За вестника ст.н.с. Атанас Палазов коментира умерено, че от просветното министерство са обяснили, че в държавната хазна няма достатъчно пари за наука и проектите трябва да бъдат редуцирани. Той посочи, че може да бъде по-конкретен в следващите дни.
Един от проектите, които ще пострадат, е този за превръщането на енергията на морските вълни в електрическа. Според проф. Стоян Керемедчиев вместо 1 млн. лв. за естакадата край Шкорпиловци са отпуснати само 500 000. Заключителната част на изследванията най-вероятно няма да започне, защото са необходими и средства, за да бъде ремонтирана част от естакадата, за да бъдат монтирани на нея необходимите съоръжения, които вече са поръчани в научен институт.
Проф. Петко Димитров бе много по-краен в изказванията си. Той заяви, че се спират важни изследвания за потопа в Черно море и древните цивилизации. Заради тези сензационни теории, за които се намират все повече доказателства и привърженици, във Варна тази година бе светилото Бил Райън. Според Димитров истинската наука трябва да се развива в научните институти, а не във ВУЗ-овете, каквато е идеята на министър Сергей Игнатов.
След изследвания в Лондон: Учени датираха брега на река Провадийска
Брегът на река Провадийска съществува отпреди 9000 години. Това доказа луминесцентен анализ в лондонска лаборатория, направен по настояване на варненски екип от учени.
В експедицията през 2009 г. в района на коритото са работили наши и американски изследователи, разказва откривателят проф. Петко Димитров от местния Институт по океанология при БАН. Самият той е прогнозирал възрастта на пробите, извадени от дълбините на водния обект. От години професорът се занимава със загадката около Черноморския потоп и древните цивилизации по нашите земи. Последната му изява беше в рамките на традиционната национална историческа конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура“. Там той изнесе доклад по темата, разработен заедно с колегите му гл.ас. д-р Димитър Димитров и доц. д-р Веселин Пейчев.
Провадийска река се намира в Североизточна България. Тя е дълга 119 км, а водосборната й област има площ 2 132 кв.км. Извира близо до село Добри Войниково на надморска височина 426 м. Влива се в Белославското езеро. Основните й притоци са Главница, Девненска и Крива река. Според учения това може да е поредното доказателство за Варненския регион като средище на първите световни култури от нашето летоброене.
Проф. Петко Димитров, Институт по океанология при БАН: Министърът спря изследванията върху библейския потоп
- Вие сте един от участниците в експедицията, която издирваше остатъци от древната Атлантида. Какви спомени пазите от там?
- Това беше през 1984 г. Тогава се познавах с покойния вече Жак Ив Кусто. Събрахме се в района на град Ираклион, на остров Крит. Имаше французи, испанци, италианци, американци, гърци и българи. Ние бяхме на руския кораб „Витязь“ с подводната лодка „Аргус“. 4-ма българи работихме с наша апаратура в Средиземно море и Атлантика. Изследвахме няколко района. Единият беше около вулкана Санторини – острова на света Ирина. Той е част от т.нар. Цикладски архипелаг. Предполага се, че там е била древната Атлантида, която е загинала след изригването на този вулкан. Всичко е почерняло от този мощен взрив, който определихме на около 1450 г. пр.Хр. След това работихме и в района на Атлантика и подводните планини до Португалия и Мароко. Изследвах старите брегове и установихме, че преди 18 хиляди години нивото на Атлантическия океан и Средиземно море е било на -130 метра под съвременното. Доказах, че преди около 8-9000 години нивото на Черно море е било по-ниско от това на Мраморно море. Всъщност Атлантическият океан, Средиземно море, Мраморно и Черно море представляват скачени съдове. Преди 9000 години нивото но Световния океан се повишава, когато започват да се топят ледниците. Преди 8000 хиляди години то е било по-високо от Черноморското с около 80 метра. Тогава естествената Босфорска преграда се скъсва или от хидростатичния напор, или от земетресения, и в Черно море нахлуват огромно количество води. Това представлява Черноморският потоп, който е библейският. С колегите смятаме, че тогава по онези брегове са живеели хора. Това е една от най-старите цивилизации в света. И ние сме приемник на тази култура, която е погребана. Бягайки от потопа, тези хора са пренасяли каквото могат, за да го спасят от настъпващата вода.
- Но днес има ваши колеги, който оспорват теорията чрез свои доказателства като например проф. Васил Николов, когото вие споменавате в изложенията си. На какво се основават такива учени?
- Проф. Николов е археолог и беше директор на археологическия институт с музей на БАН. В свои публикации и интервюта той казва, че не е толкова важен варненският некропол, а по-скоро солодобивното предприятие, което е съществувало на времето в района на Провадия. Твърди, че основният интерес на тези хора, които са били тук, това е закупуването на сол, която се е разменяла срещу ценности, т.е. злато. Затова според него находките тук са случайни. Ако един учен като него не може да оцени варненската цивилизация като създадена на място, това вече е друг проблем.
- Как се отразяват на Института по океанология проблемите между БАН и правителството?
- Министърът на образованието е казал на президента на нашата академия, че БАН повече няма да се занимава с търсенето на Ноевия ковчег. Той може да вярва в прераждането, защото е египтолог, но аз не му вярвам. Това за потопа в Черно море е необикновена теория, която изменя историята на човечеството. Той смята, че се занимаваме с глупости, за да закрие БАН. Нашия институт не могат да го закрият. Министерството се бори да вземе институтите под свой контрол. Тоест те да бъдат финансирани непосредствено от МОМН. В БАН ще останат стотина-двеста старци, които няма да могат да управляват науката, защото тя се ръководи с пари. Игнатов идва от един ВУЗ, който е всъщност лавка за дипломи – Нов български университет. Целта му е науката да мине към университетите. А нейното място не е там, ВУЗ-овете не правят наука. Целта е те да дават парите, защото ръка, която раздава парите, се целува. В близко бъдеще тези хора ги виждам подсъдими. В България няма начин, като вършиш глупости, да не ти се потърси някаква сметка. Цялата им кампания е насочена към създаване на обществено мнение против БАН. Пенсионираха 500 учени и професори, сред които съм и аз.