климатик. Според нея средствата които се акумулират от експлоатацията на Летния театър трябва да отиват за правене на култура, подобряване на материалната база и за нови културни проекти.
„От средно 100 000 лева приходи на сезон, 27 500 лева са от наеми от продукциите на ТМПЦ за 11 вечери, а над 15 - 20 000 лева са средствата давани от дирекция „Култура“ за тази година. Или това прави 50% от приходите на тази зала идват от ТМПЦ-Варна и Община Варна. За какво мениджиране тогава говорим, когато на масата идват само 50 000 лева.“
Димова заяви, че ще поеме гаранцията за работещите професионалисти към Летния театър при положение, че Общинския съвет във Варна реши да подкрепи предложението за прехвърлянето на управлението на сцената на ТМПЦ-Варна. Тя добави, че днес в 14:30 часа е приключило общото събрание на Театрално-музикален продуцентски център. Взети са три решения. Над 90% е подкрепата за предложението на кмета за промяна в управлението на сцената на Летния театър и за излъчване на делегати, които да присъстват на сесията, за да могат за защитят интересите на сцената. Това според Димова е нужно и за да се спре със злоупотребите на някои политици, които искат да се изтрие културата на Варна преследвайки си собствените политически агитации. „Културата на Варна не може да бъде изтривалка на някакви политически лидери, които не се знае до кога ще са лидери на общинско ръководства, както и за тяхното желание да яхват в момента вълната и да настройват различни организации. Много НПО-та се обадиха в подкрепа на това сцената да бъде съхранена и да не се рискува нейното бъдеще и многогодишен календар. Вече има такава и от фондация „Международен балетен конкурс“.“
Димова разясни и искането, което е отправила като директор на Театрално-музикален продуцентски център през изминалата седмица до кмета Кирил Йорданов. „С ДКС за трета година съвместно правим Опера в Летния театър. Преди 3 години ние възстановихме след 20-годишно прекъсване оперните спектакли. Разбира се това е емблематична сцена за нашия град. Това, което наблюдавам и ме безпокои са противоречивите сигнали, които идват за финансовото състояние на управляващото дружество в момента тази емблематична за града ни сцена. Няма да крия, че след като съм разбрала състоянието на отчетите за 2011 година съм изключително разтревожена за бъдещето на този театър. Тревогата ми идва от това, че в последните години данните показват, че от едни 56 000 лева приходи с ДДС за 2009 година, след като започва изданието на Опера в Летния театър през 2010 година тези приходи за търговското дружество скачат от 100 000 и нагоре. ? от тази сума са средства, които ТМПЦ-Варна плаща, като наем на тази сцена. До миналата година бяхме на партньорски отношения в проценти, защото това ми позволяваше методиката на Министерството на културата. През 2012 година преминах на договор за наем. Договорът за наемането на сцената на Летния театър за 2012 година е на стойност 27 500 лева за сезон. Стигаме до парадокса от държавната институция, труда на артистите да се изплащат средства на търговско дружество, което по смисъла на Търговския закон е общинско, но частно. Не се гледа добре в ЕС на тази практика държавна културна институция да влива пари в търговско дружество, но ние сме принудени да го правим, защото трябва да работим. Миналата седмица при гостуване в Бургас се оказа, че на колегите ми от Операта в Бургас се предоставят безвъзмездно от общинското дружество над 20 вечери. Всичко това ме мотивира да направя искането до кмета и очакваме становище.“
По думите на Димова това, че Борислав Гуцанов е поискал оставката й е негово право, но нито той я е назначил за общински съветник, нито може да я уволнява.