През периода от 01.06.2011 год. до 15.09.2011 год. на територията на ОД на МВР –Варна, бяха регистрирани общо 1476 ПТП. От тях 230 са тежки с 5 загинали и 289 ранени. От тежките ПТП , регистрирани през лятото на 2011 год., 44 са с участието на деца и юноши до 17 год. възраст, от които са ранени 44 деца, няма загинали.
Разпределението им по категории участници в движението от ранените е следното: 20 са пешеходци, 15 са пътници , 6 са велосипедисти и 3 са мотопедисти.
Тяхното разпределение по възрастови групи е следното:
- до 6 годишна възраст – 10 ранени деца, от които 3 са пътници и 7 са пешеходци,
- от 6 до 9 годишна възраст – 8 ранени деца, от които 6 са пешеходци и 2 са пътници.
- от 10 до 14 годишна възраст – 16 ранени деца, от които 7 са пътници, 4 са пешеходци, 4 велосипедиста и 1 мотопедист.
- от 15 до 17 годишна възраст – 10 ранени деца, от които 3 са пътници, 3 са пешеходци , 2 велосипедиста и 2 са мотопедисти.
От началото на 2012 год. до настоящия момент /28.05.2012 год./ на територията на град Варна и региона са регистрирани общо 1393 ПТП. От тях 239 са тежки със 9 загинали и 279 ранени. В сравнение със същия период на 2011 год. броят на тежките ПТП е по-голям с 36, загиналите са с 5 по- малко и ранените с 39 повече.
От посочените тежки ПТП за изминалия период на 2012 год., 33 са с участието на деца и юноши до 17 годишна възраст. Няма загинали, ранени са 35 деца и юноши, като разпределението им по категории участници в движението е следното: 16 са пешеходци, 17 са пътници, 1 велосипедист и 1 мотопедист.
Като анализираме и определяме причините за нещастията на пътя, добре е да опознаем и изучим характерните прояви на детското поведение в движението - да се поставим на място на децата и вземем мерки за избягването им. Да имаме в предвид, че те живеят със своите емоции, действащи независимо от околната обстановка и единствено под влияние на своето настроение те следват безразсъдно моментното си желание, без да се съобразяват и без да преценяват пътната безопасност. Затова родители, учители и възпитатели трябва да познават проявите на децата на пътя и да спомогнат в обучението и възпитанието им по безопасността на движението.
Анализът на пътно-транспортната обстановка за територията на Варненски регион показва,че няма изявени места с концентрация на ПТП с участието на деца и юноши, но независимо от това в някои райони и отсечки от уличната мрежа, рискът от възникване на ПТП с участието на пешеходци,в т.ч. и деца е по-голям.Това са така наречените места с повишена потенциална опасност от възникване на ПТП.За територията на град Варна това са районите на училищата,чиито спортни площадки са притегателен център за децата дори и по време на ваканцията.Опасни зони се явяват и улиците,водещи към морската градина и плажната ивица,също любими места за игра на подрастващите през горещите летни месеци.
Анализът в национален мащаб показва, че всяко трето от загиналите деца е излязло внезапно на пътя /между паркирали, спрели или движещи се МПС/Децата са опасност в движението, когато са с летни кънки,колички, ролери, скейтбордове и др.Да припомним и това, че когато децата играят с топка и тя се търкулне между превозните средства, те трябва да се оглеждат много добре, а и шофьора преди да предприеме потеглянето да огледа от всички страни автомобила си. Рисковано е, когато автомобилите се придвижват на заден ход, даже и на метър разстояние.
За децата няма безопасен път от дома до спортната площадка или училищния двор и обратно,ако родителите не са се намесили в определянето на безопасния маршрут.Статистиката показва, че през делничните дни нещастните случаи са повече от тези през почивните дни. Тогава, когато родителите са на работа,децата използват всяка минута за игри и лудории.Децата-велосипедисти също са потенциална опасност за ПТП.Броят им нараства с ускореното завръщане на велосипеда в бита.Децата се опитват да демонстрират на пътя майсторска езда, без ръце, да се возят по двама. Всичко това е пречка за нормалното им движение и ги поставя под заплахата на МПС.На родители, възпитатели и учители е ясно, че децата трудно преценяват сложността на пътната обстановка, те нямат формирани волеви задръжки, ориентировъчната им способност не е гъвкава и устойчива, което е и причина да не вземат правилни решения при критични ситуации на пътя и това ги прави най-застрашените участници в движението.Ето защо е необходима системна възпитателна работа с децата и учениците за изграждане на умения и навици за безопасно движение.
Задачата за опазване на децата, като участници в движението е от особена важност. Тя изисква ангажиране на усилията на широк кръг от обществото- Полиция, Общинска администрация, Училищни настоятелства, СМО, родители, водачи на МПС и най-вече възпитание и създаване на навици за безопасно движение у самите деца. В тази връзка е и провеждането на традиционната “АКЦИЯ НА ПОЛИЦИЯТА: “ВАКАНЦИЯ! ДА ПАЗИМ ЖИВОТА НА ДЕЦАТА НА ПЪТЯ!”.
Активната работа на полицейските служители в тази насока ще продължи през цялата лятна ваканция. Опазването на живота и здравето на децата ще бъде приоритет в дейността на служителите от “Пътна полиция” и през оставащата част от годината. Още преди края на ваканцията, както всяка година, съвместна комисия с представители на Сектор “Пътна полиция” и Община Варна ще извърши обход на районите на детските градини и учебните заведения и ще набележи необходимите мерки за подобряване на вертикалната и хоризонтална пътна сигнализация в посочените райони, а в последствие ще следи за тяхното изпълнение.
Един от най-ефикасните начини за подобряване на обстановката по безопасност на движението и ограничаване на пътно-транспортния травматизъм е превантивната дейност, с активно използване за целта на възможностите на местните средства за масово осведомяване. В тази насока са и следните основни препоръки на Пътна Полиция към участниците в движението и към родителите:
- Към водачите на МПС – Управлявайте с разрешената за движение скорост. Сядайки зад волана поставяйте винаги предпазния колан. Той е спасил не един човешки живот. Извън населените места спазвайте стриктно предписанията на пътните знаци, а в населените проявявайте особено внимание и предпазливост, когато в близост до платното играят деца. Помнете, че никой не е застрахован от тава да стане участник в ПТП.
- Към пешеходците- Пресичайте само на определените за целта места. Ползвайте пешеходните пътеки и подлезите, когато в близост има такива. Когато с Вас има дете, не го изпускайте от ръка и не разчитайте единствено на своевременните реакции на водачите.
- Към родителите – Не оставяйте своите деца в близост до платното за движение без контрол. От тях са възможни непредвидени действия. Те възприемат пътната обстановка по друг начин. Нямат реална представа за скоростта на движещите се МПС.
В заключение отправям апел към всички участници в пътното движение: ”Нека заедно да се включим в “АКЦИЯ НА ПОЛИЦИЯТА: “ВАКАНЦИЯ! ДА ПАЗИМ ЖИВОТА НА ДЕЦАТА НА ПЪТЯ!” Убеден съм,че съвместните ни усилия ще окажат положително въздействие върху обстановката по безопасност на движението,като по този начин ще намалим пътно-транспортния травматизъм с подрастващото поколение.