Заместник-министър на образованието, младежта и науката от 27 януари 2010 г. Oсъществява координацията на дейностите, свързани с младежките политики, международната дейност и структурните фондове. Магистър по право с интереси в областта на европейското и международното право
- Г-жо Евтимова, по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” ЕС отпусна на България нови 520 млн. лв. За какви дейности и кога на практика ще можем да използваме тези средства?
- В министерството на образованието сме планирали вече над 98% от средствата за периода 2007-2013 година. Реално знаем какво ще вършим и ще работим през следващите 3 години с европейски средства. Ние сме междинно звено по програма „Развитие на човешките ресурси”, чийто управляващ орган е Министерството на труда и социалната политика. Като междинно звено ние можем да управляваме 800 млн. лв. От тях около 220 млн. лв. бяха договорени до последния комитет за наблюдение. Сега договорихме 520 млн. лв., така че много малка част остава като ресурс. Това е показателно за мащабната дейност, която извършваме. На практика 520 млн. лв. можем да започнем да усвояваме още от 2011 година. Един от най-мащабните проекти от тези средства е „Осигуряване на целодневна организация на учебния ден за средищните училища”. Там са предвидени най-много средства – 180 млн. лв., от 2011 до 2014 година. Характерно е, че ще бъдат поети средствата за целодневна организация на учебния ден в над 700 училища и за над 136 000 ученици. Също ще се поемат разходите не само за децата, които прииждат в средищните училища, но и за тези, които са от същото населено място. Ще се обхванат всички ученици от първи до осми клас, включително и столовото хранене на обяд.
- В момента целодневното обучение се свързва само в първокласниците. Това значи ли, че обхватът ще се увеличи още от следващата учебна година?
- Да, от първи до осми клас за средищните училища. Разбира се, това ще става при желание на родителите и учениците. Вече имаме индикации, че такава практика ще се посрещне с одобрение и от родителите, и от учениците. Целта ни е да намалим диспропорцията в качеството на образователния процес на децата от закритите и преобразуваните училища. Ще я въведем от учебната 2011/2012 година, защото предстои в следващите няколко месеца да разпишем подробно дейностите и как ще се осъществява координацията между различните институции в министерството и училищата. Във всички случаи децата ще могат да прибавят към учебния ден допълнителни дейности, така че да се подпомага учебният процес. Друга операция в рамките на тези 520 млн. лв. са „Училищни и студентски практики”. Тя е на стойност 90 млн. лв. и също ще продължи до 2013 година. По нея се предвижда осигуряване на практика в реална работна среда за ученици и студенти. По-плавно ще преминава преходът от училищната скамейка към работното място. Предвижда се и малка стипендия за учениците и студентите, които участват в такива практики. Ще се покриват дневните им разходи, за да не използват личните си средства и да не натоварват родителите.
- Фирмите ли ще заявяват, че им трябват стажанти, или от училищата ще дойде инициативата? Кои училища ще се включат?
- На много места вече училищата са партньори с предприятия от същата насоченост. Специално за училищата регионалният инспекторат по образование ще координира дейността, защото познава както училищата, така и бизнеса и може да прави тази връзка. Целта е да има съответствие между нуждите на работодателите и образователната институция. За студентите също се предвиждат такива практики, като в случая координацията ще става между министерството и университетите. 50 000 ученици и над 70 000 студенти предвиждаме да преминат през практики до 2013 година. Също трябва да стартираме през втората половина на 2011 година този проект.
- На какви дневни пари за практиката могат да разчитат студентите и учениците?
- Допустимата стипендия в ученическите практики е 1,25 лева на час при минимална продължителност на практиката 240 часа. За студенти стипендията е 2 лева на час, като минималната продължителност също ще е 240 часа. В зависимост от тяхната натовареност ще се покриват и разходите за преподаване и наставниците във фирмата. Това означава, че стажът по тази операция няма да бъде за сметка на работодателите. Парите за наставниците ще зависят от професията и конкретното работно място. Ще се изчисляват според ангажираността на наставника и средната стойност на възнаграждението за подобен тип дейност.
- Учебните програми също са свързани с практиката. Каква промяна ще настъпи с предвидените 18 млн. лв. за нови учебни програми?
- 18 млн. лв. общо са предвидени за повишаване на качеството на образованието и обучението както в средното, така и във висшето образование. Специално за повишаване на качеството на професионалното образование са предвидени 3 млн. лв. за нови държавно-образователни изисквания за придобиване на квалификация по професия. В тези средства няма да се плаща само разработването на стандартите, а ще се прави и обучение на преподавателите за въвеждането на новите изисквания. Ще се поемат и разходите за изработване на нова учебна документация. Целта е да спазим общите европейски изисквания, за да е ориентирано професионалното образование към резултатите. Не какво учи формално един ученик по години и предмети, а какво може да прави, когато завърши своето образование. Това е и изискването на работодателите, които се интересуват действително какво може да върши наетият работник. На 7 декември в Брюж се проведе съвет на министрите по образование в Европейския съюз, на което присъствах. Там беше приет стратегически документ, който ще бъде известен като Комюникето от Брюж. Документът цели засилено сътрудничество между държавите членки и Европейската комисия за повишаване на качеството на професионалното образование. За мен беше изключително приятно, прочитайки конкретните мерки, които държавите следва да предприемат в следващите няколко години, да видя, че нашите мерки за новите програми и практиките изцяло съответстват на изискванията на Европа към нас. В предвидените 18 млн. лв. за повишаването на качеството на образованието влизат и разработване и въвеждане на нови държавни образователни изисквания и стандарти в средното образование, съобразени с проекта на новия закон за училищното образование. Влизат и средства за развитие на рейтинговата система на висшето образование. Предвиждаме средства за поддържане на системата до 2014 година, за да можем всяка година да мерим резултатите на завършващите, тяхната реализация на пазара на труда и доходите.
- Колко стипендии ще получат студентите с европейски пари?
Това е най-популярният ни проект, чиято първа фаза приключи току-що. Втората ще стартираме веднага след Нова година и ще важи за цялата академична година. 46 млн. лв. имаме одобрени за 2 академични години – 2010/2011 и 2011/2012. Най-малко 15 000 студенти ще получат стипендии в размер на 90 лв. За стипендии могат да кандидатстват студенти от всички специалности. Независимо дали един студент получава национална стипендия, той има право да получава и европейска. Голямата новина е, че през декември успяхме да договорим европейски студентски стипендии да има и за учебните 2012/2013 и 2013/2014 година. На практика отсега нататък разполагаме с 93 млн. лв. до 2014 година.
- Кои специалности ще получат допълнителни стипендии?
- Стипендии могат да се получават от студенти от всички специалности. Награди обаче могат да получават студенти от определени направления: това ще са природоматематическите, техническите, както и от педагодическите специалности. Искаме да стимулираме онези студенти, които биха се включили след завършването си в образователната система, тъй като общата картина в системата е, че много малко млади хора работят в училищата. Направихме изследване, което показва, че от над 60 000 учители в България по-малко от 400 са на възраст до 25 години, а 2000 са на възраст до 29 години. Това говори, че след известен брой години системата ще бъде оголена от педагогически кадри. Затова настояхме за студенти от тези специалности да има награди.
Разбира се, наградата ще се дава срещу защитен реферат или научна разработка по тема, за да отличим този студент от нормалната стипендия, която получава. Висшето училище ще прецени кои са най-изявените студенти. Около 7000 студенти ще получат награди с размер 200 лв.