-Д-р Станчев, увеличава ли се броят на пушачите в ученическа възраст във Варна?
-През 2009 та година по поръчка на дирекция превенции е направено изследване от Центъра за социално икономически изследвания и консултиране. Това е представително проучване за употребата на цигари и алкохол сред варненски ученици от 9 до 12 клас или във възрастта от 15 до 18 години. На основата на това проучване нищо не се е променило по отношение на цигарите. Всеки втори ученик пуши в различна степен. Доминират 34%, които определят себе си като редовни пушачи. Това означава, че всеки трети варненски ученик от средното училище определя себе си като сериозен пушач. Изследването показва още, че и като количество, и като качество сред пушачите доминират момичетата, което е изненадващо. Учениците от по-горните класове пушат повече в сравнение с учениците от по-ниските класове - малко повече от половината от 12 – клас срещу малко по-малко от половината от 9-ти клас. Тенденцията е възходяща. Най-значимо нараства групата на пушачите в 10-ти клас, след което поведението се стабилизира. През първата година в средното училище се формира някаква задръжка в част от младите хора, но след това въздържанието пада. Те следват определени модели на поведение и в прехода между девети и десети клас преобладаващата част започват да пушат все по-редовно. Влошаването на материалния статус на семейството на учениците-пушачи няма абсолютно никаква връзка с редовността на пушене. Дори обратното, колкото по-лош е материалния статус на децата, толкова по-често те пушат. Колкото повече се отдалечава местоживеенето им от центъра в посока крайните квартали толкова повече тютюнопушенето нараства. Вероятно това е свързано с по-високото ниво на безработица в районите Младост, Възраждане, Владиславово, Приморски.
-А как стои проблемът с употребата на алкохол сред подрастващите?
-Разбираемо е, че в сравнение с пушенето, употребата на алкохол е по-широко разпространена като явление. Само 16% от анкетираните ученици от 9 до 12 клас отстояват позицията, че не пият алкохол, независимо от вида на напитката. Въпреки разпространението на консумацията, хората, които се определят като редовно пиещи алкохол е много по-малък отколкото тези, които се определят като редовни пушачи. Това означава, че по отношение на алкохола сред младите хора действа принципа ”Да, мога да пия”, но е налице много по-сериозна рамка по отношение на редовността в сравнение с пушенето на цигари. Това са типични характеристики за всеки един тийнейджър в Европа. За разлика от цигарите, при алкохола дори да няма редовна употреба, то инцидента употреба с висока интензивност е често срещано явление. Това поражда риск от интоксикации и опасност за здравето. При момичетата и момчетата на тази възраст дори неголямо количество алкохол може да доведе до сериозни състояние. По наши наблюдения случаите на остро отравяне с алкохол сред тийнейджъри надвишава многократно случаите на остро отравяне с незаконни наркотици по данни на Бърза помощ и токсикология. Това е изключително неоценен правилно проблем. Твърде много се говори за марихуана и твърде малко за алкохола. Проблемът не е само в това, че алкохолът е по-достъпен. България е мокра държава и родителите толерират употребата на алкохол. Колкото е по-редовен пушачът, толкова по-вероятно е да има висока употреба на алкохол. Според наблюденията на Бърза помощ и токсикология през последните години се увеличава и
Комбинираната употреба на алкохол и наркотици. Обикновено това са хора, които през
ваканциите или през уикенда комбинират алкохол с кокаин, амфетамин или марихуана. Най-често това са хора на възраст от 15 до 25 години, а най-често комбинирането става на парти или купон.
-Къде учениците пият и пушат повече в по-големите или в по-малките градове и къде е мястото на Варна?
-Варна трябва да се сравнява с големите градове като София и Пловдив по отношение на разпространението. Иначе моделът на употреба е един и същ и в малкия, и в големия град. Разпространението, спрямо общото население, е едно и също, моделите са един и същи. Няма острови на въздържание и острови на сериозни проблеми с детското пушене и пиене.
-Как Варна се справя с проблема? По какви програми работи дирекцията?
-Проблемът в държавата е, че има национална стратегия за борба с наркотиците, която засяга само незаконните наркотици. Тя не включва никакви действия относно цигарите и алкохола при подрастващите. Няма заложени действия. Няма национални програми за борба с алкохола и пушенето, които да бъдат интегрирани. Стратегията за превенция във Варна обхваща трите групи вещества – тютюнопушене, алкохол, наркотици. От миналата учебна година започнахме две нови програми. Едната е за превенция на цигари и алкохол сред учениците в пети, шести и седми клас, с което се опитваме да изпреварим това редовно пушене, което се появява в средното училище. Програмата е разработена така, че да може да бъде водена от учители в нарочни часове на класа в рамките на общо десет часа. Освен предоставяне на информация, децата се тренират и да устояват на натиск. Учат се и на различни социални умения. Втората програма е насочена към учениците от 8 до 12 клас и е свързана с превенция на употребата на наркотици. Там има и въведен модул за употребата на алкохол, въобще проблемите, свързани с алкохола. Отделно от тези две превенции имаме и друга програма, свързана с непълнолетни лица, които имат проблеми с наркотиците, но не са зависими. Но данните от токсикология показват изпреварващи проблеми с алкохол. Затова работим и с проблемите, свързани с алкохола.
-Увеличава ли се тенденцията към по-висока употреба на алкохол и цигари сред подрастващите?
-Тенденцията е стабилна, но е достатъчно висока, за да се притесняваме.