Ментета се поръчват основно от лъскави бутици в провинцията или се рекламират в интернет като идеалните подаръци за вашата половинка. Когато клиентът ги види на снимката, той не може да разпознае, че това, което му се предлага е менте и е правено в някоя китайско мазе. В повечето случаи продуктите се изработват в порутени помещения с размери от няколко квадратни метра.
„В последните години виртуалните молове се увеличиха лавинообразно”, съобщи пред „Монитор” представителят на Сдружението на издателите на бизнес софтуер и специалист в областта на защитата на авторските права Велизар Соколов. Поради тази причина антимафиоти от сектор „Компютърни престъпления” в момента следят денонощно най-големите дистрибутори на фалшификатите и не изключват в скоро време да има задържани още собственици на виртуални магазини.
Анализите на специалистите, разследващи каналите за контрабанда, сочат, че България се е превърнала в страна депо, откъдето ментетата се разпределят за останалите европейски държави. Те влизат у нас по два начина - чрез контейнери, пътуващи по терминала Бургас - Варна - Констанца - Поти или с туристически автобуси от Турция и Гърция. С рейсове са си доставяли стоките и двамата братя, които стоят зад разбития преди около месец виртуален мол mallvm.com. При обиските антимафиотите са открили списък с туроператори и превозвачи, с които е била внасяна стоката. След като продуктите стигнат веднъж в София, след това се изпращат на клиентите в цялата страна чрез куриерски фирми.
„Може да отидете в Италия, да си купите маркови дрехи са 4-5 хиляди евро. След това с тях директно отивате в турска фабрика и казвате, че искате да ви направят копия на тези стоки и след няколко дни ги имате”, разкри пред „Монитор” една от схемите собственик на магазин в центъра на София. Според него цената на висококачествените ментета също е сравнително по-висока. Това доста често създавало у клиентите илюзията, че си купуват оригинален продукт.
„Имаше един много комичен случай преди време с участничка в „Биг брадър”. По време на престоя си в къщата непрекъснато носеше бейзболна шапка на Луи Вюитон и беше много горда с нея. Мислеше си, че е истинска, защото я купила на цена над 100 лв. от пловдивски магазин. При запитване до производителите се оказа, че те нямат подобни шапки в цялата си конфекция разказа Велизар Соколов. По негови данни само за първите 10 месеца на годината икономическата полиция и митниците са задържали по границите и в страната около 113 000 фалшификата на 5 от най-големите производители на спортни стоки у нас. Загубите по груби сметки се оценяват на 11,3 млн. евро.
Стоката в 90% от случаите е произведена в Китай. Екип на „Монитор” се сдоби със снимки от нелегални китайски фабрики, които се помещават в апартаменти, мазета и порутени постройки. В тях по 15 часа на ден работници, сред които и деца, имат за задача да произведат копия на едни от най-продаваните продукти. „По брега между Шанхай и Хонконг в рамките на 1500-2000 км всичко са фабрики и индустриални зони, една свършва, друга се издига. Става дума за нещо огромно. На километър в морето може да се видят отпадъците, които се изхвърлят във водата. В подобни цехове могат да произведат всичко”, коментираха запознати.
Хващат мулета с 20 анцуга, пропускат контейнерите
Митничарите, които са натоварени със задачата да спират ментетата още на границата, в повечето случаи залавят единствено физически лица с по 20 анцуга, а пропускат огромните количества, пътуващи с контейнери. Това обясниха пред „Монитор” експерти в областта на контрабандата.
Според европейския регламент 1383, когато митничарите задържат пратка с фалшиви дрехи, са длъжни да уведомят правопритежателите. Те от своя страна отиват на място, вземат мостра и в рамките на пределен срок се произнасят дали стоката е истинска или не.
„Получаваме известия само за физически лица. Вече научих десетки румънски имена, заловени с няколко артикула. В същото време за 5 години работа от митниците във Варна и Бургас, където се стоварват с контейнери китайски стоки, имаме не повече от 10 уведомления. И не си мислете, че те са за големи количества”, коментира Велизар Соколов.
10 играчи контролират вноса
Около 10 са големите играчи, които контролират каналите за контрабанден внос на китайски ментета. Повечето от тях са били свързани със силовата групировка от близкото минало ВИС 2, която винаги е имала силни позиции на стоковия базар „Илиянци“. Лица с прозвища Дебелата, Пилето, Четворката, Китаеца, Денис Т. от години се спрягат като основни играчи. Според данни на службите за сигурност вносът на подобни стоки не е единствената престъпна дейност на тези фигури.
Практиката е всеки китайски търговец или продавач, желаещ да влезе в бизнеса с ментетата, плаща определена сума на посредник за безпроблемния внос на стоката му. В нея се включва както рушветът за митничаря, така и печалбата за посредника.
За да мине парфюм през границата, се плаща едно евро. За дрехите подкупите се плащат в зависимост от теглото или броя на денковете. Когато фалшификатите се внасят от Турция с автобуси, всеки пътник, вкарващ нелегално ментета, плаща за своята стока на шофьора, който от своя страна държи връзка с митничаря на смяна.