Първият самоубиец бе 29-годишен мъж, който се хвърли от моста в средата на февруари. Той се стовари на земята, а глутница кучета от съседни обекти го направиха плячка. Мъжът издъхна в спешния център на МБАЛ „Св. Анна“. По данни на лекарите човекът бил с психични отклонения и правил няколко опита да свърши със себе си. В края на май също мъж на 29 г. се хвърли от моста и почина на място, а водолазни екипи изтеглиха тялото му. Преди дни от желана точка на смъртта се хвърли 20-годишно момче. От мъка след скорошната раздяла с приятелката си.
Още през пролетта лекари от „Бърза помощ“ коментираха, че е крайно време съоръжението да се обезопаси. „Досега не съм чувал да се повдига темата за обезопасяването на моста, но и доскоро инцидентите не бяха толкова много. В полицията имахме годишно по един-два случая на самоубийство по този начин, а интересното е, че повечето стават около пълнолуние“, коментира зам.-кметът по сигурността и доскорошен шеф на полицията в града ген. Веселин Петров. Допълни, че дали е възможно поставянето на предпазни мрежи под съоръжението, следва да кажат специалистите, тъй като трябва да се има предвид, че отдолу минават кораби и това би могло да е пречка.
Не е мислено как да стане
Това е тема, която никога не е повдигана. Но може да се започне дискусия, да се мисли за финансиране. Според мен обаче най-важна е превенцията. Това коментира пък шефът на Областно пътно управление – Варна, Пламен Петков. „Мостът е безопасен от гледна точка на автомобилите, които преминават, така че съоръжението наистина е добро. Но технически не знам как би могло да се обезопаси допълнително срещу самоубийци. Допълнителни мрежи биха могли и да са пречка за преминаващите отдолу плавателни съдове“, разсъждава Петков. И все пак той намира, че не е излишно темата да се постави. Разбира се, според него не само техническото подсигуряване на моста би следвало да се дискутира, но и да се мисли за превенция в различни направления.
Лекарите: Лошото е, че темата може да отключи черна поредица
Дискусията за безопасността на Аспарухов мост според психиатрите има и своята негативна страна – да отключи черна поредица от скокове от същото място като алтернатива на всички останали суицидни методи. Според психиатрите много често се случва, когато в дадено населено място някой успее да се убие, това да даде кураж и на други, обмисляли собствената си смърт, като дори копират метода, тъй като се е оказал сполучлив. Затова специалистите са на мнение, че най-важното при предотвратяването на самоубийствата са не предпазните мрежи, а превенцията от страна на семейството, лекарите, полицията и обществото. Когато патрул забележи, че някой се мотае по моста и се чуди какво да прави, следва да спре и да се позаинтересува, а не да отмине. Същото се отнася и за случайните минувачи. Семейството пък може да обръща повече внимание на онези членове, които са изпаднали в униние, и да потърсят своевременно помощ и лечение за своя близък, преди той да е направил дори и плах опит да отнеме живота си. Здравните работници пък би следвало повече да се ангажират с превенция, като издирват пациенти с психични проблеми, но за това е необходима политика.
Самоубиецът винаги намира начин да постигне своето
Самоубийците, които категорично са решили да сложат край на дните си, не се спират пред нищо, коментират още психиатрите. Такъв човек винаги ще намери нов начин, винаги ще направи следващ опит, който ще е по-креативен, по-сигурен. Класически случай е историята на младеж, който бил варден от психиатрите и семейството си повече от година. Когато майката се убеждава, че синът й вече се чувства по-добре и е стабилен, решава да го прибере у дома. Още същия ден момчето полита от прозореца на осмия етаж пред очите на жената. В този смисъл психиатрите са песимисти, че една мрежа ще свърши работа, тъй като високите сгради в града са достатъчно и не всички могат да се обезопасят.
Как е по света
Дали ще се слагат предпазни мрежи по мостовете и високите сгради, дали ще се провеждат превантивни обществени и здравни програми, важно е да се обърне внимание на проблема и да се действа, за да бъде намален броят на жертвите.
В края на 2008 г. новините гръмнаха, че управата на „Голдън Гейт“ в Сан Франциско е взела решение да бъдат поставени специални мрежи под перилата на моста, в които да се улавят потенциалните самоубийци.
Висящият мост, дълъг 1280 м, който пресича залива Сан Франциско, е като магнит за хората, решили да сложат край на живота си. Изграждане на добавъчни съоръжения, които да предотвратят самоубийствата или поне да ограничат техния брой, е обект на дискусии още от 1970 г.
В борбата срещу суицизма се включи дори социалната мрежа фейсбук през март тази година. Програмистите се хванаха да разработват система, която позволява на потребителите да докладват за свои приятели, които съобщават, че възнамеряват да извършат самоубийство. Начинанието идва в резултат на данни за няколко случая, в които потребители на фейсбук са съобщили публично намерението си да се убият. Освен причините, поради които някой смята, че негов приятел е склонен да направи тази крачка, потребителят трябва да прати линк към мястото, където са публикувани съответните съобщения, пълно име на потребителя и информация на коя мрежа във фейсбук е член. Без да бъде оповестявана публично, опцията е била пусната за пробен период от три месеца, през които са били получени няколко сигнала - нито един от тях не бил нереален.