Това предвижда проектът на правосъдното министерство за изцяло нов Наказателен кодекс (НК), който да замени действащия от 1968 г.
От бъдещия НК отпада текстът за безделничество, по което бяха обвинявани проститутките. Същевременно за престъпление се обявява невнасянето на осигуровки от работодателя.
Намаляват затвора за отвличане
По-ниски наказания за отвличане предвижда изцяло новият Наказателен кодекс (НК), написан от Министерството на правосъдието. Само две години след като санкциите бяха завишени драстично, екип от водещи специалисти по наказателно право ги намалява чувствително.
Ако в момента в най-тежките случаи - когато при отвличането е проявена особена жестокост или са поставяни условия, действащият НК предвижда от 10 до 20 години лишаване от свобода или дори доживотен затвор, сега се предлага най-тежкото наказание да е от 5 до 15 години лишаване от свобода. В общия случай (когато няма никакви утежняващи вината обстоятелства) санкцията пада на от 2 до 8 години затвор, а в момента е от 3 до 10 години зад решетките
Очаква се намаляването на наказанията да предизвика силна обществена реакция. То обаче е напълно логично обясниха пред “Труд” юристи, участвали в писането на новия НК. В момента санкциите за отвличане са толкова високи в някои случаи, че присъдите може да надвишат тези за убийство, което е абсурд. За умишлено убийство в момента законът дава от 10 до 20 години лишаване от свобода и не предвижда доживотен затвор.
А има отвличания, за които е заложено това най-тежко наказание. Според юристи при толкова близки наказания за убийство и отвличане държавата изпраща послание на похитителите, че положението им няма да се промени към по-лошо, ако убият жертвите или заложниците си. Нещо повече жертвата на отвличане е очевидец на престъплението, а след това може да е граждански ищец по делото срещу похитителя. Така със санкция като тази за убийство се създава престъпен стимул. Защото похитителят би предпочел да се “отърве” от отвлечения, вместо да го държи жив.
561 члена
Новият Наказателен кодекс (НК), който трябва да замени действащия от 1968 г., беше публикуван от Министерството на правосъдието. Епохалният труд бе завършен след две години работа. Той се състои от 561 члена, които уреждат всички престъпления в България. В действащия текстовете свършват на чл. 419а. За 44 години НК е променян над 85 пъти. Министерството обяви, че до 15 май ще събира становища по проекта от институции и неправителствени организации. След това ще бъде проведена широка дискусия по текстовете.
Още преди година, когато беше огласена т. нар. обща част на НК, която урежда принципите на наказателната политика, стана ясно, че няма да се правят радикални реформи.
В нея не беше заложена очакваната промяна, която да въведе една нова категория деяния - простъпки, която да стои между обикновените нарушения на закона и престъпленията.
Сега Министерството на правосъдието обяви и особената част на НК, в която са всички престъпления от убийство до клевета. Тя беше написана от водещите специалисти по наказателно право у нас и слага край на много противоречия и неясноти в кодекса, които пречеха на ефективното преследване на някои престъпления.
До 3 години за непредпазливо убийство
Общият извод за новия НК е, че репресивността му намалява. Така един от авторите на проекта обобщи тенденцията за наказателна политика, която е заложена в него. Това влиза в противоречие с досегашната практика на правителството на ГЕРБ да решава проблемите с престъпността като увеличава годините затвор за всякакви деяния.
Макар да не намалява наказанията за тежките убийства, проектът за НК сваля максималната санкция за приготовление и подбуждане към убийство от 6 на 3 години затвор. Нещо повече - убийството по непредпазливост вече няма да е тежко престъпление и ще се наказва не с до 5 години лишаване от свобода, а с до 3 години.
По-малки “големи размери”
В повечето случаи наказанията не се променят или вървят надолу. Но новият НК създава предпоставка и за по-тежки присъди. Това става, защото се променят критериите за това кога предметът на едно престъпление е в големи или особено големи размери или пък от него са настъпили такива вреди.
Деяния като кражба и грабеж получават много по-тежко наказание, когато отнетото е в особено големи размери. Досега върховният съд приемаше, че особено големи размери са 140 минимални заплати или 37800 лв. Новият НК смъква прага на 100 минимални възнаграждения или 27 000 лв. За големи размери ще се приемат не 70 заплати (18 900 лв.), а 50 (13 500 лв.).
Даваш кола на пиян - вътре си
Всеки, който преотстъпи управлението на автомобила си на пиян или дрогиран шофьор, както и на водач без книжка, ще носи същата отговорност като него за причинена катастрофа с жертви и щети. Нещо повече - ще отговоря пред закона все едно, че сам е карал под въздействие на алкохол.
В момента няма отделен текст, по който да отговарят онези, които дават ключовете на шофьори убийци. Прокуратурата ги обвинява като помагачи, което не винаги се приема от съда. В проекта почти няма намаления на присъдите за транспортни произшествия спрямо действащия НК. В някои случаи са добавени глоби като алтернатива на затвор до 1 и 2 години или пробация. Най-голямото наказание за особено тежки катастрофи е 15 до 20 години или доживотен затвор.
Специален текст предвижда завишаване на присъдите за пияни или дрогирани шофьори, както и за такива, които бягат от местопроизшествието. Например за причинена смърт по непредпазливост на повече от едно лице наказанието от 2 до 10 години става от 3 до 12 години при употреба на алкохол, наркотици или при бягство.
В бъдещия НК обаче няма утежняващ текст за катастрофа на пешеходна пътека - нещо, за което настояха преди месец пред парламента майки на загинали деца.
И двама правят мафия
На една от промените в новия НК се разчита да улесни борбата срещу организираната престъпност.
От кодекса са премахнати трите форми, под които действа мафията - престъпна група, престъпна организация и организирана престъпна група (ОПГ). Сега всички те се наричат престъпно сдружение.
В момента, за да се наложи по-тежко наказание за убийство, прокуратурата трябва да доказва, че то е извършено по поръчение на ОПГ. А по закон тази група трябва да има поне 3-ма членове и висока степен на организираност. Така нечия смърт може да е дело на мафията, но ако обвинението не може да докаже строги връзки между замесените в атентата, той ще бъде наказан като обикновено убийство.
Престъпното сдружение по новия НК може да е и с двама членове, които да са трайно организирани, за да нарушават закона с користна цел.
Това ще е полезно при наказването на по-малките престъпни структури, които се появяват при преструктурирането на пазара на наркотици например.
Дилърите действат в малки групи, които не е задължително да имат връзки, каквито изисква действащият НК, за да получат по-тежко наказание за трафик на дрога. Тяхната дейност много по-лесно може да бъде доказана като престъпно сдружение, твърдят юристи.