Найден Якимов Найденов е роден в местността Гераня, на около 5 км от с. Ябланица, Тетевенска околия. През 1924 г. завършва теоретичния курс в Морското училище, а след това и висш корабоначалнически курс като стипендиант на Българското търговско параходно дружество (БТПД). След това е изпратен на едногодишен плавателен стаж във френската параходна компания „Сосиете женерал трансатлантик“. Връща се на работа в БТПД, където е назначен на длъжност 3-ти помощник-капитан на парахода „Варна“.
Найденов е един от петимата оцелели на борда на българския параход след катастрофата, причинена от 8 000-тонния гръцки параход „Хрисис” в нощта на 25 срещу 26 декември 1929 г. в Мраморно море.
🔹До 1939 г. капитан Найденов плава с корабите на Българското търговско параходно дружество. През юни същата година ръководството на Дирекция водни съобщения (ДВС) го назначава на поста началник на Варненска крайбрежна област и пристанище, като освен че ръководи Варненското пристанище, отговаря и за всички малки пристанища от румънската граница до н. Емине.
🔹Като началник на пристанищната администрация той съдейства за прехвърлянето на евреите през България за Палестина по море. През септември 1940 г. участва в приемането на освободената съгласно Крайовския договор Южна Добруджа, а в края на 1940 г. е изпратен да следва строително инженерство в Мюнхен.
🔹След завръщането си поема поста началник на отдел „Корабоплаване и пристанища” при ДВС. За съжаление, през Втората световна война България губи всичките си търговски кораби, затова през 1945 г. Найденов разработва концепция за развитието на българското корабоплаване и корабостроене.
Участва в комисиите по закупуване и приемане на първите кораби, с които след войната се възстановява търговският ни флот – вече под името Български морски флот (БМФ).
По негово настояване към Дирекцията на пристанищата се създава Аварийно-спасителният отдел „за вадене на потънали в морето и в р. Дунав кораби и за оказване на помощ на бедстващи плавателни съдове”. Найденов е един от инициаторите за изваждането на потопения през войната параход „Шипка” и ръководи възстановяването на фериботната линия Видин – Калафат.🔹От 1951 г. до пенсионирането си през 1968 г. капитан Найденов е началник на отдел „Капитално строителство“ в Управление „Пристанища”. През този период всички проектни задания за преустройство и разширение на пристанищата са негово дело.
Още през декември 1952 г. на съвещание в отдела той предлага изграждането на пристанище в Девненската низина. Идеята му се реализира през септември 1974 г., когато пристанище Варна – Запад е официално открито.
В областта на пристанищното строителство к.д.п. инж. Найденов има предложени две големи рационализации и едно международно патентовано изобретение, за което получава звание „Почетен изобретател” и златен медал.
Умира в София на 21 ноември 1988 г.