18 хиляди застъпници на политически партии и коалиции има в избирателните секции във Варна, което е рекорд за страната . В някои секции застъпниците са повече от гласуващите, а коридорите едва побират желаещите да следят за честни избори,
400 временни удостоверения за гласуване са издадени от ОД на МВР – Варна, от 18 октомври до момента.
Кандидатът за кмет на Варна Кирил Йорданов гласува в избирателна секция №135, която се намира в СОУ „Васил Друмев” в центъра на Варна. Той заяви, че е гласувал за една по-хубава и по-чиста Варна, за гарантирани старини на възрастните хора, оптимистично бъдеще за младите, добра инфраструктура, много инвестиции и повече работни места. Той отказа да даде прогноза за избирателната активност, като посочи, че това сега едва ли има значение след като само след няколко часа резултатите ще бъдат ясни. „Аз вярвам в програмата си и ако бъда избран за кмет ще я изпълня”, посочи още Кирил Йорданов. Той се нареди на опашка пред избирателната секция защото желаещите да гласуват бяха много. Около самата избирателната секция се наблюдаваше струпване на хора, засега изборният процес там протича нормално.
Водачът на листата за общински съветници Николай Апостолов гласува в секция 233 в училище „Гео Милев” във варненския квартал „Младост”. „Гласувах, за да продължим да градим Варна”, каза Николай Апостолов. Той очаква добра избирателна активност днес. „Политическите процеси в общинския съвет, на които станахме свидетели, ще мобилизират хората да упражнят правото си на глас, за да бъдат избрани достойни политици, които с грижа на добри стопани, да се отнасят към проблемите на града”, каза още Николай Апостолов.
В пета секция на СОУ „Климент Охридски” гласува и кандидатът за кмет на “Синята коалиция” Николай Недков. “Варна трябва утре да се събуди усмихната, каза Недков и допълни, че е гласувал за промяна.
Независимият кандидат за кмет на Варна Веселин Марешки упражни правото си на глас в Оздравително училище "Д-р Н. Димитров" в Евксиноград. Марешки разкри, че очаква по-висока избирателна активност, за да може промяната да бъде извършена още на първи тур. „Важно е да се гласува, за да намалим циганските и купените гласове", заяви кандидат-кметът.
В секция №8 в СОУ “Климент Охридски” гласува кандидатът за кмет Антон Луков. “Гласувах за промяната и за по-добро бъдеще на Варна. Искрено се надявам олигархичният модел на управление да остане само лош спомен, който всички варненци по-бързо да забравят”, каза след гласуването Луков.
Кандидатът за кмет на Варна Борислав Гуцанов гласува в избирателна секция №186, която се намира във варненската гимназия по химия. Той заяви, че е гласувал за промяната и изказа убеденост, че тя ще започне от Варна. Борислав Гуцанов посочи, че трябва да се прави разлика между отделните видове избори – за президент и вицепрезидент, кмет на община и общински съветници, като заяви, че не очаква висока избирателна активност. „За съжаление мисля, че избирателната активност във Варна и в национален мащаб няма да надвиши 50%”, заяви Борислав Гуцанов. Около избирателната секция не се наблюдава струпване на хора и засега изборният процес там протича нормално.
Кандидатът за кмет Добромир Джиков гласува за да се сбъднат мечтите на варненци и за да може Варна отново да стане морската столица на България. Това заяви самият той минути след, като пусна бюлетините. Джиков упражни правото си в 5-та изборна секция в уилище “Климент Охридски” в морската столица, малко след 9 часа. Традиционно той бе заобиколен от цялото си семейство. Кандидатът за кмет на Варна дори бе придружен от сина си Емил в тъмната стаичка, секунди след като съпругата му Диляна гласува. Добромир Джиков обяви, че очаква над 50% избирателна активност в морската столица.
Кандидатът за кмет на „Варна Утре” Костадин Костадинов гласува в училище „Стоян Михайловски” в Кайсиева градина
В две избирателни секции във Варна тази сутрин е търсено съдействие на полицията.
Към момента няма постъпили и сериозни сигнали за нарушения на обществения ред. Сигнали за агитация и купуване на гласове могат да бъдат подавани на председателя на секционната избирателна комисия, който трябва да уведоми Общинската избирателна комисия, органите на реда и прокуратурата, за да се реагира своевременно и бързо при подобни ситуации.
Различните урни, в които избирателите трябва да пускат бюлетини за президент и за местна власт, объркват хората в малките населени места. Това съобщиха от Института за социална интеграция. От рано сутринта в СИК № 13 на варненското село Николаевка, община Суворово се наложи на няколко пъти гласуването да бъде спряно. Оказа се, че бюлетини са пускани в урни не за съответния избор.
Три жалби са подадени в Общинската избирателна комисия във Варна до момента. Първата жалба е, че пред избирателни секции във Варна се разхождат граждани с големи табели с номера на бюлетина. Втората жалба е, че във варненска избирателна секция има разлепени агитационни материали на по-малко от 50 метра от секцията. В момента се прави проверка. Третата жалба е, че в секция 186 няколко граждани са гласували без имената им да са в избирателните списъци и са дописани в тях, а след това са отишли да гласуват в избирателна секция 200. Към 9.15 часа избирателната активност в община Варна е била 4,75% за избора за президент и вицепрезидент и 4,87% за кметове и общински съветници.