Дотогава обаче има опасност още през януари делът на покритието на задължителната застраховка в страната да падне до 70 на сто, прогнозират брокери.
В последните години през ноември и декември се разгарят споровете за цените на застраховката. Доскоро имаше доста начини дъмпинг. На клиентите се предлагаха какви ли не бонуси от печени пилета и бутилка вино до 10-20 литра гориво. От началото на декември обаче Комисията за финансов надзор (КФН) забрани тези практики, което доведе до силно намаляване на рисковете от подбиване на цените, коментират брокери. Според някои застрахователи най-вероятно това е и една от причините броят на сключените застраховки в края на 2010 г. е по-малък спрямо аналогични периоди в предишни години.
С решението на КФН се регламентира, че при разсрочено плащане на премията по „Гражданска отговорност” размерът на вноските трябва да съответства на периода на покритие на застрахователния договор и плащането на всяка разсрочена вноска трябва да бъде в началото на периода, за който тя се отнася. Целта на мерките, предприети от финансовите надзорници е да се прекрати недобросъвестно моделиране на застрахователните тарифи, чрез което се залага нарушаване на правилата и цялата дължима премия не се събира. Заповедта е превантивна мярка, насочена към запазване на прозрачността и предсказуемостта на пазара и своевременно предпазваща застрахователи от възможни вредни последици както за самите тях, така и за потребителите на техните услуги.
Според офертите на най-големите застрахователи у нас в момента за 10-годишен лек автомобил с двигател до 1500 кубика, шофиран от водач на 40 години от София с 15 години стаж зад волана, „Гражданска отговорност” струва от 175 до 245 лв. за цяла година. При положение, че собственикът на возилото няма да пътува с него зад граница, максималната премия може да падне до 219 лв. С 5 лв. е по-евтина полицата за колите с двигател с по-малък работен обем. За средно голям град като Плевен например цените за задължителната застраховка при същите условия варират от 170 до 230 лв. (165-199 лв. без валидност в чужбина).
Брокери от водещите застрахователни компании прогнозират към края на 2011 г. застрахователните полици да са средно с около 20 на сто по-скъпи, отколкото през миналата година.
Лимитът на обезщетенията у нас е 5 млн. лева
Лимитите на отговорност при застраховка „Гражданска отговорност” у нас са еднакви за всички застрахователни компании. При събития, настъпили на територията на България, те са: за всяко събитие при едно пострадало лице 1 000 000 лева, за всяко събитие при две или повече пострадали лица 5 000 000 лева, за вреди на имущество (вещи) за всяко събитие 1 000 000 лева.
При събития, настъпили на територията на държава членка на Европейския съюз, важат минималните лимити на отговорност, приложими в съответната държава членка, на територията на която е настъпило застрахователното събитие, съгласно нейния закон или покритието съгласно закона на територията, където обичайно се намира моторното превозно средство, когато това покритие е по-високо.
С приближаването ни към ЕС ще растат и застрахователните премии, и лимитите на отговорност. В някои европейски страни тези лимити стигат и до 1 млн. евро. Ако например в Германия някой остане инвалид след катастрофа, той ще получи доживотна пенсия и ще има право на придружител и всичко това трябва да бъде покрито от застраховката.
Хващат гратисчиите с камери
Всеки автомобил, който бъде заснет от камерите радари на КАТ за превишена скорост, ще бъде проверен автоматично и дали има валидна застраховка “Гражданска отговорност”, обявиха преди време от “Охранителна полиция”. И сега катаджиите проверяват за задължителната застраховка по данни от радарите. Амбицията на катаджиите обаче е това да може да става без намесата на човека, автоматично от компютър. В пътната полиция вече разполагат с нужния софтуер. Проверката по снимка от камерите на радарите е само първият етап от мащабен проект на пътните полицаи за лов на автомобили гратисчии.
Вторият етап, който ще започне към средата на 2011 г., включва проверка за застрахователни полиции на всички коли, засечени в нарушение от камерите за видеонаблюдение в големите градове. Например ако автомобил бъде заснет да минава на червен светофар в някои от големите градове, компютърът на КАТ сам ще направи справка за задължителната му застраховка.
Електронни полици от лятото
Шофьори без задължителната "Гражданска отговорност" се спасяват от глоби чрез закупуване на застраховки със задна дата. Това установи преди време проверка на Комисията за финансов надзор (КФН) при застрахователни компании и посредници. Става въпрос за отдавна разпространената практика ако шофьор бъде хванат, че кара без "Гражданска отговорност", да отиде и да си направи застраховка със стара дата, която след това да представи в КАТ. Срокът, в който трябва да я покаже в КАТ, за да не бъде глобен, е 3 дни.
Според експерти от бранша решаването на проблема със закупуването на „Гражданска отговорност” със задна дата от недобросъвестни застрахователи и посредници ще стане с въвеждането на електронната полица. Наличието на единна и достъпна в реално време през интернет информационна система с данни за сключените застраховки ще даде възможност и за автоматичната проверка чрез камерите на КАТ.
Освен това сега катаджиите, спрели за проверка автомобил, ще могат също онлайн да правят справка и да установят дали полицата на хартия, представяна им от водача, не е фалшива.