Той благодари за българското домакинство за среща на сирийската опозиция и че външният министър е успял да събере много опозиционни фракции, които влязоха в диалог. Колкото до клането в Хула, Уорлик каза: "Подобни действия са неприемливи не само за САЩ, но и за международната общност. Невинни жени и деца бяха убити от правителствените сили за сигурност. Що за правителство би сторило това на собствения си народ? Всички желаем Сирия да стане стабилен регионален лидер, който спазва човешките права. Истинско предизвикателство за международната общност сега е да съдейства за тази промяна".
Той каза, че не може да прогнозира дали ще има резолюция от Съвета за сигурност по глава седма от хартата ООН, което означава някакъв вид мироопазваща или мироналагаща мисия в Сирия. "Всички сме насърчени от решението да се изпрати мисия на ООН в Сирия. Това ще допринесе за спасяването на животи и отправя послание, че международната общност говори с един глас. Всяка една страна осъди случилото се в Хула. Това е човешка трагедия, която просто не трябваше да се случва в 21-ви век - особено в страна като Сирия с такава забележителна история. Не знам какъв е изходът за Сирия. Както споменах, това е огромно предизвикателство за света и въпросът трябва да бъде обсъден от правителствата в Съвета за сигурност.
Но според общественото мнение в Европа и САЩ тази международна общност, или този политически елит, няма политическата воля да действа поради ред причини. А ситуацията в Сирия определено стигна точката, от която връщане назад няма. Според някои има два варианта - законовия - чрез резолюция на ООН или както посочи лидерът на Сирийската опозиция Галиун - отговорността да поемат групата Приятели на сирийския народ, в която влизат вашата и моята страна. И ако говорим на нещо, което ни води до военни действия, очевидно те не могат да се случат без намесата на американската армия, както ясно се видя в случая с Либия. Готово ли е правителството на САЩ да се ангажира в подобно начинание в този момент на икономическа криза и на предизборна кампания. Ето - г-н Мит Ромни вече си осигури номинацията на републиканците, а пък американците като че ли не са много склонни да позволят на президента Обама да действа в Сирия", казва посланик Уорлик.
И добавя: "Лидерите в моята родина ще трябва да вземат тези решения, свързани с употребата на сила. Мисля, че никой не желае да има повече насилие в Сирия или в Близкия изток. Всички се надяваме президентът Асад да чуе призивите на международната общност. Това, което наблюдаваме в международен план е нарастващ натиск върху него. Какво още ще е нужно? Не съм сигурен. Но натискът не идва само от САЩ, а от целия свят и от президента Асад зависи да вземе правилното решение".
И по-нататък: "Всички държави, включително Русия, споделяме едни и същи цели за Сирия. Искаме да видим стабилно правителство, което спазва правата на своите граждани. На никого не му е приятно да налага санкции и да поставя режима в изолация. Това важи както за САЩ, така и за Русия. Ние имаме разногласия относно начините за постигането на целта. Затова съществува ООН, където да обсъждаме тези въпроси. Не винаги ще сме съгласни помежду ни, но се надявам да успеем в постигането на общата цел за стабилизиране на тази държава, която се разпада", казва Уорлик.
По повод на своето заминаване от страната, посланикът заявява: "Искам да подчертая факта, че аз не съм отзован по някаква причина. Това е нормална процедура за мен. Наистина, вече е обявен следващият посланик в София. Но има дълъг процес по неговото утвърждаване от американския Сенат. Всъщност не знам още кога точно ще си тръгна и спекулациите в пресата, че едва ли не заминавам следващата седмица, са неверни. Спекулациите, че съм направил нещо нередно и затова си тръгвам - също са неверни. Много американските посланици по целия свят сега преминават една и съща процедура на ротация, включително и съпругата ми в Белград. Обикновено мандатът е 3 години, а ако аз прекарам тук 2 години и 9 месеца или 3 години и 3 месеца, това е съвсем нормално".
Колкото за енергетиката "една от най-важните теми, които аз повтарях е диверсификацията. Разбира се, от европейците зависи дали да строят Набуко или не. Но като цяло - Южният енергиен коридор е важен път за разнообразяване на енергийните доставки за Централна и Източна Европа. Тече дискусия как точно трябва да изглежда той - дали да е Набуко или вариант на Набуко. Ние се надяваме да има алтернативни доставки, което е важно за този регион и неговата енергийна сигурност. Не знам какво ще е бъдещето на Набуко, но процеса на диверсификация е бавен - както в България, така в САЩ. Нужно е време да се изградят тръбопроводи, междусистемни връзки, да се проучат собствени енергийни ресурси, да се заложи на възобновяеми източници и така нататък", казва Уорлик.
Той коментира и правосъдната и правоохранителна система: "Справянето с престъпността и корупцията в България е труден процес. Ще са нужни сериозни усилия още дълго време - от това правителство, от следващото и от по-следващото. Все пак съм окуражен от някои новини - ето дори тези дни бе арестуван прословутият международен наркотрафикант Брендо. Дойде новината и за екстрадирането на друг трафикант от Дубай. Също и случая с Гриша Ганчев. Някои мислеха, че тези хора са недосегаеми. Много е важно да се изпрати сигнал, че никой не стои над закона". И добавя: "Не е важно само да извършиш арест, а трябва цялата система да работи. Хората трябва да получат увереност, че всеки престъпник - независимо колко е богат и силен - ще бъде съден и вкаран в затвора. Ние имаме чудесни отношения на ниво служби за сигурност с българското правителство и напълно им вярваме.
Правоохранителните ни органи работят съвместно по някои случаи и обменят чувствителна информация. Сътрудничеството ни никога не е било по-добро. Но отново се връщам на това, че цялостната система трябва да работи. Да се осъждат ефективно хората, да се пращат в затвора, но и да се спазват техните права. Това се подчертава и в нашия доклад. Без върховенство на закона - нищо друго няма да има успех. Ако искате да привлечете чуждестранни инвестиции и хората да имат доверие в правителството, основата за това е законността. Затова искаме да видим постоянни усилия на правителството за справяне с тези проблеми", казва Джеймс Уорлик.