Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Булеварди и блокове: Как Варна се променяше през 60-те и 70-те години

Петък, 28 Март 2025 13:50
Източник: Moreto.net   
снимки FB/STARA VARNA * Стара Варна
Как са проектирани някои от основните булеварди във Варна и какви жертви е коствало построяването им, къде намира място лозунгът „Не щем места по-далеч от зоната на чайките", как варненци са отчуждавани от домовете им и отговори на още ред въпроси дава докладът на Окръжното дружество във Варна за развитието и усъвършенстването на градоустройствените решения от архитектите, от 26 декември 1975 година. Документът, притежание на Държавен архив-Варна, представя работата на дружеството през 60-те и 70-те години на миналия век, както и предизвикателствата, пред които се изправя града заради бързото нарастване на населението.

Ето и по-любопитните откъси от доклада:


„Плановото развитие на нашия град бе поставено с одобряването на генералния му план. Това се случи през м. декември 1955 г. Града тогава наброяваше 126 000 жители, а се предвиждаше през 1980 г. да нарасне на 180 000. Това население обаче бе постигнато вместо за 25 за 10 г. Този факт не бива да си го обясняваме със склонността на варненци към бързо размножаване. Напротив, той е може би на едно от последните места в страната по този показател. „Демографският взрив", както обичат да се изразяват икономистите се дължи преди всичко на икономически, социални, природни и естетически фактори. Един анализ в това отношение показва, че Варна е единствения град в страната откъдето не изтича население към други градове, с изключение на София, но това се компенсира с преселващи се от София във Варна. С други думи Варна е обичан и предпочитан град. Не вярвам и присъстващите тук да са на друго мнение. Но тази обич доведе именно до това бързо нарастване на населението му и от там се стигна до необходимостта през 1965 г. да се започне ревизия на генералния план."...

Държавен архив - Варна

"Още в началото се сблъскахме с дилемата – какво ще бъде населението на Варна през 1990 г. Но преди да се говори за перспективно население трябваше да се знае съществуващото.

Ровеха се регистри, избирателни списъци, някой предложи да се установи колко хляб се изяжда през лятото и зимата, и от там броя на постоянното и временно пребиваващо население. Арх. Бойчев обаче използва един момент на криза в снабдяването с прах за пране. Взе данните от ОФ, който снабдяваше населението с купони и получи точно действителния му брой. Безпредметни останаха електронно-изчислителните машини и всякакви други методики. Въоръжени с тези неоспорими данни ние вече доказвахме пред ДКП настоящето и бъдещето население на гр. Варна. Преброяването обаче през 1975 г. ни изигра лоша шега. Съществуващото население на гр. Варна излезе 234 000 души или с 33 000 по-малко от данните получени от методиката „Синпро" или „Алка". И така претърпяхме крах с купоните за прах. Бяхме жертва на приятелски и роднински връзки: по тази линия са били раздадени значителен брой купони."

„Докато към 1956 г. се строяха средно по 200-250 жилища и то предимно по стопански начин, а жилищните кооперации се брояха на пръсти, то с всяка година темповете се удвояваха, за да стигнат до наши дни до 3500 – 4000 броя и то предимно конфекция и предимно панелно, но за това по-късно ще стане дума. Проблемът беше места т.н. „петна" и то в града, и то в централната част – периферията се предпочиташе, ако граничи с морската градина. Кооперациите се движеха под лозунга „Не щем места по-далеч от зоната на чайките". Казармения район не се харесваше, а за Рупи дума да не става. Независимо от тези настроения направихме ид. застроителни планове на целия град – на всичките 29 микрорайона. Не остана архитект в проектантската организация, който да не опита възможностите си в областта на градоустройството. Заляхме града с блокове, детски домове, пробиви и паркове. Па като се надигна тая малоетажна, дребнособственическа стихия, като се разбръмча кротко съществуващото дотогава население – същински пчелен кошер. Иди им обяснявай що е „снос", икономически ефект, етапен план и т.н. Заваляха жалби, жалби и закони. Беше по време на изборите. Временно преустановихме обявяването на плановете, да не тревожим хората, току виж се настроят опозиционно и провалят изборите. Но изборите минаха благополучно и ние започнахме разяснителна работа."

„Имаше обаче и положителни отзиви – някои предпочитаха да им се съборят къщите, за да се отърват от наематели, други от съжителство на снахи и свекърви, трети от действителни нужди за удобно жилище."

„През 1962 г. след провеждане на националния конкурс за градоустройствен план на комплекс „Чайка" се започна дискусия: Накъде да се насочи жилищното строителство на града. Действително се налагаше да се излиза на свободни терени – темпове и технология го изискваха. Бяхме обвинени обаче, че с това искаме да си облекчим съдбата на проектанти и строители. Съпротива се срещаше както споменах и от самите граждани. Разбира се това е вече история. Както виждате застроихме не само „зоната на чайките, ами и на кокарджите, а сега сме при пъдпъдъците."...


„Знаете ли например, че бул. „Карл Маркс" (бел.ред. бул.„Владислав Варненчик") днес щеше да бъде 20 м. улица, т.е. с 15 м. по-тясна, ако не беше направен ид. застроителен план на 4-ти подрайон от арх. П. Гаруфалов. Две жилищни кооперации бяха вече в строеж по старата регулационна линия, когато приехме плана за разширяването на булеварда. Цяла година продължи борбата с тези кооперации, но не се огънахме. А по-късно в останалата част на булеварда битката се принесе върху проблема – какво ще правим с орехите? Колко пъти ги броихме и колко пъти ИК на ГНС гласува за и против изкореняването им, за да получим сега тези две мощни платна, осигуряващи проектна скорост 100 км/ч. и коригирана от КАТ на 60 км/ч."


„Или да вземем бул. „Ленин"(бел. ред. бул. „Княз Борис). Пак спорове на тема природата, човекът и автомобила. Наистина на всеки му се свиваше сърцето при мисълта за изсичането на толкова нежните брезички. Но какво да се прави:без жертви не може. Съществуващото 7 м. платно и две пусти колоездачни писти бяха твърде анемична връзка между града и курорта. И сега спокойно можем да кажем, че магистралата със своята генерална невелета (така я защитаваше инж. Л. Попов) със своите развръзки има красота и архитектура."

„Любопитна е началната фаза от историята на Аспаруховия мост. След като се разбра, че няма накъде щом има пристанище-запад, ще има канал, а следователно ще трябва и мост над него. (Впрочем имаше идеи и за тунел под канала, но главно по теренни съображения отпадна.) Главно управление на пътищата обяви конккурс. В програмата бе записано ширина на платното 7.5 м. и стойност 8 млн. лева. Бяха представени 8 проекта. Спечели го колектив от Пътпроект. Проблем беше финансирането. Приложи се вариантът коопериране между заинтерисованите министерства в т.ч. и ОНС-Варна с 1 млн. лева от самооблагането. Но това бе само началото-докато минем моста-нито ширината му остана 7.5 м., нито стойността му 8 млн. лева."


„Спомням си първите сгради изпълнени с пълзящ кофраж-изпълзян 14-етажен жилищен блок а 45 дни-сензация във Варна. Знаете ли коя сграда се изпълни за първи път с плосък покрив и вътрешно стълбище (в разрез с тогавашните правилници). Това е на ъгъла на бул. „Червеноармейски"(бел. ред. бул. „Приморски) и „Васил Коларов"(бел. ред. бул. „Цар Освободител). Най-куриозното е, че там живеят архитекти и инженери и то без страх, че плочата ще протече. Знаете ли коя е първата 8-етажна сграда в град Варна. Това е жилищен блок на Содов завод, район на ул. „Д. Благоев". Знаете ли коя е първата 11-етажна сграда във Варна. Това е жилищен блок на ъгъла на „Д. Благоев"(бул. „Мария Луиза" и „Васил Коларов"(бел. ред бул. „Цар Освободител"). Дълго време тази сграда служеше за обзорна площадка, откъдето гости на града наблюдаваха градската панорама. Там стъпи крака и на ген. Секретар на МАС – арх. Пиер Ваго, който остана твърде учуден от смелостта, с която изграждаме Варна, без да мислим за нуждите от паркиране."

Държавен архив - Варна

„Да вземем например проектирането и строителството на жилищни сгради. В началото потребителят беше конкретен, жив с всичките си навици, изисквания и дори прищевки. Той (с главна буква!) съпътстваше целия проектантски процес, та на проектантите им писваше от промени: всеки искаше нещо различно от съседа си, в една кооперация дори искаха различна ... височина на стаите на апартаментите. Строителите пък ги хващаше зазъбица от непрекъснатите им претенции било за качество, било за срока и т.н. Но ги търпяха, защото ги молеха да им поемат строителството.

Сега консуматорът е анонимен. Да живее конфекцията, което значи „пито, платено", ако не си доволен имаш право на оплакване и то само в гаранционен срок от 6 месеца (колкото е гаранцията за една прахосмукачка например). Разбира се и сега се намират случаи на оплаквания и опити за връщане назад към миналото, като тези на гражданите Тосков от ЖСК „Локомотив", изразени в 11 печатни страници, който счита, че колоните му пречат в стаите и че през 70 см. врата на банята, не би минал дори и проектант, но това са несериозни обвинения. Той не знае, че има норми и конструктивни изисквания на системата ППП, при която може колоната да попадне и всред стаята."

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Варна и Черноморие
Без ток утре във Варна и областта ще бъдат...
Четвъртък, 10 Април 2025 17:23
Утре, 11 април, без ток във Варна и областта ще бъдат... • 9:00 ч. до 16:00 ч. гр.Варна, кв. Виница - ул. "Черно море", ул. "Стоян Бацов". • 9:00 ч. до 13:00 ч. гр. Варна - Западна промишлена...
Безплатен вход за ученици до 15 години на утрешния мач Спартак Варна - Крумовград
Четвъртък, 10 Април 2025 16:46
Всички деца до 15 години, придружени от един възрастен, ще могат да гледат мача безплатно петъчния мач на Спартак Варна с Крумовград. От варненския клуб обявиха, че по този начин се включват в инициативата...
Йордан Д. Радичков и Владимир Полеганов с представяния на книги във Варна
Четвъртък, 10 Април 2025 16:33
На 10 и 11 април 2025 г. Варненската библиотека посреща издателя и писател Йордан Д. Радичков и преводача Владимир Полеганов. Днес от 18:00 ч. двамата ще представят българското издание на култовия графичен...
Илиан Илиев се извини на журналистка: Обадих ѝ се, останах неразбран
Четвъртък, 10 Април 2025 15:41
Старши треньорът на Черно море – Илиан Илиев, се извини на журналистката от Диема спорт Велислава Миланова, след като се изказа остро по неин адрес след първия полуфинален мач за Sesame Купа на България...
Млади архитекти с идеи, които съживяват Варна
Четвъртък, 10 Април 2025 15:17
Проекти, вдъхновени от историята и насочени към бъдещето на Варна, представиха дипломанти по архитектура на ВСУ - Варна, които наскоро защитиха своите дипломни работи. Девет млади архитекти демонстрираха...
Днес се навършват 135 години от рождението на капитан ІІ ранг Константин Скутунов
Четвъртък, 10 Април 2025 14:48
Капитан ІІ Константин Скутунов е роден на 10 април 1890 г. в Шумен в семейство на опълченец от Руско-турската война (1877 – 1878). Той участва в боевете при превземането на Одринската крепост, командва...
Какво ще бъде времето в петък по Черноморието?
Четвъртък, 10 Април 2025 14:08
Тази нощ валежите ще спират и облачността временно ще се разкъса и намалее до предимно ясно време. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър. Минималните температури ще са между минус 2° и 3°, в София...
Безплатен градски транспорт до Катедралата във Варна за Възкресение Христово
Четвъртък, 10 Април 2025 13:36
За удобство на гражданите и гостите на Варна в нощта на Възкресение Христово - 19 срещу 20 април 2025 г., Община Варна осигурява безплатен обществен транспорт по следните линии: Линия 7 - от...
Над 300 млади изпълнители подаряват на Варна фолклорната магия “Цветно ми е!”
Четвъртък, 10 Април 2025 12:48
Над 300 прекрасни млади изпълнители - танцьори и певци от Варна и областта ще заредят с прекрасна енергия и настроение гостите на фолклорния фестивал “Цветно ми е”. Той ще се проведе навръх светлия християнски...
Проучват дигиталните навици на домакинствата във Варненска област
Четвъртък, 10 Април 2025 12:22
От април до юни тази година Националният статистически институт (НСИ) ще проведе ежегодното си изследване за използването на информационни и комуникационни технологии в домакинствата. Проучването се провежда...
Варна ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката с фоторазказ
Четвъртък, 10 Април 2025 11:56
Днес от 16:30 ч. в Учебния музей към Регионалния исторически музей във Варна ще се проведе специално събитие по повод Международния ден на авиацията и космонавтиката. Историкът Симеон Кулиш, научен...
Излезе книгата „Адмиралски ефекти“ – моряшки истории с усмивка и ирония
Четвъртък, 10 Април 2025 11:43
На книжния пазар се появи ново заглавие с морски привкус – сборникът с разкази „Адмиралски ефекти“ от капитан I ранг от запаса Валентин Димитров. Книгата събира 46 истории от военноморския живот, обединени...
Търси в новини:
1011121314151617181920

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Най-четено от Варна и Черноморие 1 2 3
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.5 + 1.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook