Като орален хирург д-р Албена Генчева се занимава основно с решаване на проблемите с мъдреците. Тя е защитила научна степен „доктор“ именно с дисертационен труд, посветен на хирургичното лечение на мъдреците. Обърнахме се към нея с няколко базисни въпроса, свързани с тийнейджърите, мъдреците и решението на възникващи проблеми с този тип зъби.
Какво представляват мъдреците?
Мъдреците (трети молари) са зъби, чиито зародиши се залагат много по-късно от зародишите на останалите постоянни зъби и растежът и пробивът им започват в юношеска възраст (обикновено след 12-13-годишна възраст). За съжаление, често създават проблеми, поради късния им пробив и липсата на място в зъбната редица за тях. По тази причина в голям процент от случаите те остават ретинирани или полуретинирани в костта.
Какво означава „ретиниран мъдрец“?
Така се нарича мъдрецът, който не е успял да пробие над венеца, а е останал в костта. Неговото разположение обикновено е неправилно, често наклонен към съседните зъби или в изцяло хоризонтална позиция. За разлика от него полуретинираният мъдрец е пробил частично и част от коронката му е видима над венеца. Позицията му отново може да е неправилна и обикновено отново няма място за нормален пълен пробив.
Кога трябва да се посети зъболекар във връзка с мъдреците?
Скринингът за наличие на мъдреци често започва във възрастта 12 - 13 години, когато най-често се залагат зародишите на мъдреците. Тогава може да се предвиди посоката на израстване и да се прецени дали зъбът ще пробие в устата или ще бъде ретиниран/ полуретиниран. Скринингът включва клиничен преглед и рентгенография (ортопантомография). В някои случаи след първоначалния преглед, пациентът се насочва към ортодонт за по-прецизна диагностика, свързана с възможно разместване на зъбите и промени в захапката, които може да са причинени от развиващите се мъдреци.
Какви усещания може да очаква подрастващият пациент по време на никненето на мъдреци?
Обичайно това са болката или дискомфорт по време на пробив, тежест или напрежение в областта на челюстта. Възможно е болката да ирадира към ухото (при долни мъдреци), към слепоочието (при горни мъдреци), към съседни зъби. Понякога се наблюдава възпаление на венеца зад последните молари, поява на оток. Може да се изпита болка при преглъщане едностранно, затруднено отваряне на устата. Понякога се наблюдава реакция на подчелюстните лимфни възли.
Какви усложнения настъпват по време/след пробива на мъдрец?
При непълен пробив може да се развие пародонтален джоб зад мъдреца, който периодично се възпалява. При по-тежко възпаление може да се образува абсцес, който е придружен със затруднено отваряне на устата, оток и необходим прием на антибиотик. В други случаи е възможно формирането на киста, свързана с мъдреца, която може да засегне и съседен зъб при ненавременно лечение, което да доведе и до загубата му. При тесен контакт със съседния зъб е възможно образуване на кариес както на мъдреца, така и на съседния зъб, което да доведе до разрушаване на короната и трудното възстановяване на съседния зъб. Сред възможните усложнения е също резорбция на корена на съседния зъб при тесен контакт между ретинирания мъдреца и него.
Какво лечение се прилага?
Най-често лечението при мъдреци е екстракция (изваждане) на зъба. Може да бъде нормална или хирургична. Важно условие е, при наличие на възпаление и болка, те първо да бъдат овладяни, след което да се пристъпи към екстракция. По преценка на хирург или ортодонт, може да се извърши т.нар. гермектомия – оперативно премахване на зародиша на мъдреца преди да са се развили корените му.
В случаи, когато се планира ортодонтско лечение за изправяне на зъби или корекция на захапката, хирург и ортодонт работят в тясна колаборация, за да се вземе най – правилното решение кога да се премахне зародиша на мъдреца или мъдреца, ако той вече се е развил. В „Дойчинови и партньори“ работим в тясно сътрудничество със специалиста-ортодонт д-р Пламена Стефанова и обсъждаме действията си при всеки отделен случай.
В случаи, когато се планира ортодонтско лечение за изправяне на зъби или корекция на захапката, хирург и ортодонт работят в тясна колаборация, за да се вземе най – правилното решение кога да се премахне зародиша на мъдреца или мъдреца, ако той вече се е развил. В „Дойчинови и партньори“ работим в тясно сътрудничество със специалиста-ортодонт д-р Пламена Стефанова и обсъждаме действията си при всеки отделен случай.
https://doychinovi.bg/