Още рано сутринта тя и екип на АПИ тръгнали за Перник на инспекция за състоянието на пътищата в областта. Направена е детайлна инспекция на магистралите Люлин и Струма и тестовете показват, че няма щети, доволна бе регионалната министърка. Така са построени магистралите, че да издържат на 8 по Рихтер, информира тя.
Екип на ВиК направил инспекция на язовир Студена. Спекулации са били твърденията, че е напукана язовирната стена и че има опасност за хората.
Това не е вярно, това беше подвеждаща информация, категорична бе Павлова. И до ден днешен се правят регулярни проверки на язовирната стена, увери министърът на регионалното развитие. През декември миналата година за последно е проверявана стената на язовир Студена и тя е в добро състояние.
Стената не е рискова, каза още Лиляна Павлова. Риск от скъсване на язовирната стена няма, не е имало и няма опасност за населението, изтъкна тя.
Затова и тя обикаляла населените места в региона, за да успокои хората. Следващата седмица екип от ВИАС ще направи замерване на язовирната стена, за да са още по-спокойни хората в региона. Проверени са и други ключови инфраструктурни обекти - болници, училища и детски градини.
В едно от училищата, което отвън е реномирано със средства от ОПРР, отвътре не е ремонтирано и е в тежко състояние. Арматурата стърчала от стълбището. Наложи се това училище да бъде затворено, уточни Лиляна Павлова. Днес там трябвало да се проведе матура, но заради състоянието на него
и на други учебни заведения е решено матурата в Пернишко да се отложи. Въпреки че има други училища, където могат да се проведат матурите, заради вторичните трусове, които се очакват, е решено също така да не се проведат матури заради евентуален стрес и паника при трус.
Поне в следващите 3-5, а може би и 7 дни вторичните трусове ще продължат, каза регионалният министър. Направен е анализ на пораженията на жилищата. Над 390 са сигналите за щети, посочи Павлова. Ще бъдат осигурени средства, включително и с дарителска кампания, както в село Бисер, за да се помогне за ремонта, подчерта тя. Ще се ремонтират само къщи със собственици и които са законно построени, поясни министърът.
Няма как държавата да подпомага незаконни бараки, категорична е Лиляна Павлова. Тя обясни, че нашето строителство е стабилно.
Стабилността на сградния фонд е добра, това обаче не трябва да ни успокоява да се грижим за жилищата си, заяви още Лиляна Павлова. Според нея спешно трябва да започне паспортизация на жилищните сгради, за да е ясно каква е конструктивната устойчивост на жилищния фонд.
Специални екипи ще инспектират жилищата, пострадали в Пернишко, за да знаят хората дали е безопасно да се приберат по домовете си. Имаме наличност за палатки, имаме готовност да направим и палатков лагер, изтъкна тя. Има осигурени места в училища и болници за настаняване на хората.
Веднага след първия трус премиерът Бойко Борисов наредил на финансовия министър да изготви план за подпомагане на евентуални пострадали сгради и хора. Това обясни и Симеон Дянков пред депутатите.
Обяснено е на хората как да попълнят документите за подпомагане, подчерта той. Кризисната комисия е готова да работи и в почивните дни, увери той. Разпоредено е децата от детските градини, които са пострадали временно в други ОДЗ-та. В бюджет 2012 има 85 милиона лева за бедствия и аварии, каза Симеон Дянков.
За щастие огромната част от тези пари са в наличност, допълни той.
Дянков обясни, че само законни сгради и строежи ще бъдат подпомагани от държавата. Задължение на държавата е да осигурява сигурността на хората в държавните и частните сгради, каза министърът на финансите, категоричен е той.
Следващата стъпка, която е предприета, е да се помисли за матурите в региона. Въпреки че е имало техническа готовност за провеждането им, уплахата в очите на хората е разубедила кабинетът да се проведат матури в региона. Това беше тежко решение, то е прецедент, но се радвам, че го взехме, обясни Дянков. Видяхме много деца, майки, които още бяха достатъчно уплашени, допълни той. Стана ясно, че бедственото положение в региона е отменено.
Преди това в Министерски Съвет двамата министри също обсъдиха темата за земетресението.
Щетите от него според събраната досега информация не са в големи стойности и по-скоро е необходима организация. Това каза след правителственото заседание финансовият министър Симеон Дянков.
Той добави, че стойността на щетите ще се изясни след като се подадат документите и съобщи, че е информиран за две детски градини и три училища в Перник, както и за две училища в Радомир. Дянков каза, че очаква образователния министър Игнатов да вземе решение временно някои детски градини да поемат и други деца.
Финансовият министър съобщи, че във фонда за бедствия за тази година са предвидени 86 милиона лева и съобщи, че в момента там има към 77 милиона лева, което според него е повече от достатъчно. Бюджетът върви добре каза още Дянков и заяви, че ако се наложи необходимост от допълнителни средства, ще бъдат отпуснати такива.
Лиляна Павлова допълни, че първите сгради, които ще бъдат ремонтирани, ще бъдат от публичния сектор, сгради на здравни заведения и от образователната система. За останалите сгради собствениците имат 14-дневен срок за окомплектоване на документите. Те трябва да представят документ за собственост, снимки на разрушеното и документ, че сградата е законна, посочи Павлова.