ИНТЕРВЮ НА ГАНИЕЛА АНГЕЛОВА
-
Нека да започнем първо с антиките – 21 хил. антики са върнати, голямо приключение е било докато ги донесете, нали така?
Да, беше едно приключение. Дойде едно писмо от Канада, че е прихванато голямо количество антики от България. След ангажиране на следствието и прокуратурата направихме един екип, който започна установяването на тези антики и какъв е техният произход. В рамките на една година този екип работеше с експерти от Министерството и наистина се оказа, че тези антики са български. Като продаваемата пазарна стойност на историята и ценностите нямат цена, те са безценни. Най-евтината тарифа за тази стока е около половина милион долара. Те струват много повече, но ако ги мерим по килограми сигурно толкова струват. След една година дойде и успехът, канадското правителство по техните закони можеха да го конфискуват, но благодарение на конвенцията, която имаме с ЮНЕСКО, която конвенция и канадците са приели, дойде решението, че можем да си приберем тези антики. Но възникна един проблем, че ако те ни ги изпратят сумата, която ще трябва да платим ще ни излезе около 300 хил. евро, но ние нямахме тези 300 хил. затова се наложи да отидем да ги вземем и да ги придружаваме като дипломатическа поща. Сега със същият този екип работим по едни прекрасни стари икони от Италия, искаме и тях да върнем и мисля, че доста напреднахме. Навремето много хора изнасяха и сега мога да кажа, че сме първото правителство, които ги връща.
-
Кога ще стане факт и това събитие?
- И италианското и българското правителство работим по този въпрос. Предстоят експертизи и от двете страни и когато се установи, че тези икони са български те ще могат да бъдат върнати.
-
Кога тези антики ще бъдат показани пред публиката?
- Има едно известно време, в което течат разни процедури на разследване, все още свързани с изнасянето на тези антики, но след 2-3 месеца ще ги дадем на нашият музей да ги притежава.
-
Нека си поговорим сега за музеите и най-вече за новооткритият музей за съвременно
изкуство?
Не ни ли обижда факта, че 20 год. при хубави бюджети, когато кажем думата култура и аз съм казвал, който види един побит кол, свързвайки с думата култура и с парите на културата аз ще го черпя до края на живота си. Аз зная, че в България думата ''мерси'' я няма, ние сме такъв народ. България не може да се лиши от идентичност, обидно е всички творци да търсят само чужди музеи, защото ние реално нямаме музеи.
-
Ще направите и кастинг за музейни работници?
Комисиите заседаваха, моята работа е да намеря средства и да направя музеите. Оттук нататък има експерти, които ще намерят музейни работници и те ще се занимават с това.
-
Този музей, който направихте е първият склуптурен музей на открито, как ви дойде идеята?
- Ние работим в един екип с една прекрасна кметица и аз и блгадорая за всичко, което тя прави. Малко държави имат склуптурни музеи на открито, а ние сега имаме в центъра на София един отдаден парк, защото и двамата разбираме какво значи това за София. Ние с какво привличаме туристи – докарваме ги до ''Александър Невски'', показваме им иконите, които са наша собственост и ги държим там просто, защото нямаме музейно пространство. И след това ги водим в някаква кръчма. Във всичко това няма никаква логика. Туризма е нещо много различно. Ние за първи път направихме Национална стратегия за културния туризъм. За първи път ние 1 година работим върху галерийната концепция за изграждане на галерийната система. Тази седмица подписах документи за завършването на катакомбите и гробниците под ''Св. София''.
-
Кажете нещо за българският ''Лувър''?
- Ние за разлика от много други страни имаме прекалено много артефакти и история от Византия. ''Лувъра'' в момента разширяват пространство за ислямско изкуство и за византийско. Аз много искам, за първи път в историята да представим българската Византия или Византия в артефакти, да гостува в ''Лувъра''. И защо не , ние не го ли заслужаваме, нали вече сме Европа?
-
Кажете ни нещо повече за тоталитарното изкуство?
- За сграда ще е една сграда на Министерството на културата, пълна саборетина, която аз реших да облицовам. Този бункер ще го използвам за арт магазинче... Стратегията и политиката на този музей ще бъде направена от музейните работници, защото културата трябва да се научи да прави бизнес и да спечели собствените си пари.
-
Знам,
че предстои октомври месец една изложба в Брюксел на Тракийското съкровище. Разкажете ни малко по-подробно.
- Тракийското съкровище иска по-особени условия. Първото нещо е гаранциите, застраховките и охраната. Знаете, че такова чудо няма почти по света. Това са много важни условия. В момента уточняваме това. По-важното, което засега направихме, че от миналата година с помощта на г-жа Кристалина Георгиева така направихме, че всеки трети март и 24 май всички пространства, които са в Брюксел, ще принадлежат само да показваме българската култура.
-
Този проект трябва да кажем, че е съвместно с евродепутата Емил Стоянов.
Емил Стоянов той е най-активен, той е в Комисията по култура. Той ако го няма него, ние нямаме куража да го правим. Разбира се миналата година аз му благодаря много, Теодосий Спасов беше, открихме една прекрасна изложба.
-
Толкова много публика събрахте.
- Публиката на крака стана, той е гениален човек просто. България е пълна с гениални хора, само трябва да се научим да си казваме добрите думи. Нищо не ни коства на един гениален човек да му кажем, че е много талантлив.
-
Имате много работа като министър, но остава ли ви време да си вършите вашите неща?
- Снощи направих един шедьовър, един акварел, който много си го харесвам. Аз още нямам адреналин да си играя на министър, но предпочитам да си играя на Вежди. Аз не желая нещастието на българските творци, не искам артистите да се чувстват зле. Реформа не се прави, за да ги мачкаш, а те да бъдат щастливи. Аз вярвам и в българското кино, сега има пари има и млади хора, които искат да се занимават с това. Направи се едно проучване и се определи, че хората на първо място искат да ходят на театър и на кино, на второ място в планината и по екскурзии, трето място по ресторанти, а на четвърто място в мола. Сега докато ние се занимаваме със силиконовата долина тежката кавалерия на българската култура тихичко някъде унизено стои. Предстои ни догодина и дебат за книгоразпространението и подпомагането на българката литература. Трябва да върнем този дебат, ние имаме страхотни писатели. Ние сме лош народ и не можем да се обединим около такава кауза. Има велики българи, но ние не трябва да ги плюем, а да застанем зад тях и да ги подкрепим.