- Г-н Христов, данъчните декларации на местните управляващи бяха изнесени в пресата. Вярно ли е, че през изминалата година сте закупили един декар земя за сума по-малка от 1000 лева?
- Първо искам да кажа, че журналистите, преди да напишат подобни неща, трябва по-добре да четат, защото декларацията е публична. Това е декларация пред Сметната палата, където всеки от районните кметове е задължен да публикува това с какво имущество разполага. Аз мисля, че неприятният момент от това, което излезе в медиите, е, че беше представено така, все едно през 2011-а съм си купил всичко.
- Всъщност така е публикувана информацията, че само за една година освен един декар земя, която притежавате, имате и още три апартамента, гараж и лозе.
- Така е, но ако бяха публикували самата декларация пред сметната палата, щеше да стане ясно кое кога е придобито. Откакто съм кмет, от ноември миналата година, нищо не съм придобил. Гората я придобих по данъчна оценка, това е практика при изповядване на сделки с недвижими имоти. Знаете, че всички го правят. Аз бях все пак доста години адвокат. Имам подадени годишни данъчни декларации с доходите ми. Всичко е публично. Освен това беше ми извършена ревизия за 7 години – 5 плюс 2. Знаете, че по закон е пет години. Мен ме върнаха още две. Проверяваха още адвокати, които са декларирали по-високи доходи. Ревизията е налице. Всичко е наред. Така че моите вземания, моите хонорари са публични, платил съм данъците и нямам никакви притеснения от това нещо.
- Всъщност това, което беше изнесено като скандално в случая, е, че единият декар, който притежавате от гората, е на тази сума от 915 лева.
- Това е волята на продавача и на купувача. Сделката се извъшрва по данъчна оценка. Така че аз не виждам проблем тук. За мен интригата беше друга – че това съм го придобил, когато съм станал кмет, което пак ви го повтарям – просто не е иситна. Става въпрос за три апартамента. Единият апартамент сме го купили през 1994 г., в него си живеем. Той е седемдесет и няколко квадрата. Това ми е единственото жилище във Варна. Нямам друго. Апартаментът във Враца ми е по наследство, защото съм по баща от Враца. А пък апартаментът в София съм го купил с кредит и това също го пише в декларацията на Сметната палата, но интересно защо журналистите изпускат този факт.
- А вярно ли е, че всичко, което сте закупили, е резултат от годишната ви заплата?
- Годишна заплата адвокатът не получава. Адвокатите са със свободна професия и подават годишни данъчни декларациии за хонорарите, които са придобили, и съответно плащат данъка върху тях. Аз най-коректно и точно съм си подавал данъчните декларации, когато съм бил адвокат повече от десет години. Пак ви казвам, имаше ревизия, която ме провери, от която всичко е наред там. И нямам никакви основания да се притеснявам от нищо. Просто некоректно според мен беше поднесена тази информация, без да се споменават останалите факти от нея.
- Вие ще предприемете ли мерки срещу това, че изнесената информация съдържа неверни твърдения?
- Наиситна съдържа неверни твърдения. Казват, че притежавам 1600 квадрата лозе, а пък аз притежавам само 400 от цялото лозе, което е 1600. В декларацията го пише. Просто им препоръчвам да четат по-добре. Все пак регистърът е публичен. Всеки може да го прочете. И аз не съм притеснен, защото това публично е изнесено и всички могат да го проверят, всички граждани могат да влязат и да го видят.
- Все пак ще предприемете ли някакви мерки?
- Аз мисля, че мярката, която трябва да предприема, е да отговоря коректно. Тези хора, които са написали материала, да ме бяха попитали. Мисля, че това би била коректната позиция и позицията на едно нормално общуване, което би трябвало да бъде между медиите и представителите на властта. Това е коректно и ако ме поканят примерно да изразя позицията си, мисля, че най-редно е да я изразя пред медията, от която тръгна материалът, защото те го написаха това нещо и ако ме поканят, ще отида при тях с годишните си данъчни декларации, с нотариалните актове. В документите пише кога е купено и мисля, че ще стане ясно на всички за какво става въпрос.