Изследването е публикувано в сряда в медицинското списание Atherosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology. То разчита на медицински досиета от приблизително четвърт милион души, които са били записани в голяма база данни, наречена UK Biobank.
В рамките на този набор от данни изследователите идентифицират повече от 11 000 души, които са имали положителен лабораторен тест за Covid-19, документиран в медицинските им досиета през 2020 г.; близо 3000 от тях са били хоспитализирани заради инфекциите си. Те сравняват тези групи с повече от 222 000 други в същата база данни, които не са боледували от Covid-19 през същия период от време.
Хората, които са се заразили с Covid през 2020 г., преди да има ваксини за инфекцията, са имали два пъти по-висок риск от сериозен сърдечен риск като инфаркт, инсулт или смърт за почти три години след заболяването си, в сравнение с хората, които не са боледували, установи проучването.
Ако човек е бил хоспитализиран заради инфекцията си, рискът от сериозно сърдечно събитие е дори по-голям – повече от три пъти по-висок – отколкото при хора без Covid в медицинските си досиета.
Нещо повече, за хората, които трябваше да бъдат хоспитализирани, Covid изглеждаше толкова мощен рисков фактор за бъдещи сърдечни пристъпи и инсулти, колкото диабетът или заболяването на периферните артерии.
Едно проучване изчислява, че повече от 3,5 милиона американци са били хоспитализирани за Covid между май 2020 г. и април 2021 г.
Повишените сърдечни рискове от инфекция не изглежда да намаляват с времето, установява проучването.
„Няма признаци за намаляване на този риск“, каза авторът на изследването д-р Стенли Хейзън, който ръководи отдела по сърдечно-съдови и метаболитни науки в клиниката в Кливланд. „Това всъщност е едно от най-интересните, според мен, изненадващи открития.“
Изследователите, участващи в проучването, казват, че не знаят защо точно Covid има толкова очевидно дълготрайни ефекти върху сърдечно-съдовата система.
По-ранни проучвания показват, че коронавирусът може да зарази клетките, които покриват стените на кръвоносните съдове. Вирусът е открит и в лепкави плаки, които се образуват в артериите, които могат да се разкъсат и да причинят инфаркти и инсулти.
„Възможно е просто да има нещо, което Covid причинява на стените на артериите и съдовата система, което е трайно увреждане и просто продължава да се проявява с течение на времето“, каза авторът на изследването д-р Хуман Алайе, професор по биохимия и молекулярна генетика в Keck School of Медицина в Университета на Южна Калифорния.
Тяхната работна теория, каза Алайи, е, че Covid може да дестабилизира плаките, които се образуват в стените на артериите и може да ги направи по-податливи на разкъсване и причиняване на съсирек.
Алайи и неговият възпитаник Джеймс Хилсър проверили дали хората с известни генетични рискови фактори за сърдечни заболявания или генни промени, свързани с податливостта им към инфекция с Covid, са по-склонни от други да получат инфаркт или инсулт или да умрат след хоспитализация за Covid. Но не било така.
Изследователите откриват разграничение по кръвна група.
Изследователите са знаели, че хората с определени различни от О кръвни групи – A, B или AB – са изложени на по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания.
Кръвната група също изглежда играе роля в това колко вероятно е човек да се разболее от Covid.
В новото проучване хората с кръвна група O, които са били хоспитализирани с Covid, не са имали толкова висок риск от инфаркт или инсулт, колкото тези с кръвни групи A, B или AB.
Изследователите смятат, че генът, който кодира кръвната група, може да играе роля в повишения риск от инфаркти и инсулти след Covid, но не са сигурни как точно.
В проучването имаше и обнадеждаващи новини. Хората, които са били хоспитализирани за Covid, но които също са приемали ниски дози аспирин, не са имали повишена вероятност от последващ инфаркт или инсулт. Това означава, че рискът може да бъде смекчен, каза Хейзън.
Проучването не разглежда ефектите от ваксинацията срещу Covid-19 върху сърдечно-съдовия риск на дадено лице, но Хейзън подозира, че имат защитен ефект, тъй като ваксините обикновено предпазват инфекциите от Covid да станат тежки.
Проучването също така не изследва дали повтарящите се инфекции с Covid може да са свързани с още по-големи рискове за здравето, както установиха някои изследвания.
Все пак, казва Хейзън, всеки, който е бил хоспитализиран с Covid – независимо дали е ваксиниран или не – трябва да внимава за сърдечни рискове.