Всеки трети - боядисан
Близо 30% от най-купуваните козунаци са богато омазани в жълта боя за яйца, показва изследване на в. “Труд” и асоциация “Активни потребители”.
За целта на изследването бяха закупени 7 различни козунака на случаен принцип от квартални магазини в София. Избрахме продукти само на български производители, които бяха предадени за лабораторен анализ в “Център по биология на храните” ЕООД.
Резултатът - два от изследваните обредни хляба се оказаха “подквасени” с оцветители, за да придобият нужния жълтеникав цвят. На нито един от етикетите обаче не бе изписано наличието на подобна добавка.
“Тези жълти бои са вложени, за да се прикрие липсата на яйца. Дори когато са ползвани яйца, пак обилно е добавен оцветител. Целта е търговски трик - козунаците да изглеждат много по-жълти и апетитни за окото на потребителя”, коментира д-р Сергей Иванов от “Център по биология на храните”.
Внимание! Възможни са алергии!
Жълтите оцветители не са вредни за здравето, но Еврокомисията забранява влагането им в хляб и тестени продукти, категоричен е Иванов. В лабораторията бе открит оцветител Е-102 татразин в един от козунаците. Той може да доведе до алергични реакции - например сред хора с непоносимост към аспирина, особено ако е вложен над позволената дневна доза - 7,5 mg/kg телесна маса.
В друга от пробите щъка Е-104 хинолин - т.нар. жълта смола, която при влагане над нормите при някои хора може да доведе до дерматит. Открити бяха и Е-110 - т.нар. жълт слънчев залез. За него има изследвания, че може да подбуди към екзема, генетични увреждания и др.
Потенциално опасни
“Фактът, че тези оцветители не са вписани на етикетите на козунаците, е сериозен проблем. Първо, защото на потребителя се предоставя заблуждаваща информация и, второ, хората, които проявяват алергии знаят кои Е-та да отбягват. Така че продуктите може да са опасни за тяхното здраве”, коментира пред “Труд” Богомил Николов от “Активни потребители”.
Той припомни,че за заблуждаващи етикети се предвижда глоба от 500 лв. по Закона за храните, а санкцията по Закона за защита на потребителите стига до 15 000 лв.
От Комисията за защита на потребителите увериха, че ако Агенцията по храните потвърди резултатите от изследването или “Активни потребители” им предоставят анализа, който доказва вложени оцветители, без да е посочено това на етикета, комисията ще се сезира за непозволена търговска практика.
Без яйца
Репортери на “Труд” попаднаха и на козунак, произведен в Хасково, на чийто етикет производителят е написал, че е без яйца. Не е ясно как е постигнатжълтият му цвят. За съжаление находката бе открита след като излязоха резултатите от лабораторните анализи на продуктите.
От “Активни потребители” припомнят, че най-сигурната проверка за качеството на козунака е възможна след покупката му. Ако при разчупване се разкъсва на конци, това е признак за качество. Освен това хубавият козунак тежи доста повече от хляба при един и същи обем, защото в тестото не се допускат набухватели и въздух. Асоциацията предупреждава, че пазарът изобилства от италиански козунаци, които са претъпкани с консерванти.
Търговци откликнаха на министър с готово тесто
Броени дни след като земеделският министър призова домакините сами да си месят козунаци и разпространи публично две рецепти, не дамите, а търговците отговориха на призива му.
В магазините в София и из страната вече се предлага готово козуначено тесто на цена от 2 лв. за 800 грама.
В Сливен потребителите масово купуват такова тесто с идеята да си изпекат евтин козунак по свой вкус.
Според сладкари това не е тесто за традиционен български козунак, а т. нар. козуначен микс, пълен с яйчен прах, сухо мляко, подсладители и подобрители - така наречените Е-та. Подсилен с доста химия, този микс може да има трайност дори седмица, докато традиционните козунаци са най-вкусни до 48 часа след като се изпекат.
Хубавият козунак има специфична златисто-кафява на цвят коричка. Тя обикновено е поръсена със захар, която се карамелизира по време на изпичането.
От Агенцията по храните предупреждават, че оцветителите Е-121 и Е-123 са абсолютно забранени за влагане.
Кокошки снасят в розово и зелено
Кокошки, отглеждани в Пловдивско и Великотърновско, се превърнаха в хит по Великден заради едно специфично свое качество - снасят шарени яйца. Пернатите са от холандската порода “Шинделар” и френската “Маран”.
Естествено оцветените яйца са зелени, розови и тъмношоколадови. По вкусови качества те не се отличават с нищо от традиционните кокоши продукти. Предимството обаче е, че по-мързеливите или претоварени с работа българи могат да си спестят боядисването им за празника.
Някои от редките птици нямат опашки. Отличават се и със синьо-зелени крака, бради и мустаци. Освен с атрактивен външен вид екзотичните кокошки се различават от другите и по особения си нрав, казват птицевъди.
Недостатъкът на тези кокошки е, че снасят едва по 180 яйца годишно и затова не могат да се използват в промишленото птицевъдство.
За бедните - обреден хляб по 1,50 лева
Обреден хляб, представян за козунак, предлагат магазините в цялата страна. Цената му варира от 1,50 до 1,80 лв. за 500 г. Най-вероятно това е козуначен микс, тъпкан със заместители и Е-та, коментираха хлебари.
Най-високата цена за козунак на пазара в момента е около 10 лв. за 800 г. Продуктът е вносен, с пълнеж от стафиди и полят с шоколад. Предлага се в луксозна опаковка.
В същото време цените на яйцата чувствително поевтиняха непосредствено преди празника. В София и в Пловдивголемите търговски вериги предлагат най-дребните с размер М по 23 ст./брой. В Русепо-големите яйца L вървят по 33-36 ст. и продавачите правят отстъпка само ако се купи цяла кора. В Плевенцената на яйцата тръгва от 28 стотинки за малките и стига до 34 ст. Според спестовни плевенчанки миналата година по Великден цените са били 17-18 стотинки. В момента те масово предпочитат да купуват “на ръка” от хора по селата, където цената е 24-25 стотинки.
Големите вериги в Сливенобявиха промоция - 30 броя яйца клас М за 7 лв.
По 13,50 лв./кг се предлага прясното агнешко месо в Хасково. Може да се намери и по 10-11 лева за килограм, но то при всички случаи е било дълбоко замразено, предупреждават търговци. Цената в Русе на агнешкия бут е до 15 лв. В дунавския град най-евтини са агнешките главички - по 3,50-4 лв. килото, а комплект дробсарма е 5-5,50 лв. Най-скъпо агнешкото се предлага в София и Пловдив. В квартални магазини бутът е от 14 до 18 лв./кг, ребрата - 12 лв., плешката е 14-15 лв./кг.
Кой кого лъже в надлъгването
Контролът по храните у нас е с яки бицепси. Толкова е стриктен, че без да им мигне окото, някои производители боядисват козунаците, вместо яйцата. И няма сила, която да ги спре.
На всеки празник е така - държавните органи ни лъжат, че контролират пазара, потребителите лъжат, че вярват на институциите, а в крайна сметка всички се оказват излъгани от производители и търговци еднодневки.
И този Великден маса хитреци поизтупаха и позаметоха мръсните си гаражи, изкараха колите от тях и започнаха да месят и пекат козунаци.
Как да не купи баба Пена от тях, след като пенсията й е 100-тина лева, а в мазето на блока предлагат козунак за 1,50 лв. Направо супер сделка! Ще нахрани и внучетата, дано само някое от тях не се окаже алергично, че пак ще има кавга със снахата.
Позната история, на чийто фон инспекторите от Агенцията по храните уж се скъсват от проверки, а боклуците не изчезват от пазара. Комисията за защита на потребителите отчита неуморни пазарни успехи, а няма кой една глоба да наложи за заблуждаващи етикети върху козунаците.