Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Иван Хиновски: Либерализацията на енергийния пазар ще свали цените на тока

Събота, 25 Юни 2011 09:20
Източник: EkipNews.bg   
Ние трябва да внимаваме да бъде защитен интересът ни – има няколко ключови позиции в целия процес: първата е да се защити битовия потребител, дори има стратегия и конкретни модели, при които при една бъдеща либерализация на пазара в България цената на електроенергията за битовите потребители може да се намали, а тя ще се намали основно от по-високия експорт на електроенергия в региона въз основа на рехабилитация на съществуващите мощности преди всичко, а не изграждането на нови и тук изрично искам да подчертая, че за експертите първостепенно е да рехабилитираме съществуващите мощности, да повишим използваемостта на нашите ВЕЦове, с което ние ще постигнем по-голям износ в региона, и от тук можем да мислим за по-ниски цени за битовите потребители, казва в интервю за ТВ "Европа" енергийният експерт Иван Хиновски.

ИНТЕРВЮ НА ДИМИТРИНА ПАНДУРОВА

Предстои от 1 януари догодина да се въведе всички членки на ЕС трябва да информират Комисията за всички нови и стари енергийни споразумения с трети страни. Промяната е с оглед единния енергиен пазар, който трябва да бъде готов до 2014 г. За нас това какво означава и какво ще се промени?

За нас това значи преди всичко поставяне на нещата в нова светлина, повече прозрачност и повече по-сериозно осмисляне на това, какво сме подписали и какво предстои. Основният ефект на тази процедура е двустранните договори за доставки на природен газ преди всичко. Но същото важи и за останалите договори за аварийна помощ с електроенергия с нашите съседни страни.

Миналата година по това време ЕК отправи второ и последно писмено предупреждение за неспазване на европейското законодателство в областта на енергийния пазар за това, че не сме отворили в достатъчна степен вътрешните си пазари за ток и газ и не е гарантиран избор на разумни цени. Каква е картината с днешна дата една година по-късно?

Критиките към страната са основно по отношение на високата такса за пренос, която в момента се обсъжда от държавния регулатор. Но на фона на тези критики Румъния също вдигна цената. Отварянето на пазара трябва да стане много внимателно и добре обмислена национална стратегия. Това важи за вътрешната либерализация, която трябва да бъде първият етап от една регионална либерализация на енергийните пазари, така и структурирането на националната борса, което предстои. Само преди няколко дена имало обсъждане в министерството на икономиката, енергетиката и туризма на проектостратегия за либерализация, което включва именно тези две фази – създаването на борса, процедурите и фазите за вътрешната либерализация на пазара на електрическа енергия и природен газ.

Пак миналата година по това време и малко по-късно се говореше, че има опасност от санкции за това, че не сме синхронизирали законодателството напълно. Вървим ли вече в тази насока?

Забавяне има, защото синхронизацията на законодателството означава отделянето на двата оператора – електоенергийносистемен и газопреносния оператор като отделни самостоятелни компании. Това в момента се подготвя. Закъснението, което имаме, ще бъде компенсирано, но вижте, не е само България, а редица страни в ЕС. Едностранната либерализация е един опасен процес, това беше и нашата основна идея, правейки тази регионална конференция. Когато например си отвориш врата, без да знаеш кой ще влезе и какво ще влезе, крие известни рискове. Но когато например се каже – всички комшии в района си отварят вратите, тогава вече може да се очаква някакъв регулиран режим. Либерализацията трябва да се прави синхронизирането с отчитане на стъпките на другите страни в региона, в които ние имаме определено интереси да бъдем синхронизирани и да играем важната роля на главен износител на електроенергия.

А каква е ситуацията в другите страни. Например Румъния, Гърция, Турция на какъв етап са те от либерализирането на пазара?  Знам, че в Румъния е факт вече.

Като наша критика може да се каже, като критика към нашата страна, че Румъния е доста напредна в нейната либерализация, нейният пазар е много в по-висока степен либерализиран, но тя има и по-голяма енергийна система. В Румъния има по-малко дългосрочни договори за изкупуване на енергия. Това много деформира един процес на отваряне на пазара, защото свива квотата на търгуемите количества енергия. Когато те са малко, пазарът е стагниран. Тоест ефектът от по-голямата покупка срещу по-малко офериране и нейното отражение върху цената за един малък пазар е в по-малка степен. Турция в момента напредва много сериозно. Гърция също се готви. Очакваме утре (24 юни) на конференцията да чуем много интересен доклад от страна на Гърция, защото виждаме, че в Гърция процесите са много по-бързо, отколкото в другите страни в региона.

Споменахте, че в момента имаме само проект за либерализация. Какво е основното в него, на какво стъпка по стъпка залага той?

Не е точно проект, а проекто-стратегия на министерството, в него са описани фазите, през които този процес трябва да се развие. Първата фаза е структурирането на националната борса, втората стъпка е отделянето на електроенергийната система като отделно дружество. В цялата работа има доста неизвестни, тъй като не е ясно това дружество ще бъде част от Българския енергиен холдинг или ще бъде напълно отделно дружество. Какво ще стане с НЕК, като НЕК и БЕХ в бъдещата структура играят почти едни и същи функции, те се дублират. Трябва да бъде ясно и в тази проектостратегия, която в момента се обсъжда, трябва да бъде даден отговор на тези основни въпроси. Преструктурирането и фазите до една пълна национална либерализация, защото тя ще предходи регионалната. Страната вече ще бъде вписана в един общ регионален модел както на балансираната енергия, така и на борсовата търговия с електроенергия.

Можем ли да приложим у нас румънския опит?

Не, не може да бъде пренесен модела едно към едно, тъй като всяка енергийна система има спецификация. За нас е много интересен моделът на Великобритания. Ние трябва да внимаваме да бъде защитен интересът ни – има няколко ключови позиции в целия процес: първата е да се защити битовият потребител, дори има стратегия и конкретни модели, при които при една бъдеща либерализация на пазара в България цената на електроенергията за битовите потребители може да се намали, а тя ще се намали основно от по-високия експорт на електроенергия в региона въз основа на рехабилитация на съществуващите мощности преди всичко, а не изграждането на нови и тук изрично искам да подчертая, че за експертите първостепенно е да рехабилитираме съществуващите мощности, да повишим използваемостта на нашите ВЕЦ-ове, с което ние ще постигнем по-голям износ в региона, и от тук можем да мислим за по-ниски цени за битовите потребители.

Кой губи най-много от несъществуващата у нас либерализация?

Всички губят.

А кой печели?

Печелят експортерите на електроенергия от други страни, което е на по-висока цена. Например вместо ние да изнасяме електроенергия на дадено ниво цена, Румъния продава в региона. А би могло да бъде българска електроенергия, която да има общ положителен ефект върху икономическото развитие на страната.

Съгласен ли сте с такава констатация, че не сме готови, рано е за пълна либерализация особено на битовия пазар, защото няма да бъде защитен потребителя, той не знае как да се справи със ситуацията и вместо да ползва по-евтин ток, ще ползва по-скъп ток? Това е позиция на Ангел Семерджиев, председател на ДКЕВР.

Не съм напълно съгласен. Не трябва да си представяме, че либерализацията на битовия сектор ще бъде оставена на индивидуалната инициатива и ще е решение на всеки отделен потребител. В целия свят това са сервизни компании, които обслужват даден район – да кажем няколко жилищни кооперации. Тези компании правят проучване на пазара и представят оферти от различни търговци на тази група потребители, които могат да си изберат изгодната им квота, като това се базира на даден период.

На трети март тази година влезе в сила т.нар. трети енергиен пакет в рамките на ЕС. Каква е целта му и всъщност пак ние къде сме спрямо него, какво предстои?

Това е третият либерализационен пакет за електроенергетиката, който дава правото за избор на краен доставчик, т.е. изборност на битовите и индустриалните потребители на доставчици на електроенергия. Либерализацията на сектора, това значи. Тоест прозрачност на сектора на цените, ясни услуги на преносните оператори и на разпределителните компании и всъщност по-голяма конкуренция по цялата верига – производство, пренос и разпределение.

А доколко либерализацията на пазара е свързана и ще промени по някакъв начин енергийната независимост?

В цялата схема непроменени, но под регулаторен надзор ще бъдат преносните компании, т.е. те ще имат ясна приходна-разходна част, те ще докладват разходите си пред регулатора, а всички останали ще се състезават да им станете абонати. Тоест ТЕЦ-овете ще се състезават с други централи за по-ниски разходи, електроразпределителните дружества ще се стараят да искат по-ниска такса за разпределение, за да може в цялата сума в края на краищата вие да имате най-ниската възможно цена или поне да имате право на избор.

Коментари
10:51ч. 25 Юни 2011 #1
venche
"...рехабилитация на съществуващите мощи" :))) Ще наблюдавам с голям интерес.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
БЕЛВЕДЕРЕ РЕЗИДЪНС - зеленият квартал на 10 минути от Варна, пред акт 16
Днес, 25 Ноември 2024 10:54
Възползвайте се от настоящите ценови предложения, които ще важат до 20.12.2024 г. и открийте своя мечтан дом. Поради големият интерес и динамично търсене, предсрочно започва изграждане на предпоследния...
Ръст на издадените заповеди за защита при домашно насилие във Варна
Днес, 25 Ноември 2024 16:39
От началото на декември ще заработи национална система, в която да бъдат въвеждани случаите на актове на домашно насилие, не само осъжданията от първоинстанционните съдилища, а изобщо посетените сигнали...
На полярния ни кораб тренираха стрелба с картечница (видео)
Днес, 25 Ноември 2024 16:26
Тази сутрин на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий" с бордови номер 421 (НИК 421) се проведе тренировъчна стрелба с щатното стрелково въоръжение. Стрелбата е елемент от дейностите...
Международен турнир по баскетбол на колички се проведе във Варна
Днес, 25 Ноември 2024 16:13
През уикенда в зала „Христо Борисов“ в морската ни столица се проведе 12-ия международен турнир по баскетбол на колички за ‚Купа Варна“. В проявата взеха участие три отбора: Балкан (София), Киев Лайънс...
10 години затвор за смъртоносна гонка на пътя Варна-София
Днес, 25 Ноември 2024 15:47
Варненският апелативен съд увеличи от 7 на 10 години наказанието „лишаване от свобода“ на мъж, умишлено причинил смъртта на водач на друг автомобил при пътно-транспортно произшествие. Инцидентът е станал...
17 туристи са в неизвестност след потъване на кораб край Египет
Днес, 25 Ноември 2024 15:34
Египетските власти съобщиха, че 17 души са в неизвестност, а 28 са били спасени, след като туристически кораб потъна в Червено море, предаде BBC. Сигнал за бедствие е получен в 05:30 местно време (03:30...
203 кикбоксьори от 31 клуба се "биха" за "Купа Варна"
Днес, 25 Ноември 2024 15:20
С участието на 203 състезатели от 31 клуба в страната в МСК „Владислав Варненчик“ се проведе третото издание на турнира по кикбокс за „Купа Варна“ в стил фул контакт за всички възрасти. Кикбоксьорите...
МЗ ще преговаря за увеличени доставки на противогрипните ваксини
Днес, 25 Ноември 2024 15:07
Министерството на здравеопазването (МЗ) ще води разговори за по-големи квоти ваксини срещу грип за свободния пазар, обяви служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. "При този интерес,...
"Нито една повече": Протестно шествие във Варна срещу насилието над жени
Днес, 25 Ноември 2024 14:53
Феминистки организации ще проведат тази вечер протестно шествие под надслов "Нито една повече" във Варна и още 5 града у нас - София, Пловдив, Стара Загора, Габрово и Шумен. Шествието започва в 18...
Адмирал от НАТО: Бизнесът да се готви за военен сценарий
Днес, 25 Ноември 2024 14:41
Бизнесът трябва да се подготви за военен сценарий и да коригира така своите производствени и дистрибуционни канали, че да не бъде изнудват от Русия или Китай. Това заяви в Брюксел председателят на военния...
МВР открих 41 кг кокаин в микробус, превозващ керамика от Испания
Днес, 25 Ноември 2024 14:27
Близо 41 кг кокаин е открит в микробус, пристигнал за влизане в България на ГКПП "Видин" вчера, съобщиха от МВР. Бусът е бил шофиран от 25-годишен украински гражданин. Той е превозвал керамични плочки...
Над 3800 превишения на скоростта засечени във Варненско за седмица
Днес, 25 Ноември 2024 14:14
Във Варненска област за изминалата седмица са установени 3824 нарушения на ограниченията за скорост. Това обяви на брифинг началникът на сектор Пътна полиция в морския град главен инспектор Петко Камбуров,...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.5 + 1.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook