Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Разкопки в Турция откриха съкровище от златни монети, известни като персийски дарици от пети век пр.н.е.

Петък, 9 Август 2024 14:23
Източник: Moreto.net   
Продължаващите разкопки на древен гръцки град в западна Турция откриха артефакти и археологически останки, датиращи от пети век пр. н. е. - включително гърне, пълно с неразкрит брой ценни златни монети, което е било скрито повече от 2000 години.

Изследователите откриха скривалището в Носион, укрепен град с площ от 80 акра, който е бил обитаван от около шести век пр.н.е. до първи век сл.н.е. В намереното заровено съкровище- вероятно умишлено - под пода на дворна къща от пети век пр. н. е., съдбата може да разкаже историята на древен наемен войник по време на онези пронизани от конфликти времена, според съобщение за пресата от Мичиганския университет.

Нотион е включен в Персийската империя заедно с другите гръцки градове на западния бряг на Турция в средата на шести век пр. н. е. Освободен е от персийското владичество в началото на пети век пр. н. е., но след това се реинтегрира в Персийската империя в началото на четвърти век пр. н. е. Той остава персийско владение до завладяването на Александър Велики през 334 г. пр. н. е

„Откриването на такава ценна находка при контролирани археологически разкопки е много рядко“, каза ръководителят на разкопките д-р Кристофър Рате, професор по древно средиземноморско изкуство и археология в Университета на Мичиган и директор на Notion Archaeological Project.

„Никой никога не погребва съкровище от монети, особено монети от благородни метали, без да възнамерява да ги извади. Така че само най-голямото нещастие може да обясни опазването на такова съкровище.

Останките включва типичните характеристики на древен гръцки град, като театър, храмове, градски къщи и пазар. Ношън беше до голяма степен недокоснат и неизследван в продължение на хиляди години до преди около десетилетие, когато Рате и екип от изследователи започнаха процеса на въздушно проучване и картографиране на видимите останки от града, за които е установено, че са от елинистическата епоха (323 г. пр. н. е. до 30 г. пр. н. е.).


Но когато изследователите започнаха разкопките си през 2022 г., с цел да проучат останките, които не се виждат над земята, те направиха вълнуващо откритие: под основата на голяма дворна градска къща от елинистическата епоха имаше останките от по-стара къща с фрагменти от керамика по стените й, датиращи от пети век пр.н.е.. След това изследователите откриха съкровището от монети, заровено под пода в по-старата къща.

Артефактите разказват историята на живеещите в града не само през периода между царуването на Александър Велики и Римската империя, но и от стотици години по-рано, когато напрежението между гръцката цивилизация и Персийската империя е било високо.

Персийски дарици за войник



Новооткритите монети са от управлението на Персийската империя (шести век пр. н. е. до около 330 г. пр. н. е.) и са известни като персийски дарици за коленичилия стрелец отпред на монетата, който изобразява персийския цар Дарий . Подобно на повечето древни монети от шести до четвърти век пр.н.е., тази валута няма дати върху себе си, което представлява предизвикателство за изследователите, които искат да определят кога е била произведена, каза д-р Питър ван Алфен, главен уредник в Американското нумизматично дружество, който не е част от разкопките.

„Няколко огромни съкровища от дарици са били открити в миналото, наброяващи хиляди монети, но те не бяха открити от археолозите, така че монетите бяха разпръснати и контекстът на съкровището (беше) изгубен завинаги“, каза ван Алфен в имейл. „Фактът, че това дарично съкровище е намерено при контролирани археологически разкопки, е рядък. … (Археологическият) контекст на това съкровище би могъл да осигури абсолютна датировка за определени видове дарици.“

В продължение на около 20000 години монетите са били в производство, те са имали незначителни стилистични промени, които изследователите са се опитали да подредят в хронологичен ред, каза Рате. Откриването на монети заедно с външни доказателства за датиране позволява на учените да разберат как тази монета е имала висока присъща стойност за времето.

Не е ясно за какво точно е била използвана ценната монета - едно предположение е, че това е начин за плащане на наемници, каза ван Алфен. Една златна монета би била еквивалентна на месечна заплата за наемен войник, според Университета на Мичиган. Сребърните монети са по-често използвани за ежедневни разходи, като например ходене до магазина. Те са известни като персийски сребърни сиглои, 20 от които биха се равнявали на една златна монета.

„Фактът, че това съкровище е намерено в къща, предполага, че каквато и да е била целта на тези, които произвеждат дарики, те са били използвани в този случай като склад за богатство“, каза ван Алфен. Поради високата стойност на златната монета, „е много по-ефективно да се съхранява богатството в златни монети, отколкото в сребро“, добави той.

Що се отнася до причината, поради която собственикът никога не се е върнал, за да вземе златото, Рате предположи, че това може да е показателно за мястото на Нотион като граница между гръцката цивилизация и Персийската империя по време на векове на конфликт. Няколко сценария може да доведат до изоставянето на монетите, предположи той, включително един през 427 г. пр. н. е., когато атински генерал напада и избива група наемници за Персия.

Друг подобен сблъсък се случва в края на пети век пр.н.е., когато спартанската флота побеждава атиняните в битка и те трябва да евакуират града, добави той.

Възможно е също така тайникът да е принадлежал на някой проспериращ гражданин, надяващ се един ден да живее като крал, като „огромно богатия Питий ( древногръцки архитект ), който имал около 4 милиона дарика в хазната си, както разказва Херодот , “, каза ван Алфен.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Наука
Разкопки в Турция откриха съкровище от златни монети, известни като персийски дарици от пети век пр.н.е.
Петък, 9 Август 2024 14:23
Продължаващите разкопки на древен гръцки град в западна Турция откриха артефакти и археологически останки, датиращи от пети век пр. н. е. - включително гърне, пълно с неразкрит брой ценни златни монети,...
Канят деца да създадат най-дългата рисунка в Морската градина във Варна
Петък, 9 Август 2024 13:27
На грандиозно арт събитие под мотото „Децата на Варна рисуват” домакинства Детският кът в навечерието на Деня на Варна. За пета поредна година на 13 август от 15 часа в Морската градина малки и пораснали...
Васил Петров отбелязва 30 години на сцената с концерт тази вечер във Варна
Петък, 9 Август 2024 09:55
За да отбележи своите 30 години в музикалния свят, Васил Петров е подготвил за почитателите на романтичната музика специална вълнуваща програма The Best of. Васил Петров е една от емблемите на българския...
Соня Йончева пее във Варна Чо-Чо-Сан за първи път в България
Четвъртък, 8 Август 2024 14:27
Соня Йончева в една от най-въздействащите опери на Пучини – „Мадам Бътерфлай“, е празнично преживяване за всички почитатели на оперното изкуство и кулминационен момент в програмата на Опера в Летния театър...
Три маймуни е третата творба на Банкси за три дни
Четвъртък, 8 Август 2024 13:34
Banksy публикува още едно произведение на изкуството в Лондон, отбелязвайки третото произведение от нова колекция с животинска тематика - този път с маймуни. Това е третата композиция с черен силует,...
Искра Урумова представя във Варна най-новата си книга „Последният милион“
Четвъртък, 8 Август 2024 08:21
Варненската писателка Искра Урумова ще представи за пръв път пред читатели най-новата си книга „Последният милион“ в специална шатра на Алея на книгата – Варна до входа на Морската градина от 19 часа днес,...
Не пропускайте Праисторически солодобивен център Провадия-Солницата през август и септември
Сряда, 7 Август 2024 16:52
Интересът към Солницата с атрактивните най-ранни в Европа праисторически каменни крепости е много голям, особено напоследък. Но посещението ѝ е възможно само през двата месеца разкопки през август...
"Бургас и морето за млади изпълнители" даде безпрецедентна награда
Сряда, 7 Август 2024 16:23
Михаела Маринова, Стефан Илчев и музикални експерти от Италия журираха в първия конкурс "Бургас и морето за млади изпълнители" Сред уникални декори 16 годишната Теодора Велева от София спечели наградата...
Търси в новини:
1213141516171819202122

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.2 + 0.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook