Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Затварят бакалиите, Агенцията по храните ще казва къде какво да се продава

Сряда, 9 Март 2011 13:33
Източник: Стандарт   
Кварталните бакалии са на път да останат в историята. Малките магазинчета да продават само определени стоки. Те ще бъдат подбирани според търговската им площ от агенцията по безопасност на храните. Това съобщи в интервю за "Стандарт" нейният шеф д-р Йордан Войнов. "Не може в един хладилник да се държат месо, риба и кашкавал", обясни той. В бакалиите обаче нито има място за втора витрина, нито пък собствениците могат да си я позволят. Целта на новата мярка е да не се продават стоки с изтекъл срок на годност и да се спазват правилата за съхранение на продуктите, посочи Войнов.

Обричат ни на фалит, скочиха дребни търговци. Те обясниха, че по принцип зареждат малки количества от много стоки, за да направят нужния оборот за наем и скромна печалба.


- Д-р Войнов, какво се случва в агенцията по храните в първия месец от създаването й?

- При нас е някакъв хаос. Продължаваме да движим и организационни неща, тъй като колегите от институциите, които преминаха към агенцията, са на работа де факто от няколко дни. В движение тече пребазиране, което никак не е лесно. И между това трябва да изпълняваме и ангажиментите, за които сме назначени.

- Има ли вече нещо, с което можете да се похвалите?

- Като постижение на агенцията можем да посочим решението на Европейската комисия за вдигане на ограниченията в седем области заради шапа. Тези ограничения бяха много тежки и от тях пострада бизнесът. Ловците също пострадаха, защото не можаха да се усвоят доста средства, защото в Ропотамо имаше заявки за международен ловен туризъм за отстрел на горски бекас. Беше пропусната доста сериозна сума, която щеше да влезе от тези чуждестранни туристи. Не знам дали са плащани неустойки от наша страна, мисля, че не. Но в крайна сметка е сериозно постижение бързото ни справяне със заразата. Защото в противен случай можеше да пострада цяла Европа. Решението за премахването им ни завари като агенция, макар че проблемът със заразата възникна още докато бяхме Национална ветеринарномедицинска служба. Това е много сериозно постижение, което ни признаха и от ЕС. Вече сме 80% готови по отношение стандартите за хляба. Така ще увеличим броя на стандартите за храните с още няколко. Вече имаме БДС за млечните продукти, "Стара планина". Предполагам, че следващият стандарт ще бъде за лютеницата.

- Казахте, че сте почти готови със стандартите за хляба. Какво ще има в истинските самуни?

- Хлябът ще бъде чист от всякакви подобрители. Ще има единствено мая, вода, брашно и сол. Това е стандартният хляб от едно време. Но той ще бъде с по-малък срок на годност - 36 часа.

- Работи ли се вече върху създаване на минималните нива за качество на храните във веригите, които обеща земеделският министър Мирослав Найденов?

- Това предстои. Следващата седмица ще има среща между търговци, производители и наши представители. Ще търсим начини за решаване на проблема. Постъпи интересно предложение. Да не се нарича минимален праг на качество, а да се търси вариант със създаване на асортименти. Например за даден продукт асортимент чист откъм консерванти, подобрители, асортимент, който съдържа определени съставки и т.н.

- Това ще е нещо като А, В, С класа при храните?

- Да, нещо такова. За да може потребителят по най-бързия начин да се ориентира в обстановката и да се насочи съответно кой клас продукти го интересуват и да пазарува от тях. Но пак казвам, тепърва предстои това да се обсъди на срещата с търговците и преработвателите, за да може да се стигне до консенсус. Да се намери допирната точка между тях, защото явно има някакво напрежение между преработватели и търговци. Едните говорят за налагане на ограничения по отношение на цените, другите се оплакват от други неща. Така че се надяваме с наша помощ да се изгладят тези взаимоотношения и в крайна сметка всичко това да е в полза на потребителя.

- Въвеждането на тези асортименти вероятно ще помогне и за по-лесното проследяване на цените?

- Би могло да се прави това нещо, защото веднага може да се проконтролира този продукт към кои асортименти спада и от какви суровини е направен. Като знаем цената на суровината, лесно може да се проследи колко трябва да струва този продукт. Може да се направи такъв контрол и да се установи колко е завишението при съответния производител или търговец. Защото всеки продукт се придружава от съответни документи и фактура с неговата цена.

- Очакванията бяха, че агенцията по храните ще прави мониторинг и върху цените. Сега стана ясно, че ще има специален орган за това. До създаването му ще имате ли задача да наблюдавате за спекула?

- Агенцията не е орган, който трябва да следи цените. Заради наистина сериозния интерес от страна на потребителите защо цените на някои продукти са нереално високи, имахме идея да проверяваме съвместно с колегите от НАП. Те могат да проследяват как става ценообразуването и каква е надценката. Адмирирам създаването на специализирано звено, което да се занимава с наблюдение на цените. То не би следвало да определя кой продукт по колко да се продава. Въпросът е да има прозрачност и да е ясно, че себестойността на даден продукт е толкова, а цената - толкова. За да могат хората да видят за какво става въпрос. При всички случаи в това звено ще участват експерти от нашата агенция съвместно с колеги от НАП, предполагам и от икономическа полиция.

- В първите дни на агенцията направихте две големи проверки - за пестициди и на търговците по празниците. Какво показа проверката във веригите?

- Големите вериги вече доста напредват, имат разработени системи за самоконтрол и той наистина се извършва. Проблемът е във по-малките, кварталните магазинчета, които не разполагат с достатъчно пространство и няма как да създадат оптимални условия по отношение на разделното съхранение на продуктите, осигуряването на температурен режим, който не позволява развалянето на самите продукти. Така че основният проблем е при тях, техните системи за самоконтрол съществуват фиктивно. Тези малки магазинчета нямат потенциал, а искат да имат богат асортимент. Затова ще вървим в посока ограничаване на техния асортимент. Не може с площ от 3 квадрата да предлагаш 1001 стоки.

- Как ще се ограничи асортиментът?

- Досега те не бяха обект на наш контрол, а при РИОКОЗ. Ще се актуализират техните регистри и в зависимост от площта, която имат, в зависимост от хладилните витрини, ще им бъде разписано какво могат да предлагат.

- Например?

- С такава малка площ не може да продава на едно място в една хладилна витрина и риба, и месо, и яйца, и салами и т.н. Защото, като са в една витрина, миризмата от рибата се поема от другите продукти, което е абсолютно недопустимо.

- Да разбирам ли, че в малките магазини ще започнат да се продават само нещата от първа необходимост - хляб, мляко, месо?

- Където няма възможност - да. Там ще се реквизират стоките, които могат да предлага. Защото сега могат да продават от а до я, а те нямат потенциал да го правят, няма самоконтрол. Защото в едно малко магазинче, където не можеш да се обърнеш какъв самоконтрол, какво съхранение може да им. Това предразполага включително да има застояли храни с изтекъл срок на годност включително. Защото задължително търговецът трябва да има сключен договор с екарисаж, където да изгаря храните с изтекъл срок на годност. А това означава пари, а те нямат потенциалът да го правят. Затова по-добре да работят с пет продукта вместо с 550.

- Това няма ли да доведе до унищожаване на малките магазини? В малките населени места това би било огромен проблем.

- Мисля, че в тези малки магазинчета в селата освен хляб, сол и захар друго няма какво да се предлага. Селата са населени предимно със стари хора, когато внуците дойдат на гости, ще напълнят багажника, ще заредят хладилника. Смятам, че е по-добре така да бъде решено, отколкото да има богат асортимент, с който изпускат нещата от контрол. Когато са накичени като коледна елха продуктите, те не могат да установят на кой продукт кога изтича срокът. Ако е някой там горе на рафта, той може да остане с години, което е опасно за здравето на потребителите.

- Продължава ли проверката за пестицидите?

- Продължава проверката, защото някои се опитаха да се възползват от пропуските в европейския регламент и да натрупат бързи печалби с продукти от Йордания. Нямаме нищо против Йордания, разбира се, но продуктите, когато са обработени с препарати, са много евтини. Така се реализира бърза печалба. Благодарение на тази проверка, която беше инициирана след публикации на в. "Стандарт", в момента Европа работи върху поправки в регламента и вкарването на Йордания в списъка на страните, чиито стоки задължително се проверяват при вход в ЕС. Докато стане факт този регламент, ние сме разпоредили всички плодове и зеленчуци, които влизат у нас от трети страни да бъдат изследвани.

Коментари
22:57ч. 9 Март 2011 #9
моренце
от утре мили съграждани и сънародници,Много Ви моля, всеки да си закупи поне по 3 броя хладилници ,фризери и подобни(за правилно съхранение ,че...не сре знае) ...също така да има всички необходими консумативи за поддръжка ,защото Новата комисия гледа :))) днес в кварталния магазин(който иска да Ви отнеме) утре и у вас ще иска да гледа и Вие да получите предписание за затваряне на обекта според "неправилно съхранение на храните"
а друг е въпросът за качестеото на храните,но Вие дерзайне не знаете кое с кое ще се съвокупли :)))))
Успех на всички в новот начинание :)
21:24ч. 9 Март 2011 #8
Иван Михалев
Те децата и внуците всяка седмица ходят до село, за да зареждат хладилниците на стари родители или баби и дядовци.
А младите, които живея на село, печелят луди пари и могат да си позволят всяка седмица по 2-3 пъти да ходят до близкия (30-40км.) град да си пазарят.
Те на село и тока си носят от близкия град с туби.

Този е някакъв олигофрен, който си няма никаква представа от реалния живот. Обаче нали е министър на ново министерство, трябва да си заработи парите и славата. (Агенция почти = на министерство)

Имах баби и дядовци на село, ама аз живея на 150 км. от там. При тези цени на горивата, как щях да си позволя всяка седмица да бия по 300км., отделно и да напълня багажника от "големите търговски вериги". 50-60лв. гориво + 100лв. багажник Х 4 седмици = 600-640лв. на месец.
21:12ч. 9 Март 2011 #7
Иван Михалев
Те децата и внуците всяка седмица ходят до село, за да зареждат хладилниците на стари родители или баби и дядовци.
А младите, които живея на село, печелят луди пари и могат да си позволят всяка седмица по 2-3 пъти да ходят до близкия (30-40км.) град да си пазарят.
Те на село и тока си носят с туби от близкия
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник. Официално обявената...
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане. Бонди има дългогодишен...
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария. Орбан, чиято страна е ротационен...
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов. През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Петък, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Петък, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook